Sağlık

Hepimizin İhtiyacı olan Üç Sağlık Türü

Siz değerli okurlar için hepimizin ihtiyacı olan üç salık türü hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda  sağlıklı yazımın şartları nelerdir, sağlıklı yaşam koşulları nelerdir, sağlıklı yaşam  nasıl olmalıdır gibi sorulara cevaplar aradım. Makalemde de üç sağlık türü derken kastettiğim sadece fiziksel sağlık değil; finansal ve zihinsel sağlık yani ruhsal sağlık noktasına da değindim. İyi okumalar dilerim.

Sağlıklı Yaşam

Sağlık kelimesini duyduğumuzda muhtemelen ilk fiziksel sağlığımızı düşünüyoruz … Zihinsel sağlık ve mali sağlığımız ikinci ve üçüncü olur

Ancak, her şeyde olduğu gibi, hayatta denge aramalıyız; Ve fiziksel sağlığımız üçün en önemlisi olmasına rağmen, diğer ikisi olmadan olanların harika bir hayat sürmediğini anlamanız iyi olur. Eğer var olmaya devam edersek üçümüzü de sürdürmek zorundayız; Günlük yaşantılarımızda herhangi bir barış bulmak için üçlü çalışmalıyız.

Fiziksel Sağlık

Fiziksel SağlıkFiziksel sağlıkımız, günlük hareket kabiliyetimizin ve genel başarının temelidir. Fiziksel olarak sağlıklı değilsek, zihinsel ve mali sağlığımızı etkiler; Eğer kendimizi iyi hissetmiyorsa ya da beceremiyorsak, gücümüze düşen acıyı ve karşı mücadele ettiğimiz hareket eksikliğini gidermek için her gün boyunca zihinsel olarak meydan okuyoruz. Buna ek olarak, para kazanma konusunda oyuna girme olasılığı daha düşüktür ve vakit geçirmek için tıbbı tedavi merkezlerinde para harcama olasılığımız daha yüksektir.

Zihinsel durum söz konusu olduğunda Sağlığımız, duygularla, varlığımızın en meşhurca zor yönü, üstesinden gelmek için en zor şey, herhangi bir insanın en güçlü kısmı; Duygularımızı kontrol etmeyi veya öğrenmeyi öğrenebilirsek, bir şeye varma kabiliyetine sahibiz; Aklımız bize karşı en büyük müttefemizdir ve bize karşı komplo kurduğunda en büyük düşmanımızdır, sürekli bizimle birlikte yaşadığımız, uzağa gülümseyerek, bir şeyler yapabileceğimizi (ya da yapamayacağımızı) söyler; Zihnimiz hastalığa yakalanma veya hastalıktan kaçınma yeteneğine sahiptir, kahramanlık yeteneklerini ortaya çıkarmak için adrenalin vermeye veya zayıflık ve çaresizlik anlarına kapılma gücüne sahiptir. Pozitif zihinsel sağlık, mutlu olursak zorunludur.

Finansal Sağlık

Finansal sağlığımız bu üçün en az önem taşıdığı halde, güven yaratma gücüne sahiptir. Mali açıdan kararlıysak, birçok özgürlüğin tadını çıkarma, çeşitli yaşam biçimlerini deneyimleme, bitmeyen zevk çeşitlerini yutma yeteneğine sahibiz. Bununla birlikte, finansal başarının dengesizliği de muazzam miktarda stres yaratabilir, sorumluluklar varlıklarla bağlantılıdır, zihinsel ve fiziksel sağlığımızdaki eşitsizlikler mali yüklerle daha da artabilir. Ölçekin diğer uçları artık cazip değil – finansal yoksulluk sıklıkla zihinsel ve fiziksel yoksulluğa yol açıyor. Dengeyi, gerçekten arzuladığımız şeyleri bulmak istiyorsak önemlidir.

Finansal Sağlık

Gerekli denge elde etmek için, fiziksel, zihinsel ve finansal bir yere gelmek kolay değildir. Gerçekten ihtiyacımız olanı ve gerçekten olmadan neler yapabileceğimizi ‘pek çok konuda olduğu gibi’ yanlış öğrenim görüyoruz ‘; Hayatta bir denge kurmaya teşvik edilmez, sağlıklı bir dengenin sağlanması pahasına gerçekleştirmek zorunda olduğumuz belirli bir yaşam hedefi göz önüne alındığında, genellikle çevremizdeki kişiler veya diğer içimiz tarafından bir tür sağlık ya da içimizde itiliriz

Fiziksel sağlık, birkaç basit şey yaparak çok mümkündür; Içki suyu, bir sürü – gazlı içecekler, meyve içecekleri, elektrikli içecekler veya alkollü içecekler; Düzenli olarak egzersiz yapın – ve bundan dolayı vücudunuz için her gün bir şeyler yapın, esneme, yoga, ağırlık, yürümek, koşmak, yüzmek, ne olursa olsun, ancak sıcaklığınızı yükselten, kan akan ve yağ yakan bir şey olsun, sevinirsiniz yaptın; Küçük miktarlarda yemek yerseniz, ancak sıklıkla gününüzde 3 öğün alışkanlığınızı değiştirmeye başlayın – sağlıklı besinlerdeki aperitif, meyve, sebze ve protein yiyin ve diyetinizi değiştirin, böylece bir yadigar değil yaşam tarzı haline gelir. Eğer bu üç şeyi yaparsanız, alkol gibi davranıp bir süre aferin, egzersiz ve şekerlemelerden sonra birkaç saatte (saatler değil) dinlenebilirsiniz; Düzgün bir şekilde egzersiz yapmaya başladıysanız ve gıdaları düzenli olarak yuttuğunuzda vücudunuzun metabolizması sürekli olarak çalışır ve içine ne koyarsanız onu yutar, böylece ‘kötü şeyler’ bile daha çabuk kaybolur ve her iki durumda da enerji düzeylerinizde bir gelişme göreceksiniz ve Benlik saygısında yükselme. Ama dediğim gibi, anlık bir geçiş değil, yaşamın bir yolu olmalı ve yaşamın bir yolu haline geldiğinde sağlıklı olmaya devam etmek daha kolay ve kolaylaşacaktır.

