Sağlık

Sosyal medya Mutsuz ediyor

Sosyal medya psikolojimizi derinden etkiliyor. Araştırmalara, saatlerce başkalarının toplumsal medya sayfalarına bakarak zaman geçirenler kendilerini mutsuz ediyor. Peki bu mutsuzluk sarmalı nasıl aşılabilir? İşte cevabı…

facebook’ta başkalarını ‘izlemek’ mutsuzlaştırıyor

Araştırmacılar, saatlerce başkalarının toplumsal medya sayfalarına bakarak zaman geçirenlerin kendi hayatlarını başkalarının hayatlarıyla karşılaştırarak kendilerini mutsuz ettiklerini söylediler.

Toplumsal medya sitesi facebook’ta çok fazla dolanarak başkalarının “mükemmel” hayatlarına, ailelerine ve tatil fotoğraflarına bakmak keyfinizi kaçırarak sizi mutsuzlaştırıyor olabilir.

Danimarka’da, Kopenhag Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya nazaran sosyal medyada zaman öldürmek kıskançlığa yol açabiliyor.

Araştırmacılar, özellikle başkalarıyla mesajşime geçmeden sosyal medyada dolanmanın daha olumsuz etkileri olduğu hakkında uyarıyorlar.

Çoğu hanım olmak üzere 1300’den fazla ferdin iştirakıyla gerçekleştirilen araştırma, facebook benzer biçimde sosyal medya sitelerinin doyum duygusunu ve duygu durumunu olumsuz etkilediğini gösteriyor.

‘Gerçekçi olmayan karşılaştırmalar yapıyorsunuz’

Araştırmacılar, başkalarının toplumsal medya sayfalarına çok fazla zaman ayıran ve gerçekçi olmayan karşılaştırmalar meydana getiren kişilerin olumsuz duygulara kapılabileceklerini söylüyor.

Siber psikoloji, Davranış ve sosyal Ağ Kurma dergisinde gösterilen araştırma toplumsal medya kullananlarını yaptıkları karşılaştırmalar nedeniyle kıskançlık ve mutsuzluk duygularına kapılabilecekleri hakkında ihtaryor.

Araştırmacılar, saatlerce bilgisayar ekranına bakarak toplumsal medyada vakit geçirenlere yeni bir yöntem önerdiler.

Toplumsal medyada vakit öldürmek yerine, başkalarıyla iletişime geçen kişilerin çok daha pozitif duygular deneyimleyebildiğini öne sürdüler.

Bu mecrada sosyalleşmeyi tercih etmenin, başkalarının sosyal medya sayfalarında gezinmekten daha azca iç karartıcı olduğu ifade ediliyor.

Araştırma ek olarak mutluluğa ulaşmak için başka bir yöntemin de yedi gün süresince sosyal medyayı kullanmamak olduğunu savunuyor.

Kaynak : www.kigem.com

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.