Gebelik

Sağlıklı Gebelik İçin Basit Adımlar

Siz değerli okurlar için sağlıklı gebelik için basit adımlar hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda hamileliğin öncesinde ve sonrasında neye dikkat etmeliyiz, doğum öncesi bakım nasıl yapılır, hamilelikte vücutta meydana gelen değişiklikler, yaşanan stres nasıl önlenir gibi sorulara cevaplar aradım.

Bebek yapmaya karar verdiyseniz önemli olan gelecekte sizin ve bebeğinizin sağlıklı olmasıdır. Uygun bakımları gözeten ve doğru kararları alabilen bayanların sağlıklı bebek sahibi olma olasılıkları yüksektir.

Doğum Öncesi Bakım

Hamile olduğunuzu keşfederseniz, doğum öncesi bakım almaya başlamak için mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünün (hamilelik sırasında bakım). Tıbbi bakıma erken başlayınca, hem sizin hem de bebeğinizin gelecekte sağlıklı olma şansınız o kadar iyi olur.

Gebelik üç aşamaya bölünür , İlk çeyrek 13. haftanın sonundan başlayıp bitiyor. İkinci hafta 14. haftadan 26 güne doğru. Üçüncüsü, hafta 27’den gebeliğin sonuna kadar.

Sağlıklı Gebelik İçin Basit AdımlarDoktor hamilelik sırasında yaşanması muhtemel fiziksel ve duygusal değişikliklerin neler olduğunu açıklayacaktır. Ayrıca gebelikte olası problemlerin (komplikasyonların) belirtilerini tanımayı öğreniriz. Bu zorunludur, çünkü gençler anemi veya hipertansiyon gibi bazı komplikasyonları geçme ve beklenen tarihten önce doğum yapma riski daha fazladır (erken doğum).

Doktorunuz folik asit, kalsiyum ve demir içeren prenatal vitaminleri almaya başlamanızı isteyecektir. Doktorunuz vitamin reçete edebilir veya reçetesiz satın alabileceğiniz bir markayı tavsiye edebilir. Bu mineraller ve vitaminler bebeğin ve annenin sağlıklı olmasını sağlar ve bazı doğum kusurlarını önler.

İdeal olarak, gebeliğin ilk 28 haftasında ayda bir kez doktorunuza danışmalısınız. Diyabet gibi gebelik sırasında dikkatle izlenmesi gereken bir hastalığınız varsa, doktorunuz sizi daha sık görmek istiyor olabilir.

Sağlıklı Gebelik

Danışmalar sırasında, doktorunuz bebeğinizin büyümesini kaydetmek için karnınızı ölçmenin yanı sıra kilo, tansiyon ve idrarınızı izleyecektir. Bebeğin kalp atışı özel bir cihazla duyulduğunda, doktor ziyaret ettiğiniz her seferinde dinleyecektir. Muhtemelen doktorunuz bebeğin kusursuz durumda olduğundan emin olmak için gebelik sırasında ultrason gibi diğer testleri de gösterecektir.

Ayrıca doğum öncesi bakımı, bebek bekleyen kadınların sağlıklı bir hamilelik ve doğum yapmayı öğrenmelerinin yanı sıra yenidoğanın temel bakımı nedir derslerine katılmak için de geçerlidir. Muhtemelen bu sınıfların bölgenizdeki hastaneler, tıp merkezleri, okullar ve üniversitelerde yürütülüyor olması mümkündür.

Hamilelik Döneminde Fiziksel Değişimler

Hamilelik döneminde hormonların dengesinin değişmesinden kaynaklı bir çok fiziksel ve ruhsal değişim meydana gelir. Bu paragrafta gebelik döneminde yaşanan fiziksel değişimlere değindim. Göğüslerin büyümesi, ciltte parlaklık gibi bir çok belirgin veya belirsiz fiziksel değişim yaşanır.

Göğüslerin Büyümesi

meme büyüklüğü artış gebeliğin ilk belirtileri biridir ve göğüsler hamilelik boyunca büyümeye devam edebilir. Hamilelik boyunca çeşitli destek boyutlarını arttırmak mümkündür.

Cilt Değişiklikleri

Hamilelik sırasında cildinizin “parlıyor” gibi görünen insanlar tarafından yorumlanırsa şaşırmayın: Hamilelik kan hacminde artışa neden olur ve yanıklarınız normalden biraz daha pembe hale gelebilir. Buna ek olarak, hormonal değişiklikler sebase bezlerin salgısını arttırır, böylece cildiniz daha parlak görünebilir. Aynı nedenle sivilce gebelikte de sık görülür.

Ciltte üretilen gebelik hormonlarının melasma olarak adlandırılan yüzünde sarımsı veya kahverengimsi lekeler ve göbekten pubise (linea nigra olarak bilinen) koyu renkli bir şerit gibi diğer değişiklikler arasında.

Ayrıca, gebelik öncesi sahip olduğunuz benlerin veya çillerin boyu artabilir veya daha koyu hale gelebilir. Areola bile, meme başı çevresindeki alan daha koyu hale gelir. Karında, göğüslerde veya uyluklarda gerginlik izleri (ince pembe veya mor çizgiler) oluşabilir.

Genellikle kalıcı olan izolasyonun koyulaşması hariç, bu cilt değişiklikleri doğumdan sonra kaybolacaktır.

Gebelik rahatsızlıkları Gebelikte hoş olmayan bazı yan etkilere neden olabilir. Bu tür bozukluklar arasında şunlar dahildir:

 • Bulantı ve kusma, özellikle gebeliğin ilk aylarında;
 • Bacak şişmesi;
 • Bacaklarda ve vajinal açıklık çevresindeki bölgede varikoz damarları;
 • hemoroid;
 • Mide ekşimesi ve kabızlık;
 • sırt ağrısı;
 • Yorgunluk ve
 • Uyku sorunları.

