Sağlık

Sivilce İzi Tedavisi

Siz değerli okurlar için sivilce izi tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda sivilce izi nedir, neden oluşur, nasıl tedavi edilir, nasıl geçer gibi sorulara cevaplar aradım. Sivilce izi oluşumu esasta sivilce ile doğrudan alakalıdır. Sivilceli bölge tedavi edilmediğinde sivilce izine yol açabilir. İyi okumalar dilerim.

Sivilce

Akne vulgaris olarak da bilinen sivilce , kıl köklerinin deriden ve deriden gelen yağ folikülleri ile tıkanmasıyla ortaya çıkan uzun süreli bir cilt hastalığıdır.  Bu noktada siyah nokta veya beyaz noktalar , sivilce , yağlı cilt dolayısıyla yara izine yol açabilmektedir. Öncelikle yüz, göğüs üst kısmı ve sırt da dahil olmak üzere nispeten yüksek sayıda yağ bezi içeren cilt bölgelerini etkiler .  Ortaya çıkan görünüm kaygıya yol açabilir. Benlik saygısı ve aşırı durumlarda depresyon veya intihar düşünceleridir.

Olguların % 80’inde genetiğin akne nedeni olduğu düşünülmektedir.  Diyet ve sigara içmenin rolü kesin değildir ve ne temizlik ne de güneş ışığına maruz kalma sivilce oluşumuna sebep olmaz. Ergenlik dönemin sivilce oluşumuna en müsait dönemdir. Hatta en çok ergenlik döneminde sivilce meydana gelir.

Sivilce İzi 

Yukarıda giriş bölümünde bahsettiğim gibi sivilce izi , sivilcelere bağlı olarak meydana gelmektedir.  Herkes hayatının bir döneminde, özellikle yüzde çıkan sivilce iyileşmeden sıkmaya çalışmıştır. Ancak aknenin iz bırakmasını istemiyorsanız dokunmamanız gerekiyor çünkü sivilceyle oynamak bakterilerin artmasına ve cildin daha fazla tahriş olmasına yol açar. Akneyi sıkmanın yarattığı bir diğer problemse bakterilerin ve sivilce içindeki irinin daha derine inerek cilde esnekliğini veren kolajen miktarını azaltmasıdır. Sivilceyi illa sıkmanız gerekiyorsa ellerinizi ve sivilceli bölgeyi anti bakteriyel sabunla hafifçe fakat güzelce yıkayın ve sıktıktan sonra sivilcenin içinin tamamen boşalmasını sağlayın.

Sivilce izi oluşumunun önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise güneş ışınlarıdır. Cildimiz diğer küçük yara izlerinde olduğu gibi sivilce izlerinin görünümünü de zaman içinde hafifletme veya tamamen geçirme özelliği barındırır. Ancak sivilce izinin güneş görmemesi gerekmektedir , hem iyileşme süresi uzar hem de bu bölgede koyulaşmalar yaşanabilir. Güneşe çıkmanız şart ise sivilce izlerinin üzerine kesinlikle yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi sürün ve öyle çıkın.

Sivilce İzi Tedavisi

Yıllardır kurtulamadığınız inatçı sivilce izlerinden 3 aylık basit ve etkili TCA kimyasal peeling uygulamasıyla rahatça kurtulabilirsiniz. Üstelik bir daha sivilce problemi ile karşılaşmamak üzere bebeksi bir cildine kavuşacaksınız. Peki ama nasıl yapılır bu , önce sivilce izleri için ideal tca oranının saptanması uygulamada en can alıcı nokta.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.