Sağlık

Gliserinin Kullanımı ve Şaşırtıcı Faydaları

Siz değerli okurlar için gliserinin kullanımı ve şaşırtıcı faydaları hakkında bir yazı hazırladım. Makalemde gliserin nasıl kullanılır, neden kullanılır, faydaları nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Gliserin kullanım amaçları oldukça fazladır.Bende sizlere gliserinin ciltte,gıdada, tıbbi anlamda nasıl kullanılabileceğine dair ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştım. İyi okumalar.

Gliserin Kullanımı

Gliserin, sadece cilt ve saç bakımı alanında değil aynı zamanda gıda, tıbbi ve diğer endüstrilerdeki birçok kullanımıyla bilinir. Bu makale de, çeşitli kullanımları hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Gliserin doğasında higroskopik olduğu için çevredeki suyu emer. Havaya maruz bırakılan bir şişe saf gliserin,% 80 gliserin ve% 20 su karışımı oluşur. Bu seyreltilmiş gliserin karışımının uygulanması, cildinizin nemli kalmasına yardımcı olacaktır.
Gliserin KullanımıGliserin, tatlı, renk ve koku içermeyen kalın, yapışkan bir sıvıdır. Dahası, birden fazla hidroksil grubunun varlığına bağlı olarak basit bir poliol bileşiği olarak da ifade edilmektedir. Gliserin suda ve alkolde çözünür ve genellikle toksik değildir. Bu organik bileşiğin hamaddesi  hayvansal ve bitkisel yağlardır. En çok farmasötik ve sabun yapım endüstrisinde kullanılır. İşte gliserinin çeşitli kullanım alanları.

Cilt İçin Gliserin Kullanımı

Gliserin içeren ürünler cilde yumşaklık katar. Dahası, aynı zamanda bir çocuğun cildi üzerinde kullanımı güvenli olduğu düşünülür ve tahrişe neden olmaz.
Cildin nemlendirici olarak da bilinir. Üstelik hem kuru hem de yağlı deride doğru miktarda nemi sağlar.Bunun nedeni, uygulandığında nem kaybına karşı koruyucu bir örtü oluşturmasıdır.
Cildin nem içeriğini ve elastikiyetini koruduğu için, kırışıklıkların görünümünü azaltmada yardımcı olabilir. Dahası, cildi nemlendirir ve de temizlerken cildin esnekliğini geri kazandırdığı söylenir.

Gliserini içeren cilt bakım ürünleri nemlendiriciler, kremler ve losyonlar, sabunlar, deodorantlar ve maskara ve ruj gibi makyaj ürünleridir. Tıraş kremlerinde bulunur; cildi kurutmaz ve tıraştan sonra yatıştırıcı bir etki sağlar. Makyajdan arındırma ürünlerinde kullanımı da çeşitliliği artmıştır.
Evde sabun yapmak için bile kullanılabilir. Bu sabunun düzenli kullanımı, cildi daha yumuşak ve çekici hale getirir.

Saçlar İçin Gliserin

Saç derisinin nemlendirerek saç derisine gerekli olan nemi sağlar. Bu nedenle saçlar kuru kalmaz ve daha az kırılma olur.
Saç kırıklarında azalttığı bilinmektedir. Ayrıca, kuru kıvırcık saçlarda kullanılması güzel sonuçlar verir. Bu nedenle, saçlarını yıkadıktan sonra gliserin kullanan kişilerin saç kremini bırakmaları nadir değildir. Saçın yıkandıktan sonra uygulanan bir kremi yerine, gliserin kullanmanım daha iyi sonuçlar verdiği gözden kaçmıyor.

Ayrıca kepek ve bölünmüş uçların sorunlarına yardımcı oluyor.

Tıbbi Alanda Gliserin

Çok yönlü bir üründür ve ilaç endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sedef hastalığı, egzama, vb. Gibi maya ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde topikal kullanım için mevcut olan ilaçlarda bulunur.

Kulak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan gliserin içeren birçok ilaç da bulunmaktadır.

Aynı zamanda pastiller, kapsüller ve süpozituvarlar gibi diğer ürünlerin üretiminde de kullanılır.
Göz rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olduğuna inanılıyor. Ayrıca, göz cerrahisi öncesi ve sonrası göz muayenesinde veya göz muayenesinde basınç düşürmede yardımcı olur.

Aynı zamanda ağız yoluyla alınan ilaçlar veya fitiller şeklinde hafif bir müshil olarak işlev görür ve böylece kabızlığı tedavi eder.

Ağız gargaları içindeki kullanımının, ağız kokusu veya kötü kokudan etkilenen kişilere yardımcı olur.
Aynı zamanda bir dekonjestan olarak da kullanılabilir. Burun tıkanıklığından etkilenen yetişkinler veya çocuklar burun deliklerine az miktarda gliserin sürebilir. Bunun tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur.

Kurumadan kaçınmak için merhem ve kremlerde kullanılır ve bir koruyucu olarak da bilinir.

Gıda Endüstrisinde Gliserinin Kullanımı

Şekerleme ve fırın endüstrisinde kullanılır. Pastalarda kullanılan kremanın yumuşamasına yardımcı olur. Sadece kekleri yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda pastaya tatlılık katar. Şekerde şeker kristalleşmesi içinde gliserin kullanılması ile engellenir. Kan şekeri düzeylerinin yükselmesine neden olmadığından sıklıkla bir tatlandırıcı olarak kullanılır.

Gıdaları korumak için kullanımı da çeşitliliği artmıştır. Aynı zamanda emülgatör olarak da kullanılır. Kullanımı, kısaltmalar ve margarinlerde de görülebilir. Ayrıca gıda taşıma makinelerinin yağlanması için de kullanılır.

Gliserinin Diğer Kullanım Alanları

Saf olmayan biçimde gliserin, biyodizel üretirken bir yan ürünüdür. Ham gliserinin ana kullanımı, bundan etanol türetmektir. Nitroglycerin yapımına giren maddelerden biridir. Nitroglycerin, dumansız barut üretmek için kullanılan önemli bir üründür.

Buzdolabına dökülen yapışkan yiyecekleriniz varsa, ondan kurtulmak için gliserin kullanabilirsiniz. Doğal bir solventtir ve dökülmeleri gidermeye yardımcı olur. Meyveleri korumak isterseniz, bunu gliserin kullanarak yapabilirsiniz.

Günümüzde tekstil endüstrisi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Tekstil endüstrisinde gliserinin iki temel kullanımı vardır: biri kumaşın alanlarını yumuşatmak ve diğeri lifi yağlamaktır.

Unutulmaması Gereken Önemli Noktalar

Gliserin asla inceltilmemiş bir durumda cilde veya saça uygulanmamalıdır. Deride kabarcıklara neden olabilir. Saçlarda, iç kısımdaki tüm nemi soyabilir. Bu nedenle daima seyreltilmiş halde kullanılmalıdır. Filtrelenmiş su ile inceltilebilir.

Akılda tutulması gereken diğer bir nokta iklimdir. Yani çok sıcak ve nemli iklimlerde kullanımı kaba ve kıvırcık tüylere neden olabilir. Bu, gliserin, kılların şişmesine sebep olan çok nemi emer ve kütikülü yükselterek kıvrılma düzenini bozar.

Avantajlarının ve kullanım alanlarının genişliğine baktığınızda, gliserin kullanmayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen önemli noktaları akılda tutmak ve doğru şekilde kullanmak gereklidir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.