Sağlık

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Siz değerli okurlar için kilo aldıran yiyecekler nelerdir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda nasıl kilo alınır, ideal kiloya ulaşmak için kilo almam lazım ne yapmalıyım, hızlı nasıl kilo alınır gibi sorulara cevaplar aradım. Bildiğimiz üzere kilo vermek isteyen insanlarda kilo almak insanlarda kilo aldıran gıdalar nelerdir diye sormaktadır. Yani kilo vermek isteyenler kilo aldıran gıdalardan uzak durmak için bu soruyu soruyor; kilo almak isteyen insanlarda bu besinleri-eğer sağlıklıysa!- tüketmek için bu soruyu soruyor. Bende yazımda bu iki kesim içinde faydalı olabilecek konuya dair genel bir bakış sundum. Umarım faydalı olur. İyi okumalar.

Kalorisi Yüksek Gıdalar

Bireyler genellikle zayıflatan ve kilo verdiren besinleri sormaktadır. Ancak normal kilonuzun çok altında iseniz ya da biraz daha kilo almanın size yakışacağını düşünüyorsanız; sizin de dengeli bir beslenmeye ihtiyacınız var demektir. Genellikle kilo almak için yüksek kalorili besinleri tercih etmelisiniz. Ancak her kalorisi yüksek olan gıdalar sizin için iyi değildir. Bu besinler başka sağlık sorunları yaşamanıza sorun olabilmektedir.

Nasıl Kilo Alınır

Kilo almanın ilk kuralı fazla kalori almaktır. Gün içerisinde harcadığınız kaloriden fazlasını tüketmeniz gerekiyor. Uzmanlar genellikle aylık 1,5 ile 2 kilonun ideal olduğunu belirtmektedir. Ancak sizlerin de ilk olarak uzmana görünmeniz daha sonra bu besinleri tüketmeniz iyi olacaktır. Ayda 1,5-2 kilo almak için yaklaşık olarak günde 500 fazla kalori almanız gerekmektedir. Kilo aldıran besinler denildiğinde bir sürü seçenek ortaya çıkmaktadır. Ancak aralarında en çok bilinenleri makarna, muz, tam tahıllı ekmek, kepekli ekmek, peynir yer almaktadır. Kalorisi, vitamini, besin lifi ve minerali yüksek olan besinler de fazla kilo almanıza sebep olmaktadır.

İdeal Kiloya Ulaşmak İçin

Öte yandan zayıf olmak her bireyin hayalleri arasında yer almaktadır. Ancak ideal kilonun altında olmak çeşitli sorunları da peşinden getirmektedir. Kilosu az olan kişilerin bağışıklık sistemi de güçsüzleşir. Bu da vücudun hastalıklara açık bir hale gelmesine sebep olmaktadır. Ayrıca aşırı zayıf olmak sağlıksız cilt, kas kütlesinin azalması, hormon dengesinin bozulması ve saç dökülmesi gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Kilo Aldıran Besinler

Aşağıda listelediğimiz besinleri tükettiğiniz taktirde sizde kısa süre içerisinde ideal kiloya ulaşabilirsiniz.

Hayvansal ve Bitkisel Yağlar: Kilo almak denilince ilk sırada yağlar bulunmaktadır. Dikkatli olarak yağ tüketimi yapıldığı taktirde kilo alımında artış olacaktır.

Kuruyemiş: Fıstık, badem gibi kuruyemişler protein ve kalori bakımından oldukça zengindir. 1 avuç bademde 161 kalori bulunmaktadır.

Fıstık Ezmesi ve Siyah Çikolata: 100 gram fındık ezmesi içerisinde 600 kaloriyi barındırır. 1 yemek kaşığı fındık ezmesinde ise 100 kalori bulunmaktadır. Siyah çikolata ise %50 ile %70 arası kakaodan üretilir. Bitter çikolatalar kalori bakımından oldukça zengindir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.