Gebelik

Gebelikte Sağlık ve Beslenme

Siz değerli okurlar için gebelikte sağlık ve beslenme hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda gebelik döneminde sağlıklı olmak çok önemlidir. Yani sizin sağlığınızı bozacak herhangi bir problem yaşamadan atlatmaya özen göstermeliyiz. Hamilelikte beslenmeye de dikkat etmeliyiz. Beslenme hamilelikte şöyle bir önemi vardır ki ; hamileler beslenirken o besinler aynı zamanda çocuğu da beslemektedir. İyi okumalar dilerim.

Gebelik

Gebelik dokuz aylık bir yolculuk … Mutlu, heyecanlı, sakin ve mutlu olmak için hayatınızdaki bir zamandır. Bununla birlikte, doğumla ilgili endişeler yaşamanın ve varlığınız içerisinde kendinize doymuş, egzersiz yapmanın, saklayabilmenizin, olumlu, sevecen düşüncelerin ve duyguların olup olmadığı hakkında endişelenmeniz de normaldir.

Gebelik, doğumdan 39 hafta veya dokuz ay sürer ve üç aşamada bakılır.

Gebelikte Sağlık ve Beslenme

Ağırlık KazancıBebeğinizin sağlıklı bir ortamda gelişmesini sağlamak için Vücudunuzu mümkün olduğunca sığdırın ve besleyin. Hamilelik için özel bir diyet hazırlamak için düşünmeyin, temel besin öğelerinden zengin olan doğru gıdaları yemeyi tercih ederim.

Ağırlık Kazancı

Gebelikte kadınların koyduğu ağırlık miktarı 9 ila 16 kilogram arasında değişmekte olup, en hızlı kazanç çoğunlukla 24. ve 32. Haftalar arasında.

“İki kişiyi yemeyin”.

Gebelik sırasında diyet

Siz ne yiyorsanız, bu nedenle bebeğiniz yediğiniz şeydir!

Ne Beslediğiniz Etkiler Bebeğinizin geleceği. Bundan sonraki dokuz ayda ne yerseniz, bebeğinizin sağlığını ve kendi sağlığını, on yıllar boyunca etkileyebilir.

Gebelik sırasında ve bebeğin normal gelişiminde, iyi bir diyet hayati önem taşır. Diyet dikkat etmenin zamanı ve gerekirse onu daha iyi düzeltmek, gebeliğin doğrulanmadığı birkaç ay önce ve gebeliğin doğrulanmadığı zamandır.

Eleştirel ilk haftalarda, embriyonun normal, sağlıklı gelişimine bağlıdır Annenin beslenme sağlığı ve toksik hali üzerine.

Çocuğun ya da bir yetişkinde muhtemelen fark edilmeyecek mineral ve vitamin dengesizlikleri gelişmekte olan bebeğe felaket edebilir.

Bu Çünkü embriyo hücreleri bu kadar hızlı büyüyor, zararlı etkilere abartılı tepki veriyor.

Gebelik sırasında yeterince hizmet edecek olan doğal, organik, bütün bir besin diyeti.

Kendi sağlığınızı ve bebeğin gelişmesi için mümkün olan en iyi koşulları korumak için yüksek kaliteli bir diyet gereklidir.

Çevre bizim için daha kirli hale geldiğinden ve topraklar besin maddelerinin daha fazla tüketildiğinden 100 Organik, mümkünse, kendiniz ve gelişmekte olan bir fetus için yapabileceğiniz en iyi şey ve en önemlisi de en önemlisidir; Çevre

Pestisitler, herbisitler ve diğer kirlilik biçimleri birçok besleyici maddenin metabolik yollarını etkiler ve dolayısıyla bağışıklık, endokrin ve nörolojik sistemlerin gelişimini dolaylı olarak etkiler.

Yeme Canlı, ham formdaki gıdaların çoğunun% 70 ila 80 oranında daha fazla vitamin ve mineral,% 50 daha fazla biyoaktif protein ve% 96’ya varan oranda daha biyolojik olarak erişilebilir B12 vitamini muhafaza etmesi gibi.