Zihinsel Sağlık

Zihinsel SağlıkZihinsel sağlık sağlanabilir Hayatınızla nesnel olmak. İnsanlar çok sübjektif bir türdür (bakış açımızdan bir durumun dışardan bakılmaksızın görülmesi demektir); Ve bu öznellik bizi duygularımızı yenmek için çaresiz kılmaktadır; Daha büyük resmi görmeyi öğrenmeliyiz ve bunu yapabilirsek, başka bir insanın eylemlerini kontrol edemediğimizi görüyoruz, dünyayı irademize çekmeye zorlayamayız, her zaman engellerle karşı karşıya kalacağız ve biz Her zaman dramdan kaçınmak zorunda kalacaklar; Bu tek yol. Bunu bilerek, aniden değişimi kabul etmek her geçen gün daha da kolaylaşıyor ve her geçen gün yaşamı istediğimiz gibi zorlamaya çalışmak yerine serinlememiz ve bir çözüm üretmek zorunda kalacağımızı kabul etmek. Yaşamın ne olduğu için kabul edilmesi zorunludur ve o zaman bize, bu kadar düzenli kör olan sorunları, konuları ve dramların çoğunu öngörebiliriz. En iyi ihtimali umarak ilerleyip en kötüsü için hazırlanırsak, olumlu bir tutumla ilerleyebiliriz ve bize ‘hayatı anlatan her şeyle başa çıkmaya hazır olduğumuzdan’ beklenmedik ‘bir şey geldiği anda dehşete kapılmıyor ya da yenilmemekteyiz. Bir hayatın basitleştirilmesi, zihinsel olarak barış içinde olmanın en iyi yoludur; Gereksiz nesneleri, insanları veya olayları ortadan kaldırmayı öğrenmek, zihinsel istikrar ve zihinsel sağlık yaratacak dengeli bir hayat bulmanın en kolay yoludur.

Mali açıdan bağımsız olmak önemlidir; Ve biz bunu aklımıza koyarsak yapabiliriz; Hangi sosyo-ekonomik sınıfdan gelebildiğiniz önemli değil, kendinizi sınırlara kadar uzatmak zorunda kalmadan borca ​​girmeden temiz, verimli ve çekici bir evde yaşamak mümkündür. Ancak dengeye duyulan ihtiyaç ve bu zamanda göze alamayacağınız ve alamayacağınızın farkına varmak için kendi kendini kontrol etmeniz gerekir. Örneğin kirayı ödeyemiyorsanız ya da bir araba satın alamazsanız, bir televizyona sahip olmanın hiçbir anlamı kalmaz; Araçta gaz veya sigorta için ödeme yapamayacağınız anlamına gelirse kablonun masrafıyla kendinize yük oluyorsunuz demektir. Ve bir televizyon izleyemiyorsanız, o zaman kütüphaneye gidin ve okuyun – daha fazla bilgi edineceksiniz ve daha fazla büyüyeceksiniz. Daha az harcamanız ve bu kadar zor çalışmanız, basit zevklerin tadını çıkarmayı öğrenmemeniz, yaşamdaki en iyi şeylerin tümünün özgür olduğunun farkında olmamanız ve aniden, zamanınızı geçirmeniz için ilginç yollar bulacaksınız, Hayatınızı harcamak için daha tatmin edici yollar, finansal kutunun dışında düşünün, öğretilen şekilde farklı şeyler yapmaya çalışın, dünyanın nasıl çalıştığını görün ve sonra sizin için doğru olduklarından emin olmak için yaptığınız seçenekleri sorgulayın Sadece herkesin yaptığı şey), biraz tasarruf edin, çok hoşunuza gidin, satın almalarınız konusunda bilge olun, geçici anlar için bir şeyler satın almayın ya da kazanacağınızı düşündüğünüz kar için birilerini vidalayın, istihdam tarzınıza yeniden başlayın Kendiniz ve sevdiğiniz bir kariyerinizde çalışmaya çalışın, sadece para kazandıran bir iş değil – finansal dengeyi bulduğunuzda aklınızdan çıkmış bir ağırlık hissedeceksiniz. Mali özgürlük, kendine özgü bir disiplinle mümkündür.

Zihinsel Sağlık

Ölçeğin öbür ucunda, aşırı zengin olma ihtiyacı yalnızca zihinsel ve fiziksel sağlığınızı etkiler, zira mali sağlığınız ancak uygun olmayan bir süre harcarsanız, fiziksel sağlığınızın bedelini koruyarak korunur. Faaliyetleriniz ve zihinsel yetenekleriniz. Mali açıdan sağlıklı olmak, denge, öz disiplin ve kendinize yük bulamayacağınız ve karşılayamayacağınızı görebilmenizi gerektirir.

Özgürlükle yaşamak isterseniz sağlığınız önemlidir; Fiziksel sağlığınız size nereden isterseniz gitme özgürlüğünü sağlar; Zihinsel sağlığınız size yalnız kalmak veya kendinizi pozitif enerji ile kuşatma özgürlüğü verir; Mali sağlığınız size deneyim özgürlüğü kazandırıyor. Bunların her birini koruyun; Geçmişin yerleşik ‘misedükülasyonunu’ değiştirmeye ve varolacak yeni ve kolay bir yol bulmaya karar verin.

Sağlığı seçerseniz, her şey mümkündür.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.