Sağlık

Sağlıklı Detoks Diyeti Yapma

Siz değerli okurlar için sağlıklı detoks diyeti yapma hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda detoks nedir, nasıl uygulanır, sağlıklı detoks  nasıl yapılır, deteks diyeti nedir, tüyoları nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Detoks esasında toksin atmaktır. Bunun her yolu sağlıklıdır fakat doğal yollarla uygulamak başka tabi ki. Bende bu noktada evde kolay ve etkili biçimde nasıl detoks uygulaması gerçekleştiririz onu aktardım. İyi okumalar.

Detoks Diyeti

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte özellikle bayanlar diyet yöntemleri aramaya başladılar. Halk arasında uygulanan çok sayıda diyet bulunmaktadır. Ancak bu diyetler genellikle sağlıksız sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden diyet yapmadan önce mutlaka uzmana danışılmalı ve bazı sağlıklı yöntemler denenmelidir. Halk arasında detoks diyeti de bulunmaktadır. Ancak bilinçsiz bir şekilde yapıldığı taktirde bu diyetin faydasından çok zararı bulunmaktadır.

 

Doğal Detoks Diyeti

Sağlıklı detoks diyeti yapılması için bazı detaylar bulunmaktadır. Detoks anlam olarak vücudun toksinlerden arınması olarak tanımlanmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan incelemelerde metabolizmanın aslında toksinleri tamamen arındırmadığını ve bu toksinlerin yağ kütlesi azalınca kana karışma durumu olduğu belirtildi. Fazla kilolarından şikayetçi olan bireyler, juice cleanse detoks adı verilen bir diyet yöntemini kullanmaktadır. Normal hayatta ihtiyacı olan tüm besinlerden vazgeçilerek yapılan bu diyet vücut sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu diyet ile ikinci haftadan sonra bazı sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden bu diyet mutlaka bilinçli şekilde yapılmalıdır.

Sağlıklı Detoks Diyeti Nasıl Yapılır

Protein Alımı: Protein alımını asla bırakmamalısınız. Protein içeriğinde bulunan aminoasitler ile karaciğerinizin ve enzimlerinizin çalışmasına neden olur. Bu da sağlıklı bir şekilde kilo vermenize sebep olacaktır. Organik tavuk, deniz ürünleri, kuruyemişler, baklagiller ve yumurta fazla miktarda protein içermektedir.

B Vitamininin Önemi: Detoks oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu dönemde vücuda mutlaka B vitamini takviyesi yapılmalıdır. Koyu renkli sebzeler ve meyveler bol miktarda B vitamini içermektedir.

Turpgiller Tüketilmeli: Özellikle troid rahatsızlığı bulunanlar için turpgiller oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca bu sebzeler karaciğerdeki enzimleri arttırarak metabolizmanızın hızlanmasına sebep olmaktadır. Karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası bol bol tüketilmelidir.

Antioksidan İçeren Yiyecekler: Detoks süreci boyunca vücudunuzun antioksidanlara ihtiyacı olacaktır. Bu süreçte vücudunuz toksinlere yoğunlaşacaktır. Sizler de C vitamini, selenyum ve magnezyum içeren sarımsak, soğan gibi besinleri tüketerek vücudunuza bu aşamada yardımcı olabilirsiniz. Bunların yanı sıra zerdeçal, kişniş ve enginar da sofranızda bulunmalıdır.

Detoks diyeti bilinçli bir şekilde yapıldığında ise vücuttaki fazla kiloların kolayca atılmasına neden olmaktadır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “Sağlıklı Detoks Diyeti Yapma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.