Tahıllar, fındık ve tohumlar Herkesin en sağlıklı beslenme gıdaları. Mümkünse çiğ veya filizlenmiş (bazı hububatların pişirilmesi gereklidir) insan büyümesi, beslenmesi ve sürmekte olan optimal sağlık için gereken besleyicileri içerir.

Dengeli bir diyet, tüm tahıl ve tahılları temel alır ( Makarna, kara ekmek, pirinç, makarna, kara ekmek, çavdar, yulaf), fıstık ve tohumlar, bakliyat ve fasulye, taze meyve ve sebzeler, soğuk sıkılmış zeytinyağı gibi saf olmayan rafine edilmiş yağlar, bazı balıklar ve yumurtalar ise gerekirse

Meyve ve sebzeler, doğru yenecek olursa vitamin, mineral ve eser elementlerin mükemmel kaynaklarıdır.

Çiğ veya hızlı pişirilmiş, buharda pişirilmiş veya kızartılmış ve tercihen tüketilmiş taze olmalıdırlar Hasattan hemen sonra.

 

Proteinler

 • Proteinler Tüm vücut dokularımızda, hücrelerimizde, hormonlarımızda ve antikorların temel yapı taşlarını oluşturun.
 •  Yiyecek, dokuz aylık gebelik süresince orijinal boyutunun 30 katına kadar büyüyebilen rahmin büyümesine yakıt vermelidir. Göğüslerin, plasentanın, bebeğin vücudunun gelişmesinin anne sütünün gelişmesine katkıda bulunun.
 •  Tam proteinler, et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt ve soya fasulyesi ürünlerinde önemli miktarda tüm esansiyel amino asitleri içerirler.
 • Bitkisel proteinler eksiktir ve yalnızca gerekli amino asitlerden bazılarını içerir. Tam proteinli bazı vejetaryen kaynaklar: karabuğday, susam tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, keten tohumları ve bademdir.

Bitki proteinleri, vücudumuzun sindirimi ve hayvansal proteinlerden daha az toksik atık üretmesi daha kolaydır. Bitkilerdeki lif de bağırsak üzerinde çok faydalı bir etkiye sahiptir; Bağırsaktaki sağlıklı bağırsak hareketlerini ve doğru bakteri popülasyonunu sağlar ve aşırı hayvan proteinleri tarafından üretilen kokuşmuş bakterilerin oluşmasını engeller.

Et ve et ürünlerini yemeyi, yoğun olarak bulunan kimyasal ve hormonal kalıntılardan gelen riski de taşır. Yetiştirilen hayvanlar. Ayrıca soya fasulyesi veya soya ürünleri çoğunlukla genetik olarak tasarlandığından onlardan uzak durmak akıllıca olacaktır.

Gebe kadınların günde yaklaşık 60 ila 75 gram protein ihtiyacı vardır.

 

Temel Yağ Asitleri

•Bebeğin sinir ve bağışıklık sistemlerinin gelişimi için hayati önem taşır. Tüm dokularımızda hücre duvarları oluştururlar ve böylece eser elementler ve yağda çözünür vitaminler (A, E, D ve K) emilebilir.

• Adrenal ve seks hormonlarını yapmak ve bağırsakta sağlıklı bir bakteri popülasyonunu korumak için EFA’lara ihtiyaç vardır.

• Fetusun beyninin normal gelişimi için de şarttır: tüm EFA’ların yüzde 70’i beyine gidiyor.

En İyi Yağlı Gıdalar şunları içermektedir:

Avokados, Borage Seed Koyu kahverengi fasulye (çikolata fıstığı), Hindistan cevizi yağı / tereyağı, keten tohumu ve yağı, üzüm çekirdekleri, Kenevir tohumu ve yağı (soğuk preslenmiş), her çeşit RAW fıstığı (kaşu fıstığı, ), Fıstık (aflatoksin içermeyen), Haşhaş tohumları, kabak çekirdeği ve yağları (soğuk preslenmiş), Susam tohumları, ayçiçeği tohumları , Tahin (susam tereyağı), ya da bir sağlıklı gıda mağazasında unhulled tahin (bir alkalin yağ, kalsiyum yüksek), Young Coconuts (genç Thai coconuts Asya pazarlarında ABD’de mevcuttur) elde tutabilirseniz daha da iyi, Hindistan cevizi sütü, hindistancevizleri (olgun).