Bu yan etkilerin bir veya daha fazlasından muzdarip olursanız, yalnız olmadığınızı unutmayın. Bu yaygın problemleri nasıl halledeceğiniz konusunda doktorunuza danışın.
Kaçınılması gerekenler Ne zaman sigara içiyorsanız, alkol kullansanız veya gebelik sırasında uyuşturucu kullanıyorsanız, hem sizin hem de bebeğiniz ciddi sorunlar yaşayabilir.

Alkol

Alkollü içecekler içiyorsanız gelişmekte olan fetusa zarar verebilir ve doğum kusurları ve zihinsel sorunlar için bebeğiniz riski altındadır.
Gebelik sırasında Duman Sigara, aşağıdaki risklerden bir kısmını taşır: Ölü bir fetüsün doğumu (bir bebek rahim içinde ölünce), düşük doğum ağırlığı (bebeğin sağlık problemleri ihtimalini arttırır), bebekler bebekler Hafta) sendromu ve ani bebek ölümü (İngilizce kısaltması SIDS).

Sigarayı bırakırken, alkol kullanırken veya uyuşturucu kullanmada sorun yaşıyorsanız, doktorunuzdan size yardım etmesini isteyin. Hamilelik döneminde ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Buna tezgahta satılan ilaçlar, bitki özlü takviyeleri ve vitaminler dahildir.

Gebelik sırasında bazı gıdalar ve içeceklerden kaçınmanız gerekiyor, örneğin:

 • Kılıç balığı, konserve orkinos ve yüksek miktarda cıva içerebilen diğer balıklar gibi bazı balık türleri (doktorunuz hangi balı yemeye karar vermenize yardımcı olabilir);
 • Mus veya salata türü “Caesar” gibi çiğ yumurta içeren gıdalar;
 • Çiğ et, balık veya sadece pişirilmiş;
 • Sosis veya söğüş gibi işlenmiş etler;
 • Beyazlatılmış, yumuşak, mavi veya keçi gibi unlu pastörize yumuşak peynirler ve
 • Süt, pastörize edilmemiş su

Yapay tatlandırıcıların ve kafeinin ve suni tatlandırıcıların tüketimini sınırlamak da arzu edilir.

Egzersiz

Gebelikte egzersiz yapmanız, hamilelikle ilgili herhangi bir komplikasyonunuz olmadığında ve uygun aktiviteleri seçtiğinizde sağlığınız için iyidir. Doktorlar genellikle yürüme, yüzme ve yoga gibi düşük etkili etkinlikleri önermektedir. Genel olarak, daha yüksek yaralanma riski oluşturan temas sporları ve yüksek etkili aerobik aktivitelerden kaçınmalısınız. Hamilelik sırasında kadınlar için ağır kaldırma gerektiren bir iş yapmak da önerilmemektedir. Sizin ve bebeğiniz için ne tür egzersizlerin yapıldığı konusunda sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Uyku

Hamilelik sırasında bol dinlenmek önemlidir. Gebeliğin ilk aylarında, yanınızda uyumak için alışkanlık edinmeye çalışıyorum. Hamilelik ilerledikçe, yanınızda yatarken, dizleriniz eğildiğinde en rahat pozisyon olacaksınız. Bebeğin ağırlığı ayakları ve bacaklardan kalbi geri kan taşıyan damara herhangi bir baskı uygulamaz bu yana, kalbin işleyişini kolaylaştıracaktır.

Bazı doktorlar, gebe kızların sol tarafta uyumasını özellikle önerir. Bazı büyük kan damarları karın sağ tarafında olduğundan, sol tarafta yatarken uterusun onlara baskı yapmasına yardımcı olur. Doktorunuza tavsiyenizi yazın. Çoğu durumda, hüner sırtın üzerindeki basıncı azaltmak için her iki yanda yatmaktır.

Hamilelik boyunca, ama özellikle sonraki aşamalarda, tuvalete gitmek için geceleri uyandığınız muhtemeldir. Gebelik sırasında bol miktarda su içmek önem taşırken gece yerine gün boyunca daha fazla içmeyi deneyin. Yatmadan önce tuvalete gidin. Hamilelik ilerledikçe yatakta rahat bir yer bulmak zor olabilir. Daha rahat hissetmek için mide, sırt veya bacaklar çevresinde yastık yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Stres uykuyu da etkiliyor. Belki de bebeğin sağlığı, doğum veya annenin bu yeni rolünü nasıl oynayacağından endişeleniyorsunuzdur. Tüm bu hisler normaldir, ancak uykusuzluk oluşturabilir. Hamilelikte sorun yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Duygusal Sağlık

Gebe ergenlerde korku, öfke, suçluluk duygusu, karışıklık ve hüzün gibi çeşitli duygular yaşanması yaygındır. Belki bir bebeğiniz olduğu gerçeğini ayarlamak için biraz zaman ayırırsınız. Bu büyük bir değişim anlamına gelir ve hamile gençlerin anne olma sorumlulukları için hazır olup olmadıklarını merak etmeleri doğaldır.

Bir gençin duyguları genellikle bebeğin babası, ailesi (ve bebeğin babası ailesi) ve arkadaşları tarafından alınan desteğe ne kadar bağlı olduğuna bağlıdır. Her gençliğin durumu farklıdır. Durumunuza bağlı olarak, ailenin bir parçası olmayan insanlara daha fazla destek aramanız gerekebilir. Sizi destekleyecek, sizi yönlendiren ve hislerinizi paylaşıp sıralamanıza yardımcı olan kişilerle konuşmak önemlidir..

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.