Sağlık

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Önlenir?

Siz değerli okurlar için hamilelikte mide yanması nasıl önlenir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda hamilelik döneminde mide yanması neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl problemlere sebep olur, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevap aradım.Hamilelikte yaşanan tüm sağlık problemlerine korkuyla ve endişeyle bakılır. Bu yazımdan sonra mide yanmasını nasıl önleyeceğinizi biliyor olacaksınız. İyi okumalar.

Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelik dönemi kadınların hayatında yaşayacağı en güzel deneyimler arasında yer almaktadır. Ancak hamilelik beraberinde bazı dezavantajları da getirmektedir. Bilindiği üzere hamilelik döneminde anne adayları kilo alma, mide yanması, karın ağrısı, halsizlik ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşamaktadır. Hamileliğin  5.ayından sonra büyüyen rahim mideye baskı yapmaktadır. Bu da yanmaları beraberinde getirmektedir. Genellikle anne adaylarına yatma pozisyonundan şikayetçi olmaktadır. Bu yüzden zaman zaman oturarak uyumayı tercih ederler. Ayrıca bu yanma şikayeti doğumun son 3 ayına doğru daha da ciddi olabilmektedir.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

Hamilelikte sıkça oluşan mide yanmasını önlemek için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Ayrıca doktorunuz ile konuşarak ilaç tedavisi de yapılabilmektedir. Ancak hamilelik döneminde kimyasal ilaçlar fazla tercih edilmemektedir. Bunun yerine bitki kürlerini deneyebilirsiniz.

-3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenmelisiniz. Bu öğünlerde fazla yemekten kaçının. Az ve sık yemek midenizin rahatlamasına neden olacaktır.

Hamilelikte Mide Yanması Önleme Tüyoları

  • Çiğ sebzeler genellikle hamilelik döneminde mide yanmasına yol açmaktadır.
  • Aşırı kilolardan kurtulmak gerekiyor. Mide yanmasını en çok etkileyen faktörler arasında aşırı kilo da yer almaktadır.
  • Baharatlı, salam, sucuk, kızartmalı ve aşırı yağlı besinleri tüketmemelisiniz.
  • Yemek konusunda acele edilmemeli, çok iyi çiğnenmeli ve yavaş yenilmelidir.
  • Salça, portakal suyu, meyve suları ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Alkol, kahve ve çikolata mide yanmasını tetiklemektedir.
  • Yatmadan önce yemek yenilmemelidir. Yatma saatinden 2-3 saat önce yemek yeme işlemi sona ermelidir.
  • Yatağın başucunu takoz yardımı ile kaldırabilirsiniz. Ayrıca yüksek yastık kullanmak mide yanmasını azaltacaktır.

Ayrıca kullandığınız bazı ilaçlar da mide yanmasını etkileyebilmektedir. İlaçları kullanmadan önce prospektüsünü okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca hamilelik döneminde bazı bitki kürlerini de kullanabilirsiniz. Bilindiği üzere bitki kürleri doğal olması sebebi ile anne ve bebeğe zarar vermemektedir. Ancak bazı mide ilaçları özellikle bebeğe zarar verebilmektedir. Bu yüzden mide yanması sonrası mutlaka bir doktora danışılması, yapay ilaç kullanmamak için de bitki kürleri tercih edilmelidir. Aksi taktirde mide yanması başka sorunları da ortaya çıkarabilir.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.