SağlıkYaşam

Parmak Arası Mantar

Siz değerli okurlar için parmak arası mantar hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda parmak arası mantar neden oluşur, parmak arasında mantar oluşma sebepleri, mantar tedavisi,mantar nasıl geçer gibi sorulara cevaplar aradım. Mantar oluşma sebepleri üzerine zaten çokça kaynak bulunmaktadır.Ayrıca zaten bu başlığa girdiyseniz zaten mantar olmuşsunuzdur. Bu noktada mantar tedavisi nasıl oluşur üzerine dikkatli bir yazı hazırladım. İyi okumalar.

Parmak Arası Mantar

Mantar yani Fungal iltihap; deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Bireylerin parmak arasında oluşan kaşıntılar mantar enfeksiyonunun habercisi olabilir. Mantar enfeksiyonu tedavisi basit bir süreç olan ancak bulaşıcı olma durumuyla ciddiye alınması gereken bir enfeksiyon türüdür ve ihmal edilmemelidir. İhmal edildiğinde hem kişiye zarar verir hem de başkalarına da bu hastalık bulaşır. Parmak arası mantarın bazı belirtileri vardır. Mantar hastalığı genellikle kırmızı pul pul olmuş noktalar ile başlar. Devamında bu noktalar yaygınlaşır. Kaşıntılar başlar. Mantar enfeksiyonu, kılsız deri üzerisinde yayılma eğilimindedir. Yalnız her parmak arası kaşıntı mantar enfeksiyonu olmayabilir. Parmak arası kaşıntının başka sebepleri de olabilir. Bunlardan bazılar alerjik sebepler, sedef hastalığı ya da uyuz olabilmektedir. Parmak arası mantarı önlemek için neler yapılmalı sorusu akla gelindiğinde bazı önerilerimizi şöyle sıralayabiliriz. Birincisi kişisel temizlik çok önemlidir. Bireyler banyodan çıktıktan sonra da parmak aralarını ıslak bırakmamalı kurulamalıdır. Evde ya da yaşadığınız toplu mekanlarda mantar enfeksiyonuna sahip biri var ise çorapsız gezmemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca kişi her zaman kendine ait terlik ve ayakkabıları kullanmalıdır. Mantar enfeksiyonu sadece insandan insana değil, hayvanlardan insanlara da bulaşabilmektedir. Yani enfekte olmuş bir hayvana temas ettiğinizde mantar enfeksiyonu sizin vücudunuza geçmiş olur. Vücuda bulaşan insandan ya da hayvandan geçen mantar enfeksiyonu vücutta bir yaşam alanı oluşturmak için hızla ürer. Mantar enfeksiyonunun üremesi için neme ve sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu sebeple yazlık mekanlarda hamam, havuz, plajlar mantar bulaşması için elverişli ortamlardan bazılarıdır. Eğer vücutta bu şekilde bir mantar eğilimi var ise mantar enfeksiyonu engelleyen kremler kullanmak faydalı olacaktır. Parmak arası mantar çok fazla kaşıntı hissi uyandırarak kişiyi mantarlı bölgeyi kaşımaya sevk eder. Bunun önüne geçmek zor olsa da mantarlı bölge kaşınmamalıdır. Bu mantarlı bölgeyi zedelemek ile kalmaz daha fazla yayılmasına sebep olur. Parmak arası mantarın vücutta kendiliğinden geçme gibi bir durum söz konusu değildir. Parmak arası mantarın tedavisi ihmal edilmemelidir.

Mantar Tedavisi

Mantar kişilerin vücudunda kıvrımlı bölgeleri daha çok tercih eder. Kasık, parmak arası, ayak tabanında görülür. Kırmızı döküntü ile vücutta kendini göstermeye başlarlar. Mantar rahatsızlığı, tırnaklarda ise şekil ve renk değişikliğine yol açarak tırnağı kalınlaştırır. Tırnak mantarı belli bir yaş aralığında ülkemizde sık görülen bir rahatsızlıktır. Tırnak mantarında sarıya yeşile dönüşmüş tırnak söz durumudur. Mantar bulaşıcı enfeksiyon olmakla beraber vücudun her alanında gözlemlenebilir. Ancak yoğunlaştığı bazı alanlar vardır. Saç, tırnak, ayak, parmak arası, kasık, genital bölge, koltuk altında gözlemlenebilir.
Saçlı deri mantarı genlikle üç ila sekiz yaş aralığında görülen bir mantar türüdür. Bölgesel saç dökümü belirtileri arasındadır. Genellikle saç için kullanılan gereçlerin ortaklaşa kullanılmasından ve hijyenik koşulların kötü olmasından kaynaklanır. Altı ya da sekiz haftalık bir tedavi programı gerektirir. Ağızdan alınan haplar ve yahut kremler ile tadavisi mümkündür.
En sık görülen mantar türlerinden olan ayak mantarının birkaç farklı evresi vardır. Ayak kokusu ve kaşıntı ile hasta şikâyetleri başlar. Parmak aralarında sulanma, çatlama ayak mantarının habercisidir. İçi su dolu kabarcıklar gözlenen mantar daha ileri düzeydir ve kaşıntısı çok fazladır. Kuru kepekli tip adı verilen kronikleşmiş mantarda beyaz renkte kepeklenmeler gözlemlenir. Tedavisinde vücudu kuru tutma temel faktördür. Dört ya da altı haftalık tedavi süreci başlar. Uzman görüşü ile pomad ya da ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu süreçte ayakkabı giyilmemelidir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarları tedavisinde genellikle cilalar ya da kremler kullanılmaktadır. Tedavisi en uzun süren mantar türlerinden biridir. Çoğu zaman ayak mantarının iyileşmemesinden kaynaklanarak ortaya çıkan mantar türüdür.
Kasık mantarı en çok erkek bireylerde rastlanır. Çok kaşıntılıdır. Hastaya ciddi oranda rahatsızlık verir. Kasık mantarının tedavisinde daha çok kremler tercih edilir.
Gövde mantarı adı verilen mantar türü genellikle yaz iklimin uzun sürdüğü bölgelerde yaşayan kişilerde görülür. Çünkü rutubeti en çok seven mantar çeşididir. Tinea Corparis adı verilen bu mantarın belirli bir yaş aralığı yoktur. Lösemili hastalarda ve şeker hastalığı olan bireylerde Gövde mantarı görülme riski yüksektir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.