Gebelik

Hamilelik Öncesi Alınması Gereken Vitaminler

Siz değerli okurlar için hamilelik öncesi alınması gereken vitaminler hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda hamilelik öncesinde özel olarak ne tüketilmeli,hamilelikten önce hangi besinlerden uzak durmalıyız, hamilelikte hangi besinleri tüketmeliyiz gibi sorulara cevaplar aradım. Hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince çok dikkatli beslenmeliyiz. Şunu unutmayın sizin beslenmeniz çocuğunuzun beslenmesi demektir. İyi okumalar.

Hamilelik Dönemi Beslenme

Hamilelik öncesi annenin tükettiği besinler doğrudan bebeğe etki etmektedir. Bu dönemde ise anne adayları bebeklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve doğmasını ister. Anne adayları arasında en çok merak edilen konular arasında ise hamilelik öncesi alınması gereken vitaminler yer almaktadır. Annenin alacağı vitamin doğrudan bebeğin gelişimini hızlandıracaktır.

Hamile Kalmadan Önce Neler Yapmak Gerekir?

Hamile kalmadan önce anne adaylarının yapması gereken bazı şeyler vardır. Bu uygulamalar yapıldığında hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı olumlu yönde etkilenecektir. Anne adaylarının ilk olarak fazla kilolarından kurtulması gerekiyor. Hamilelik sürecinde alacağı kiloları da göz önünde bulundurursak; gebelik öncesi spor ve diyet yaparak kiloyu azaltmak şart. Aksi taktirde anne zor bir hamilelik süreci geçirecektir.

Anne adayları hamilelik öncesi, hamilelik boyunca ve hamilelik sonrası da tükettiği bazı şeylere dikkat etmelidir. Bunların başında ise alkol ve sigara gelmektedir. Ayrıca mideyi yakacak yağlı yiyecekler, kahve, demli çay da hamilelik sürecinde anneyi zorlayabilmektedir.

Bu dönemde anne adayının alacağı en önemli vitaminlerden birisi ise Folik Asit’tir. Bu vitamin hamile kalmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca hamilelikte bebeğin gelişmesi için önemli bir rol oynamaktadır. Anne doğum sonrası vücudundaki kalsiyumu ciddi manada tüketir. Bu yüzden kalsiyum içerikli besinler tüketmesinde fayda var. Ayrıca sütünün artması ve kaliteli olması için; süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi de şart. Anne adayının yeterli seviyede kalsiyum ya da minerale sahip olmaması durumunda takviye ile tamamlanması gerekmektedir. Kalsiyumun ardından annenin demir ihtiyacının da karşılanması; anne ve bebeğin sağlığı için önemli olacaktır.

Folis Asit İçeren Besinler

Anne adayları ise hamilelik öncesi ihtiyaç olan Folik Asit’i hangi besinlerden alacağını merak etmektedir. Folik Asit ise en fazla mercimek, yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, portakal, mandalina, nar, barbunya, brokoli, ekmek, tahıl, ay çekirdeği, yumurta ve domates suyunda bulunmaktadır.

Ayrıca anne adaylarının protein ve kalsiyum için et, tavuk, balık ve tüm sebze meyveleri tüketmesi gerekmektedir. Bu besinler anne ve bebeğin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.