Anne-Bebek

Bebeklerde İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?

Siz değerli okurlar için bebeklerde işitme kaybı nasıl anlaşılı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda bebeklerde işitme kaybı nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir hakkında sorulara cevaplar aradım. Bebekler belli dönemlerde bu rahatsızlığa farklı tepkiler verir. Bu belirtileri de tek tek inceledim. İyi okumalar.

Bebeklerde İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde görülen bazı hastalıklar ilk başlarda anlaşılmayabilir. Ancak anne ve babalar bebekleri konusunda çok hassas davranmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi işitme kaybı da erkenden teşhis edilmelidir. Bilindiği üzere çocuklarda konuşma fonksiyonlarının büyük bir bölümü ilk 2 yaşta tamamlanmaktadır. Dolayısıyla bu dönemde işitme kaybı mutlaka tespit edilmelidir. İşitme kaybı bulunan çocuklar konuşma bozukları da ortaya çıkacaktır. Anne ve babalar bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Genellikle doğum sonrası yapılan testlerde bu tür sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak sizler de evinizde bebeğinizin verdiği tepkiler sonrası işitme kaybının olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Aşağıda bulunan belirtiler çocuğunuzun işitme kaybı olup olmadığını tespit etmenizde yardımcı olacaktır.

Doğumun Altıncı Ayına Kadar İşitme Kaybı

Beklenmedik seslere, gürültülere ağlayarak ya da farklı bir şekilde tepki vermiyorsa, gürültü olduğunda uyanmıyorsa ya da başını sesin geldiği yere çevirmiyorsa bebeğinizde işitme kaybı bulunabilir.

6-12 Ay Arası

Tanıdık bir kimseyi ya da nesneyi göstermiyorsa, saçma sapan bile olsa herhangi bir ses çıkarmıyorsa.

12 Aylık

El sallamak, ellerini çırpmak gibi komutlara tepki vermiyorsa.

Sizden gelen sesleri duymakta zorluk yaşıyorsa.

13 Ay ile 2 Yaş Arası

  • Yumuşakça gelen sesin olduğu yöne dönmüyorsa,
  • Çevredeki seslere duyarsız kalıyor ve tepki vermiyorsa,
  • Sesin nereden geldiğini tespit edemiyorsa,
  • İlk çağrıya cevap vermekte zorlanıyorsa,
  • Kendi yaşıtlarının kullandığı dili ve sesleri kullanmıyorsa,
  • TV’yi normal seste dinlemiyor,  televizyonun yanına yaklaşarak izlemeye çalışıyorsa,
  • Anlama ve kelime kurma konusunda zorlanıyorsa,

Bu belirtiler olduğu taktirde acil olarak bir uzmana gösterilmelidir. Doktor kontrolünde bebeğinizde işitme kaybının olup olmadığı tespit edilmeli daha sonra doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bebeklerde erken teşhis edilen işitme kayıpları daha sonra tedavi edilebilmektedir. Ancak geç kalınması durumunda işitme kaybı çocukta kalıcı bir hale gelebilir. Ayrıca geçirdiği ağır hastalıklar, kızamık, metabolik hastalıklar ve bilinçsiz ilaç tüketimi de sonradan bebeğinizde işitme kaybına yol açabilmektedir. Bu yüzden kulak konusunda dikkatli olmalı ve çocuğunuzun dış etkenlere karşı korunmasına yardımcı olmalısınız. Bağışıklık sisteminin güçlü olması da onu bu hastalıklardan kurtaracaktır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.