Sağlık

Kinoa Bitkisi

Siz değerli okurlar için kinoa bitkisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda kinoa bitkisi nedir, faydaları nelerdir, nasıl yetiştirilir, etkileri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım.Otsu bir nebat olan kinoa (Quinoa) Ispanakgiller ailesinden, besleyici özelliği çok çok fazla olan bir nebat türüdür. NASA’ya giden astronotların kinoa ile beslenmesi ile tanınırlığı artmış ve son yıllarda sofralarda yerini almaya adım atmıştır. A, B, C, D, E ve K vitaminleri içeren kinoa bununla beraber protein ve lif açısından da varlıklı bir içeriğe haizdir. Kinoanın faydalarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kinoa; tam protein kategorisindedir, gluten içermez

Kinoa Bitkisi Nedir

Görüntüsü ile tahılı çağrıştıran sadece tam anlamıyla tahıl kategorisine gitmeyen kinoa, keşfi asırlar öncesine dayanan bitkilerden biridir. Uzun ömürlü olmasından ötürü Cenup ABD halkının belli bir müddet en mühim gıdalarından biri olmuş . 2013 senesinde uzaya giden astronotların başlıca gıda maddesinin kinoa olmasından ötürü, 2013 yılı “Kinoa Yılı” olarak belirlenmiştir.

Kinoa Bitkisi NedirVatanımızda faydaları ve kullanım şekli oldukca fazla kinoa, faydalarının şimdilerde keşfedilmeye başlaması ile pek fazlaca Türk yemeğinde kullanılmaya başlanmıştır. Ispanak ve pancar bitkilerine ilişkin bir nebat olarak ılıman iklimleri seven bir yapısı vardır.

Şu sebeple oldukca sıcak yahut soğuk havalara karşı dayanıksızdır. Kinoa, tam bir protein kaynağı olmakla beraber, insan vücudu için çok yararlı olan vitamin ve mineralleri de içerisinde barındırmaktadır.

Kinoa Nedir

Kulanım şekli ve lezzeti ile tahıla benzeyen kinoa, geçtiğimiz yıllarda astronotların ana gıda maddesi olarak ün kazanmış bir bitkidir. Aslına bakarsak kullanması asırlar öncesine dayanmasına rağmen değerinin son yıllarda anlam kazanması ile kinoa bitkisinin ismi pek oldukca yiyecek tarifinde geçer olmuştur. Otsu bir yapısı olmasından ötürü kendiliğinden erişme özelliği gösterir. Ispanakgiller familyasına aittir. Bununla birlikte verimi çok bereketlidir. Gelişme aşamasında salkım salkım çiçek açan görüntüsü bir müddet sonra minik tohumlara dönüşür. Kinoa bitkisinin gıda olarak yenen bölümü da elde edilmiş bu minik tohumlardır. Boyu ortalama 2 metreye kadar ulaşabilen kinoa bitkisi en oldukca dağlık yerlerde görülmektedir.

Günümüzde insanların tahıl grubunda faydalandıkları bulgur ve pirincin yanı sıra bu kategoriye girmeye aday olan kinoa bitkisi de, pek oldukca özelliği ile yararlı bir bitkidir. Ulaşma aşamasında nebat görünümlü olan sadece elde edilmiş tohumları ile tahılı çağrıştıran kinoa, sıhhatli ve besleyici özellikleri ile beslenme düzenleri içerisinde yerini almaya adım atmıştır. Kullanım şekli de tercihe gore pirinç ve bulgur yerine kolaylıkla tüketilebilir özelliktedir. Üstelik pirinç ve bulgurdan daha hafifçe ve besleyici nitelikte olması, kinoanın daha üstün bir tahıl konumunda bulunmasına niçin olmaktadır. Pişme süresinin kısa olması muhtelif salata ve çorba tariflerinde de kinoanın yer bulmasına niçin olmaktadır. Fazlaca keskin olmayan hazzı ve kokusu yardımıyla istenilen her türlü yemekte başlıca besin maddesi yahut destek tahıl olarak kullanılabilir.

Kinoanın Yararları Nedir?

Kinoanın Yararları Nedir?Amino asitler bakımından çok varlıklı içeriğe haiz olan kinoa bu özelliği yardımıyla insan sağlığı için bulunmaz bir nimet kıymeti taşımaktadır. Besleyiciliğinin oldukça yüksek olmasından ötürü bilhassa vetejeryanların çoğunlukla tercih etmiş olduğu bir yiyecektir. A, B, C, D, E ve K vitaminleri ihtiva eder. Çölyak hastaları için zararı dokunan olan gluteni içermemesinden ötürü, bu hastaların beslenme düzeni için tavsiye edilen besinler arasındadır. (Çölyak Hastalığı Nedir?) Kalorisinin yüksek bulunmasına rağmen yüksek miktarda lif ve protein içermesinden ötürü kilogram kontrolünü sağlamak isteyenlerin beslenme listelerinde yer verilmiştir. Ek olarak kolesterol ve şeker şeklinde rahatsızlıkların da denetim altında tutulması için kinoanın sıkça tüketilmesi uzmanlar tarafınca önerilmektedir. Kinoa kalp-damar sağlığını korur, kansere karşı önleyicidir, antioksidandır, kemikleri sağlamlaştırır, kansızlığı giderir, yaşlanmayı geciktirir, anne sütünü artırır ve kabızlık sorununu çözer.

Kinoa Bitkisinin Yan Etkileri

Yalnız yararları ile gündeme gelen kinoanın malum bir yan tesiri yoktur. Sadece fazla tüketilen her gıda şeklinde insan bedeninde değişik yan etkilere sebebiyet verme ihtimalinden ötürü aşırı tüketmemeye ihtimam işaret etmek icap eder. Ek olarak pişmeden olan kinoa kalori bakımından çok zengindir ve kilogram problemi olanların da kinoayı piştikten sonra tüketmeleri önerilir. Önerilen kullanım gibi, kabuklarının bolca suda ovulmasına özenle dikkat etmek gerekmektedir. Bu öneri kinoa kabuklarının oluşturabileceği zehir tesirini yok etmek içindir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.