Sağlık

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Siz değerli okurlar için kansızlığa iyi gelen besinler hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda kansızlık nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, ne iyi gelir, ne tüketmeliyiz gibi sorulara cevaplar aradım. Kansızlık herkeste karşılaşılabilen kolay tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Esasında kansızlık B12 eksikliğidir. Tüketeceğimiz bazı gıdalar da bu B12 eksikliğini yani kansızlığı tedavi edecektir. İyi okumalar.

Kansızlık, B12 Eksikliği

Günümüzde en çok görülen hastalıklar arasında kansızlık yer almaktadır. Ancak kansızlığın farklı nedenleri olabilmektedir. Ancak genel olarak kansızlık için genellikle kan hücresi üretimini destekleyen B12 vitamini, demir ve folik asit bakımından zengin besinler tüketilmelidir.

Demir, kanla birlikte oksijen taşımakla görevli olan hemoglobin proteinini üretilmesine yardım etmektedir. Bu proteinin eksilmesi durumunda baş ağrısı, iştah kaybı, kabızlık ve duygu durum değişikliği yaşanabilir. Kansızlık genel olarak vücudun gerekli mineralleri alamamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden kansızlık ciddiye alınacak bir hastalık türüdür. Eğer sizde de kansızlık şikayeti var ise mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Ayrıca kansızlık kaslarda güçsüzlük, aşırı yorgunluk ve kasılmalar gibi sorunları da tetikleyebilmektedir.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kuzu Ciğeri: Günlük demir ihtiyacınızın karşılanması için 100 gram kuzu ciğeri yemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bu miktarda kuzu ciğeri, vücudun B12 ihtiyacının 12 katı B12 vitamininin içeriğinde barındırır. Manganez, selesyum, çinko, B6, A ve K vitaminine sahip olan kuzu ciğeri, kansızlığa iyi gelmektedir.

Uskumru Balığı: Kansızlığa iyi gelen besinler arasında uskumru balığı önemli bir yer tutmaktadır. 100 gram uskumru balığı günlük B12 ihtiyacının 3 katı kadar vitamin barındırmaktadır. Uskumru dışında somon, sardalye ve ton balığı da kansızlığa iyi gelmektedir.

Kuzu Eti: Günlük B12 vitamininin %39’unu ve demir ihtiyacının %9’unu 100 gram kuzu eti ile karşılayabilirsiniz. Kuzu etinin tek olumsuz yanı ise doymuş yağ içermesi olarak gösterilmektedir.

Beyaz Peynir: Kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelen beyaz peynir, günlük demir ihtiyacının %4’ünü, B12 vitaminin de %28’ini karşılar.

Yumurta: Günlük 1 orta boy yumurta tükettiğini taktirde vücudunuzun demir ihtiyacının %5’ini ve B12 ihtiyacının da %11’ini karşılamış olursunuz. Ayrıca yumurta da doymuş yağ ve kolesterol bakımından zengindir.

Tavuk Eti: Kırmızı ete oranla çok daha az kolesterol içeren tavuk eti, günlük ihtiyacınızı karşılayabilmektedir. Kansızlığı önleme konusunda tavuk eti önemli bir yer taşımaktadır.

Kansızlığa iyi gelen diğer besinler ise şu şekilde; Yağsız yoğurt, yağsız süt, karalahana, istiridye, balık yumurtası.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.