Süperfoods

Temel Yağ Asitleri

Süper gıdalar olağandışı özelliklere sahip gıdalardır. Genellikle, tüm gerekli amino asitler, yüksek düzeyde mineraller ve benzersiz, hatta nadir bulunan çok çeşitli besin maddeleri içerirler.

Bazı tanınmış superfoodlar şunları içermektedir:

 1.  Himalaya Pembesi Tuzu – 84 minerali vücudunuzdaki elementlerle tam olarak aynıdır
 2.  Spirulina (Meksika ve Afrika’da binlerce yıldır yerli halk tarafından tüketilen spiral algler)
 •  Dünyadaki en yüksek protein konsantrasyonuna sahiptir. % 60
 •  Demir ve diğer birçok vitamin ve minerallerde de çok yüksektir.
 •  Gezegendeki gama-linolenik asitin (GLA) en yüksek kaynaklarından biridir. Sadece anne sütü daha yüksektir.
 •  GLA yüzünden emzirirken daha fazla Spirulina almanız önerilir.
 • Spirulina, insan-aktif B12’de çok yüksek.

 

3.Mavi-Yeşil Algler (Klamath gölü yosunları harika beyin gıdası). Protein, klorofil, vitaminler ve minerallerde yüksektir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gebelik öncesi, gebelik ve laktasyonda beynin işlevine olan etkisini arttırdığına inanıyorum.

4. Arı Poleni (Arı poleni doğanın en eksiksiz gıdasıdır) Arılara, bağışıklık sistemine, beyne, gözlere

Arı Poleni (Arı poleni doğanın en komple gıdasıdır) Arılara polen (arıların polen değil, arıların saygıyla muamele edildiği etik hasat edilmiş kaynaklardan gelmesi gerekir)

5. Keten, Ayçiçeği, Chia, Susam ve kabak çekirdeği en iyisidir. Keten tohumu mükemmeldir ve bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve beyin gelişiminde önemli olan omega-3-esansiyel yağ asitlerinin en yüksek vejetaryen kaynağıdır. Ben pişmemiş ve ısıtılmamış ya da 3-6 çorba kaşığı taze öğütülmüş keten tohumu için bir ila iki yemek kaşığı tavsiye ederim. (Bir kahve değirmeni kullanın).

6. Vahşi genç hindistancevizleri (pazarlarda bulunan beyaz Tayland hindistancevizi ile karıştırılmamalı, vahşi hindistancevizleri en büyük gıdalardan biridir.) Kurabiye,

Beslenme İpuçları

Burada, bazı beslenme ipuçları vardır, bunlar, besleyici maddeler, meyve ve sebzelerle beslenirler. Ikisine de yardımcı olacaktır:

 1. Beslenme İpuçları Yeterli Folik Asit Kazanın. 400 mikrogram (mcg) günlük. Folik Asit, spina bifida gibi doğum kusurlarının olma ihtimalini azaltır. Özellikle gebeliğin ilk 6 haftasında
 2.  Folik Asit’in En İyi Yiyecek Kaynakları: RAW Ispanak, lahana, pancar yeşillikleri, pancar kökü, pazı, kuşkonmaz ve brokoli de dahil olmak üzere Yeşil yapraklı sebzeler. Folik asit içeren nişastalı sebzeler mısır, lima fasulyesi, yeşil bezelye, tatlı bezelye, tatlı patates, enginar, bamya ve parsnipslerdir. Yulaf folik asitte olduğu kadar kepekli kahverengi ekmeği de yüksektir. Birçok meyvede portakal, mandalup, ananas, muz gibi folik asit ve pekmez, boysenberries ve çilek de dahil olmak üzere pek çok meyveler bulunur. Mercimek, mung fasulye filizi gibi taze filizler mükemmel kaynaklardır. HATIRLATICI: Folik asit taze, işlenmemiş gıdalardır, bu nedenle kültürümüzün işlenmiş, pişmiş gıda diyetinde yetersizdir.
 3.  Balık Yiyin. Yeterli DHA’nın (deniz ürünlerinde ve keten tohumu içinde bolca bulunur) elde edilmesi sizin için ve gelişmekte olan bebeğinizin sağlığı için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. DHA, doğumdan önce bebeğin beyin gelişimini artırabilen omega-3 yağ asidi olup erken çocukluk döneminde daha iyi görme, hafıza, motor becerileri ve dil anlama sağlar. Haftada en az 12 ons düşük cıva balığı yiyin veya Krill Oil gibi bir DHA takviyesi alın.
 •  Köpekbalığı, kılıçbalığı, kral uskumru ve çalı balıkları gibi büyük, yırtıcı balıklardan kaçının.
 •  Deniz yosunu ve Silantro, ağır metalleri ve radyoaktif izotopları dokulardan çıkarır.

