Sağlık

Oleik Asit‬‬ ve Zeytin Yağı Faydaları

Siz değerli okurlar için oleik asit ve zeytin yağı faydaları hakkında bir yazı hazırladım. Yazımın tamamında çokça kullandığımız zeytin yağı neye yarar, faydaları nelerdir, sağlığa zararlı mıdır gibi sorulara cevaplar aradım. Bilim adamları son araştırmalarında, zeytinyağının içerisindeki oleik asitin kanseri engellemedeki pozitif yönde etkilerine dair yeni bulgular elde etti.

Oleik Asit‬‬ ve Zeytin Yağı

İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde  araştırmada oleik asitin “miR-7” diye malum hücre molekülü üzerindeki tesirleri tahlil edildi.

Beyinde etken olan miR-7 molekülü, tümörleri bastırma özelliğine haiz. Ama MSI2 diye malum bir hücre proteini, miR-7 üretimini durdurabiliyor.

Oleik Asit‬‬ ve Zeytin YağıZeytinyağındaki oleik asitin ise MSI2 proteinini denetim etmiş olduğu saptandı. Böylece beyinde daha bolca miR-7 üretimi sağlanarak kanserin  izin verilmediği görüldü.

Neticeleri Moleküler Biyoloji Dergisi’nde (Journal of Molecular Biology) gösterilen araştırmada insanlardan alınmış hücreler kullanıldığı için, zeytinyağının insan vücuduna bir faydası daha saptanmış oldu.

Zeytinyağının Faydaları

Sızma zeytinyağı oldukça besleyicidir. Yararlı yağ asitleri dışında, E ve K Vitaminleri de azami miktarlarını içerir.

Ancak zeytinyağı da güçlü antioksidanlarla yüklüdür . Bu antioksidanlar biyolojik olarak aktiftir ve ciddi hastalıklarla savaşmaya yardımcıdır. Bu, inflamasyonla savaşabilen ve kandaki kolesterolün okside olmasına ve kalp hastalığı sürecindeki önemli adımların önlenmesine yardımcı olan antioksidanları içerir.

Kalp hastalığı dünyada en yaygın ölüm nedenidir. Birkaç yıl önce yapılan araştırma çalışmaları, Akdeniz’de kalp hastalığının nadir olduğunu göstermiştir.

Bu, Akdeniz mutfağı üzerine kapsamlı bir araştırmaya yol açmıştır ki bu da artık kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.Sızma zeytinyağı, bu diyetin temel özelliklerinden biridir ve kalp hastalığına karşı etkilidir.

Zeytinyağı enflamasyonu düşürür, LDL kolesterolü oksidasyondan korur, kan damarlarının kaplamasının işlevini iyileştirir ve istenmeyen kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

İlginç olarak, kalp hastalığı ve erken ölüm için en güçlü risk faktörlerinden biri olan kan basıncını düşürdüğü de görülmüştür. Bir çalışmada, zeytinyağı, tansiyon ilaçları ihtiyacını% 48 oranında azaltmıştır. Eğer kalp hastalığınız, ailede kalp hastalığı veya başka bir önemli risk faktörü varsa, diyetinizde bol miktarda sızma zeytinyağı bulundurmayı düşünebilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.