Sağlık

Nasır Tedavisi

Siz değerli okurlar için nasır tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda nasır neden oluşur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, nasır geçirme yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Nasıl esasında cildimizin kendisini korumak için gerçekleştirdiği bir korumadır. Bu koruma belli sebeplerden oluşur zaten yazımda bu konuya değineceğim. İyi okumalar.

Nasıra (Keratoma) Ne İyi Gelir?

Nasıra (Keratoma) Ne İyi Gelir?İnsan vücudu deri ile kaplıdır. Bu derinin en üst tabakası epidermis adı verilen katmandır. Aynı hareketleri tekrarlamak ve bu hareketleri seri bir şekilde belirli periyotta süreklilik kazandırmak, sürtünme ve basıncın etkisiyle insan vücudunda bazı deformasyonlara yol açar. Bu deformasyon, epidermisin boynuzsu tabakasında oluşan yerel hiper keratozundan sert kitle oluşmasıdır. Tıp literatürün de keratoma olarak da bilinen bu sert tabaka; halk arasında nasır olarak bilinir. Tedavisi mümkün olan bir cilt problemidir. Keratoma tedavi edilmez ve ihmal edilirse verdiği sancılar dolayısı ile bireylerin yaşam kalitesini düşürür. Vücutta bir bozukluk olarak göze çarpar. Bu yüzden kişileri psikolojik olarak da etkileyebilir. Tedavi edildiği takdirde ise vücuttaki deformasyonlar düzelmiş olur. El ve ayaklar da güzel bir cilt görünümü kişiyi memnun eder. Bireylerin tercihine göre saunalar, ılık su leğenleri, hamam ve sıcak bir banyoda vücut derisi yumuşatılabilir. Yumuşayan deri tabakası uygun ve arınık malzemeler ile törpülenir. Törpülenen epidermis tabakasında ölü ve sertleşmiş deriden vücut arınmış olur. Bu aşamadan sonra nemlendiriciler ile epidermis katmanının su dengesi sağlanır. Nemlendiricilerin kalitesine dikkat edilmelidir. Nemlendiriciler vitaminli olmalıdır. Nemlendiriciler yerine uygun vücut yağları da kullanılabilir. Bu nemlendirme işlemi gece yatmadan önce yapılırsa daha iyi sonuçlar verir. Gün içinde el ve ayakların kuruması engellenmelidir. En ve ayaklarda kan dolaşımı rahat bir şekilde sağlanmalıdır. Eğer keratoma bireylerde ileri düzeyde ise tedaviye ihmal edilmeden başlanmalıdır. Tedavi esnasında bilhassa ayaklar için medikal ürünler tercih edilmedir. Tedavi süreci sona erdiğinde tercih edilen ayakkabıların ayağı sıkmamasına dikkat edilmelidir. Keratomanın tedavisinde uzman doktorların belirlediği tedavi programına dikkatli bir şekilde uymak çok önemlidir. Kullanılan kremler, yağlar, haplar ve diğer ilaçlar tedavi sürecinin bir parçasıdır ve bu süreci sonuçlandırmak lehinize olacaktır. İleri düzeydeki keratomalar bireye sancı veriri ve iltihap barındırır. Hastalar bu evrede uzmanlar ya da dermatologlar tarafından uygulanan elektro koter yöntemi, kriyo yöntemi ile dondurma ve lazer ile nasırın alınması yöntemi ile tedavi olurlar.

Nasır Tedavisinde Bitkisel Çözüm

Nasır Tedavisinde Bitkisel Çözüm

Vücudumuzda oluşan nasırlar, günlük hareketli ve yorucu yaşantımızın bize bıraktığı eserlerden yalnızca biridir. Çok yoğun ve ayakta çalışan kişilerde görülmesi olağandır. Nasır tedavisi her sağlık kuruluşunda uygulanabilecek basit bir tedavi yöntemidir. Nasır tedavisinde tıbbi müdahaleler ve cerrahi işlemler daha çok nasırın ileri boyutlarında devreye giren yöntemlerdir. Tıbbi müdahalelerin yanı sıra alternatif tıp teknikleri de mevcuttur. Nasırlara uygulanan basit bitkisel çözümler tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Nasırın ilk aşamalarında sıklıkla kullanılan bitkisel yöntemler hem evde uygulanabilirliği olan hem de ucuz bir tedavi yöntemi olmakla da öne çıkar.
Bitkisel nasır tedavileri ile de ölü, sertleşmiş, nasırlı deri bölgesinden kurtulmak mümkündür.
Kimyager Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun yapmış olduğu araştırmalar sonucu ayakta oluşan nasırlar için incir ve avokado meyvesini önermektedir. Nasır eğer parmak üzerinde gelişmiş ise olgun inciri tombul tarafından ekvatoral olarak kesilir. Lateksi çıkabilecek durumda olan incirler kullanılmalıdır. Lateksin çıkabilmesi yani incirin sap kısmının kesildiğinde beyaz sıvının çıkabiliyor olması demektir. Kesilen parçayı akşamdan sabaha nasıra sarıp bekletmek gerekir. Ancak incir mevsimi değil ise. Ananas bitkisinden bir lira büyüklüğünde keserek nasıra sarılmalıdır. Bu yöntem, nasır topukta, parmak üzerinde, parmak yanında, topuk arkasında olduğunda kullanılmalıdır.
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hibrit domatesler haricinde doğal domateslerle yapılır ise aynı etkiye ulaşılacağını vurgulamaktadır.

Nasır Oluşumunu Önlemek

Nasır Oluşumunu ÖnlemekAsıl çözüm nasır vücutta belirmeden önlemlerini almaktır. Yapılacak olan kişisel bakımlar haftalık periyotlar ile titizlikle yapılmalıdır. Kullanılan ayakkabıların tabanlarına silikon tabanlıklar koyulmalıdır. Bakımlardan sonra doğal yağlar ya da bitkisel, doğal yöntemler ile hazırlanan merhemler ile el ve ayaklar nemlendirilmelidir. Kullanılan yağlarda doğal zeytinyağları vücudu nemlendiren en besleyici yağlardandır. Ve zeytinyağı hayatımızın her alanında bulunmalıdır. El ve ayak nasırlarında kullanılan yöntemler dayanağı olan formüllere göre uygulanmalıdır. Halk arasında kulaktan kulağa dolaşan bitkisel formüller uygulanmamalıdır. Bu tarz bitkisel karışımlar nasıra sürülmemelidir. Bu nasırda tam tersi etki yaratabilir ve geri dönülmez olumsuz sonuçlar doğurabilir.
Bitkisel tedavi yöntemleri ile nasırınızı hafifletebilir, ağrısız ve yumuşak canlı bir cilt dokusuna sahip olabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.