4. Alkolden kaçının. (Büyük balıklar daha küçük balık yiyince, daha büyük, daha uzun yaşayanlar daha fazla cıva toplayır) – Gebelik sırasında alkol tüketmenin başlıca riski “fetal alkol sendromu” (FAS) gelişimidir. Anne .. KAZANMAZ GARANTİ YOKTUR.

5. Kafein kullanmaktan kaçının: Yüksek miktarlarda doğum kusurlarına ve hala doğumlara, düşüklere ve erken doğuma neden olur.

6. Uyuşturucudan Kaçının – Mümkün olduğunca bütün ortodoks ilaçlardan kaçınılmalıdır. Özellikle ilk üç ayda hamilelik sırasında.

Enfeksiyona Yol Açabilecek Durumlar

Bu nadir enfeksiyonlardan birinin kontratı şansı sınırlı olmasına rağmen, bu ihtimali de azaltacaktır Burada verilen temel talimatlara uyarsanız,

Enfeksiyona Yol Açabilecek Durumlar

Listeriyoz – bakteri Listeria monocytogenes’in neden olduğu çok seyrek bir enfeksiyondur. Belirtileri gribe ve gastroenterit’e benzer ve hala doğum yapabilir.

Toksoplazmoz – genellikle semptomsuzdur (hafif grip belirtileri hariç), bebek için ciddi sorunlara neden olabilir. Toxoplasma Gondi organizması ile direkt temastan kaynaklı olarak, kedi dışkılarında, çiğ ette ve pastörize edilmemiş keçi sütünde bulunur. Meyve ve sebzelerdeki toprak kirlenmiş olabilir.

Salmonella – Salmonella bakterisi ile kontaminasyon, bakteriyel gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bu genellikle bebeğe doğrudan zarar vermez, ancak yüksek sıcaklık, kusma, ishal ve dehidratasyon ile ilişkili herhangi bir hastalık düşük veya erken doğum eylemine neden olabilir.

Gebelik boyunca KAÇINMAK İÇİN ÖNERİLER

Bitkisel ilaçlar gebelik sırasında alınması gereken çoğu durumda güvenlidir; Bazıları hem kronik hastalıklarda hem de hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek akut küçük problemlerde ilaçlara yararlı alternatiflerdir.

Gebelikte kesinlikle tüketilmemesi gereken çok sayıda şifalı bitki vardır – onların emmagogu veya oksitozik özellikleri, Büyük miktarlarda uterus kasılmalarına neden olur ve düşük riski altındadır: Listede en az yirmi kişi olduğu halde bir kaçını söyleyeceğim.

 • Nutmeg Myristica Fragrans
 • Thuja Thuja occidentalis
 • Calendula Calendula officinalis
 • Sage Salvia officinalis
 • Kekik Thymus vulgaris
 • Marjoram Origanum vulgare
 • Lovage Levisticum officinale
 • Rosemary Rosmarinus Officinalis
 • Rhubarb Rheum sp.
 • Gebelik sırasında bir ilaç olarak değil de yemek dozlarında almak için emniyetli otlar arasında şunlar bulunur:
 • Kereviz tohumu, tarçın, rezene, çırılız, çırılga, kekik,
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.