Yemek Tarifleri

Vajinal Mantar

Vajinal Mantar Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri

Siz değerli okurlar için vajinal mantar hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda vajinal mantar nedir, vajinal mantar enfeksiyonu nedenleri, belirtileri, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Öncelikle bu konuya 2 basamakta bakmalıyız vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanmamak için ne yapmalıyız ikincisi ise vajinal enfeksiyon nasıl tedavi edilir. Bu iki esas sorunun cevabını da yazımda verdim. Umarım faydalı olur. İyi okumalar.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Kadın vücudu, milyonlarca mantar organizmasına uygun bir yaşam alanıdır; bu mantarların çoğu vücut sağlığımız noktasında “iyi” olarak nitelendirilmektedir.

Mantar enfeksiyonlarına yol açan maya türü, Candida albicans (kandidiaz) denen bir mantar türdür. Tüm mantar çeşitleri, klorofil kullanmadığından  teknik olarak bitki değil, mantar meydana gelir. Maya ve mantarlar da bitkilerden ayrılan özellikler gösterir, çünkü aslında kendi besinlerini üretebilirler,  bu da vücutta nasıl çoğaldığını ve yayıldığını anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Vajinal mantar iltihaplanmas hafif ya da orta şiddette yaşıyorsanız aşağıdaki belirtilerle karşılaşacaksınız:

  1. Vajinal kaşıntıVajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?
  2. Vajina çevresinde şişme
  3. İdrara çıkarken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı veya yanma
  4. Vajinal döküntü
  5. Vajinal ağrı
  6. Beyazımsı gri ve yoğun vajinal akıntı başka bir bulgu belirtisidir.

Bazı kadınlarda bu akıntının peynir gibi yaşandığını beyan ediyor.
Bu semptomların adet döneminizden hemen önceki hafta olma olasılığı oldukça yüksektir. Çoğunlukla maya enfeksiyonu tedavi edilmediği sürece belirtiler artarak devam eder.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

En başta mantar enfeksiyonuna zemin hazırlayan faktörleri ortadan kaldırmak önemlidir. Vajinal enfeksiyonun tedavisinde, ağız yoluyla tablet şeklinde alınanlar, vajinal bölgeye uygulananlar ve dış genital bölgeye uygulanan ilaçlar tercih edilmektedir. Tedavi olasılığı oldukça yüksek ve başarılıdır. Bazı vakalarda başarı sağlanamayabilir yada yeniden yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uzun dönemde baskılayıcı tedavi uygulamaları gerçekleştirilebilir.

Bazı vakalarda tek kullanımlık tabletlerde enfeksiyonlarda bağışıklık yaşanabilmektedir. Bu gibi vakalarda hastanın önceden kesinlikle karaciğer fonksiyonlarının incelenip, günde iki kez 10-20 günlük kullanım şeklinde tedaviler gerçekleştirilebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanan hastaların % 5-25’lik kısmında hastalık sonraki dönemlerde tekrar yaşanabilir. Yılda en az dört defa aynı tablo tekrarlanırsa rekürren kandidiazisten bahsedilebilir. Mantarın vajinadaki sağlam dokuda derinlere yayılması ve sessiz kalarak ilaçlardan da etkilenmemesi yaşanabilecek olasılıklardan bir tanesidir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.