Yemek Tarifleri

Kosta Rikalıların Diyeti

Siz değerli okurlar için Kosta Rikalıların Diyeti hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda Kosta Rika’nın kendi tarihsel ve sosyo-kültürel süreçlerine çok kısa da olsa değindikten sonra Kosta Rikalıların mutfağının özellikleri, en çok hangi besini tüketirler, nasıl beslenirler gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar dilerim.

Kosta Rika

Kosta Rika,  Orta Amerika ülkesidir. Kosta Rika ismi İspanyolcada zengin sahil anlamına tekabül eder. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama’nın komşusudur. Batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizleri bulunur. Büyük Okyanus’taki toprağı Cocos Adası Ulusal Parkı dolayısı ile Güney Amerika ülkesi Ekvador’a komşu sayılmaktadır. Ayrıca Kosta Rika, ordusu bulunmayan az sayıdaki ülkelerdendir.

16. yüzyılda İspanyol kolonisi olarak görülmekte ve  bu topraklarda oldukça seyrek bir yerli nüfus bulunmaktadır. 19. yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığına kavuştuğunda dış dünyaya kapalı ve fakir bir ülke halinde ki Kosta Rika, aradan geçen yıllarda Latin Amerika’nın en istikrarlı, müreffeh ve gelişmiş ülkelerinden biri durumuna doğru ilerledi. 1949 yılında kabul edilen bir yasayla ülkede ordu tamamen ortadan kaldırılmıştır. Egemen devletlerde bunu gerçekleştiren pek az devlet görebiliriz. Kendisiyle aynı gelir seviyesindeki ülkelere göre çok daha fazla insani kalkınma gerçekleştirdiğinden kaynaklı 2010 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından örnek ülke olarak seçilip, gösterilmiştir. 2011 yılında ise yine aynı kuruluş tarafından insani kalkınma ve eşitsizlikle mücadele yanı sıra, sürdürülebilir cevre politikaları konularında UNDP’nin örnek gösterdiği bir ülke olmuştur.

Kosta Rikalıların Diyeti ve Onları Nasıl Sağlıklı Tutuyor

Kosta Rika Yemekleri

Kosta Rika’da diğer bölge devletleri gibi pirinç temel besin kaynağıdır. Kosta Riko mutfağının yemek çeşitlerinde pirinç yoğun olarak kullanılmaktadır. ” Gallo Pinto ” yemeği fasulye ve kızarmış pirincin karıştırılmasıyla gerçekleştirilen yemeklerin başındadır. Bir diğer pirinç ile yapılan Kosta Rika yemeği; pilav, fasulye, balık veya tavuk etinin karıştırılmasıyla yapılır. Salata ve kızarmış sebzelerle servise sunulur. Malzeme çeşitliliğine göre çeşitli adlarla sunulmaktadır.

Genel anlamda Kosta Rika geleneksel yemekleri, tavuk ya da balık ile yapılan çeşitli sebzelerin birlikteliğindeki pirinç ve fasulye olarak kabaca tarifleyebiliriz.

Kırmızı et tüketiminin de azımsanmaması gereken Kosta Riko mutfağının ” Picadillo ” adlı yemeği ise et ile domates, patates, soğan ve çeşitli baharatlarla pişirilen bir tür sevilen güveç yemeğidir.

Kosta Rikalıların kahvaltısı bir çanağın içine ” natilla ” adı verilen ekşi krema, yumurta (pişmiş) ve kızarmış muz ile birlikte ” Gallo Pinto ” ( siyah fasulye ile karıştırılmış pirinç ) ‘ dan meydana gelir. Genellikle beraberinde bir fincan kahve veya taze sıkılmış meyve suyunu tercih ederler.

Çoğunlukla öğle yemeklerinde et veya balık ile birlikte Casados ​​(fasulye, pirinç), salata, kızartılmış muz ( plantains ) , beyaz peynir ve mısır tortillası yerler. Gallo Pinto ile Casado arasındaki fark Casado’da, pirinç ve fasulyenin karışık olmamasıdır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.