Yemek Tarifleri

Sivilce Tedavisi

Siz değerli okurlar için sivilce tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda sivilce nedir, neden oluşur, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Sivilce temelinde bir cilt problemidir. Çok sık karşılaşılan bu cilt rahatsızlığının yani sivilcenin tedavisinde oldukça etkili yöntemler bulunmaktadır. Bende yazımda sivilce tedavisi noktasında evde kolay yollarlar ve doğal yöntemlerle nasıl tedavi edilir, nasıl geçirilir noktasında özellikle değindim. İyi okumalar dilerim.

Sivilce

Sivilce yukarıda da bahsettiğim gibi bir cilt hastalığıdır. Peki bu kadar sık karşılaşılan cilt hastalığının nedenleri nelerdir? Sivilce yani akne iltihaplı yara olarak kabaca tariflenebilir. Sivilcenin temelinde de siyah nokta yatmaktadır.  Yani siyah noktanın oluşumu ilerlediğinde sivilceye sebep olmaktadır. Sivilce belli başlı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu konuya zaten detaylıca sivilce oluşumu başlığında inceleyeceğim.

Sivilce Neden Oluşur

SivilceSivilce aslında vücutta oluşan yağ kanallarının tıkanması ile ortaya çıkan bir görselden ibaret oluyor. Genellikle beyaz ve sarı bir göründe olan bu görsel her ne kadar acı vermese de görsel olarak herkesi rahatsız etmektedir. Özellikle ergenlik döneminde hormonların çok daha fazla çalışması buna etkin olarak rol oynamaktadır. Daha çok yağlı ciltlere meyilli olanlarda her zaman için sivilce oranı daha fazla görülmektedir.
Yüz sivilcelerinin yanı sıra omuzlar ve sırtlarda da çok fazla sayıda sivilce çıkabilir. Bu yaz aylarında daha fazla bir artış gösterebilir. Bu yağ kanallarını tıkanması yaz aylarında çok daha fazla olduğu için sivilceler yazın artı gösterip kışın hafifleyebilirler.
Sivilceye neden olan durumlardan bir diğer de kişinin kendi vücudu ile alakası olmayan durumlar yani kortizon ve hormon ilaçlarının kullanımı ile de gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda ilaç alımı bittiğinde kişideki sivilcelerde yok olup eski görüntüsüne dönecektir. Bu süre zarfında onlar ile oynamaya ve kaşımamaya çalışınız. Bunları yapmanız bu görüntülerin kalıcı olmasına neden olur ve daha sonra geçirmesi zor olan bir süreç sizler için başlamış olur.

Sivilceleri Tedavileri

Sivilceleri Tedavileri

Sivilce tedavileri sadece kimyasal ilaçlar ve kremler ile olmaz. Bunların dışında da bazı noktalara dikkat ederek onların yok olmasını sağlayabilirsiniz. Sivilce tedavilerinin en başında doğal ürünler gelecektir. Bunların en başında mutlaka ama mutlaka cildi temiz tutmak gerekir.
Sivilceye neden olan besinlerden de uzak durmaya ekstra özen göstermelisiniz. Zaten yağlı olan bu cildiniz için, daha çok sebze ağırlıklı bir beslenme tercih etmelisiniz. Yağlı ve ağır olan ürünlerden, daha çok işlenmiş olan cips, çikolata gibi gıdalardan uzak durduğunuzda çok büyük oranda bu sivilcelerin azaldığını ve yok olup gitmeye başladığını göreceksiniz.
Ayrıca sivilce tedavilerine ek olarak evde hazırlayabileceğiniz ve tamamen doğal uygulamalar ile sonuç alacağınız maskelere yapılabilir. Bunlar genellikle içinde yoğurt, bal ve limon olan karışımlardır ve dengeli bir şekilde kullanılmalıdır. Düzenli olarak bakımlarınızı yaptığınızda ve dengeli beslendiğinizde çok kısa sürede sivilcelerden kurtulmanın yollarını bulmuş olacaksınız. Üstelik bunu geçici bir dönem değil, yaşam haline getirmenizde ileride yine oluşabilecek bu gibi görüntüleri engellemek olacaktır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.