Yaşam

Ülkemizdeki Ardıç Ağacı Türleri

Siz değerli okurlar için ülkemizdeki ardıç ağacı türleri hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda ardıç ağacı fidanı neye benzer, ardıç ağacı fidanı nasıl elde edilir, ardıç ağacı tesbihi nasıl yapılır, ardıç ağacı özellikleri, ardıç ağacı faydaları nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Ardıç ağacı ülkemizde fazlaca bulunabilen, yetişebilen bir ağaç türüdür. Peki bu ardıç ağacının özellikleri nelerdir yazımın tamamında bu soruya ayrıntılı cevaplar bulacaksınız. İyi okumalar.

Ardıç Ağacı 

Katran Ardıcı: Trakya ve Anadolu’da yüksek kesimlerde mevcuttur. Genellikle çalı şeklinde bulunup cilt hastalıklarında kullanımı yaygındır.

Adi Ardıç: Trakya bölgesinde yetişmektedir. Kozalağı mavimsi renkte olup idrar söktürücü ardıç ağacı olarak bilinmektedir.

Ardıç AğacıBodur ardıç: Kuzey Anadolu dağlarında bulunmaktadır. Besin maddesi olarak kullanılmakla birlikte idrar sökücü özelliği de bulunmaktadır.

Kokar Ardıç: Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir. Genellikle dağlık yerlerde olup ağaç şeklinde görülmektedir.

Finike Ardıcı: Batı ve Güney Anadolu da yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Yüksek ardıç: Memleketimizin çoğu bölgesinde bulunur. Temel özelliği yüksek alanlarda yetişmesidir.Kozalakları mavimsi siyah renklidir.

Ardıç Ağacı’nın Özellikleri

Ardıç ağacı dağlık alanlarda rahat bir şekilde yetişebilmektedir. Bundan dolayı eski zamanlarda dağ yaşamını benimsemiş göçebe kültürlerde ardıç ağacının özel bir yeri vardır.

Yüksek dağlar, ovalar,bataklıklar ve ormanlarda yetişebilmektedir. Çok geniş bir yetişme alanı olan ardıç bazen çalı biçiminde olabilirken bazen de yüksekliği 10 metreyi bulan ağaçlar şeklinde doğa bulunabilmektedir. Ardıç ağacının siyah bir meyvesi vardır. Lir kuşu, ardıç kuşu ve toy kuşu bu meyvelerden yemektedir. Bu meyveleri yemesi sonucu kuşların sindirimi sonucu çıkan dışkı ağaca hayat vermektedir.

Ardıç, juniperus cins ismi ile de tanınmaktadır. Ardıç ağacının bir çok türü mevcuttur. Ardıç fidanının büyümesi diğer ağaçlara göre yavaştır. Fidanın 1,5 ile 2 metre arasına gelmesi için yıllar gerekebilir. Fidanın ağaç halini alması ise onlarca yılı gerektirmektedir. Ardıç ağacı sivri,sert ve iğneli yapısı sayesinde kurak ve sert iklimlerde bile rahatlıkla yetişebilmektedir. Bu kadar dayanıklı olmasının bir başka sebebi de bünyesinde silisik asittir. Bir çok iğne yapraklı ağaç gibi sürekli yeşil kalabilmektedir. Ardıç ağacı karaçam, kızılçam gibi kozalağı bulunan ağaç türlerindendir.

Ardıç Meyveleri Ve Şifalı Özellikleri

Ardıç meyvesinin içerisinde uçucu yağlar , reçine , glikoz , pentosan , kalsiyum , potasyum , manganez , juniperin gibi şifalı maddeler bulunmaktadır. Ardıç ağacı yapraklarında ise bol miktarda C vitamini mevcuttur.

Ardıç meyvesinin bazı şifalı özelliklerini sayacak olursak ;

  •  Ardıç meyveleri kişilerin vücut direncini arttırarak zindelik verir.
  •  Kişilerin iç kramplarını gevşetmektedir
  • Mide,akciğer, bağırsak ve kanı temizlemektedir.
  •  Mideyi güçlendirmektedir.
  •  Metabolizmayı uyarmaktadır.
  •  İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
  •  Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.

Ezilmiş ardıç meyvelerinden elde edilen su alındığında, mide ve bağırsaklar güçlenmekte ve vücut direnci artmaktadır. Ardıç meyvesi ağız yoluyla alınırsa, meyvenin içinde mevcut olan uçucu yağlar böbreklerde ayrışmaktadır. Bu sayede böbrek uyarılmakta ve idrar akışı hızlanmaktadır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.