Gebelik

Gebelikte 6. Ay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Siz değerli okurlar için gebelikte 6. ay hakkında bilmeniz gereken bir yazı hazırladım. Yazımda hamilelikte yani gebelikte bir dönemin belki de en problemli dönemini 6.ay dönemini inceledim. Yazımda gebeliğin 6. ay döneminde yaşanan fiziksel ve psikolojik değişiklikleri inceledim. Umarım faydalı olur. İyi okumalar dilerim.

Bu eksiksiz gebelik rehberi vermek için gece okumayı ve aramayı harcadım. Bu yazıda fetus gelişimini, fiziksel semptomları ve nadir semptomları ele alacağız.

Fetus Geliştirme

Bebeğinizin gözleri açıp kapayarak ışığa tepki gösterebilir, ses telleri işlerlik kazanabilir, Göz kremi şimdi şekilliyor.

Bebeğiniz hâlâ aktif, çünkü yaklaşık 30 cm uzunluğunda nispeten küçük ve hareketli, zımbalı ve pozisyon değiştiren rahat.

Ağırlığı 2 libredir. Yüz özellikleri ufacık yeni doğmuş bir bebek gibi gözüküyor.

Akciğerler tamamen gelişmedi, bu nedenle doğan bebek hala hayatta ancak yoğun bakımda. Unutmayın, rahimde geçirilen her gün, hayatta kalmak için daha yüksek bir hayatta kalma şansı ve daha iyi ihtimaller elde etmesini sağlar.

Yaygın Fiziksel Belirtiler

 • Yaygın Fiziksel BelirtilerBebeğin hıçkırıklıkları dışarıdan daha belirginleşiyor: Fetal hıçkırıklıklar genellikle ikinci saniyenin civarında ortaya çıkıyor. Veya üçüncü trimester. Fetal hıçkırıklar refleksiftir ve rahatsızlık vermeyecek gibi görünmemektedir. Ayrıca, hıçkırıklar doğumdan sonra fetusun ciğerlerini sağlıklı solunum fonksiyonları için hazırlar ve üçüncü trimesterde bebeğin kalp atış hızını düzenlemeye yardımcı olur.
 • Beyazımsı vajinal akıntı (Leukorrhea)
 • Karın ağrısı : Genellikle hamile kadınlarda karın ağrısı yaşanıyor ve çoğu zaman doktorlar sırt ağrısı ve özellikle de karında şikayetlerin olduğunu duyuyor. Böyle bir ağrının birçok muhtemel nedeni vardır.
 • Bu tür ağrıların en yaygın nedeni, yuvarlak ligament germe, gebelik sırasında alt karında minör hatta orta derecede ağrıya neden olacaktır. Hamile bir kadın ne olduğunu ve krampın ne olduğunu ayırt etmek zorundadır. Bir kramp, zaman zaman meydana gelen ve alarm vermenin hiçbir nedeni olmayan küçük bir daralma ile kolayca karışabilir. Sadece uterusun yaklaşan doğum için kendini hazırladığı bir işarettir. Hamilelik sırasında şiddetli veya kalıcı karın ağrısı asla normal değildir ve derhal bir doktor muayenesine ihtiyaç duyar.
 • Kabızlık : Hamile kadınlarda kabızlık, bağırsak kasını rahatlatan hormonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Genişleyen uterusun bağırsaklar üzerindeki basıncı. Bağırsak kasının gevşetilmesi, yiyecek ve atıkların sisteminiz boyunca daha yavaş ilerlemesine neden olur. Kabızlığından kaçınmak için elyaf, bol yeşil ve meyve yemelisiniz.
 • Mide ekspresyonu : Hormonal değişiklikler, gebelik sırasında mide ekşimesi için ana neden oluşturmaktadır. Hormonlar, özellikle progesteron, mide asidinin özofagusa yedeklenmesini önleyen valfı rahatlatabilir ve tahrişe sebep olur.
 • Asit reflüyü önlemek için üç büyük lokanta yerine altı küçük yemek yiyin.
 • Baş ağrısı
 • Sızma Sakızları : Hormonal değişiklikler tüm gebelik sorunlarımızın nedenidir. Hamilelik hormonları, kolayca şişen şişmiş bir zamk oluşturur. Uzun 9 aylar boyunca dişlerinize ve sakızınıza iyi bakın.
 •  Burun tıkanıklığı veya rinit : Neredeyse her kadının burun tıkanıklığı çeker. Günde 3 kez dişlerinizi fırçalayın, diş etini dökün ve diş eti ve su ile durulayın. Bunun nedeni, vücutta dolaşan östrojen ve progesteronun yüksek seviyede olması, burunun mukoza zarına artan kan akışı getirmesidir. Tıkanıklık, doğumdan sonra daha iyi hale gelmeyecek, ancak doktorunuz tarafından reçete edilmediği sürece burun spreylerini kullanmamanız için yalvarıyorum.
 •  İştah artışı
 • Bacak krampları : Bir başka doktor tarafından ilaç verilmiş olsa bile Ob-Gyn ile her zaman kontrol edin. Çoğu bacak krampına, ekstra kilolu olmanın yorgunluğundan kaynaklanır. Kramplar, uterusun genişlemesi kan damarlarına baskı uygulayarak ağırlaşabilir. Bazı uzmanlar aşırı bir fosfor veya kalsiyum, magnezyum veya diğer vücut mineralleri yetersizliğinden dolayı inandıklarında. Doktorunuz magnezyum takviyesinin bacaklardaki krampları azaltabileceğini söyleyebilir.

Bacak Kramplarını Engellemek içinBacak Kramplarını Engellemek için

 1.  Bacaklarınızı günde birkaç kez, özellikle de önce birkaç saat uzatın. Yatma zamanı
 2.  Sirkülasyonu artırmak için ayak bileklerinizi döndürün ve ayak parmaklarınızı sallayın
 3.  Bacakları çapraz olarak oturmaktan kaçının
 4.  Uzun süre ayakta durmaktan kaçının
 5.  Kalsiyum bakımından zengin gıdaları tüketin
 6.  Hafif alkollü içkiler, işlenmiş etler ve atıştırmalıklar gibi fosforlu yiyecekleri azaltın

 Hafif Ayak ve Ayak Bilekleri Şişme (ödem) 

Çoğu kadın Ödemden muzdariptir. Bu belirti, ayakların ve ayak bileklerinin etrafında aşırı sıvı akümülasyonunun bir sonucudur. Hamilelik sırasında normal şişme ile baş etmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

* Mümkün olduğunca dinlenmeye ve ayaklarınızı kaldırmaya çalışın.

Günde 2 litreye kadar bol su içirin. Ekstra akışkanlar, şişme artışına neden olabilecek atık ürünler sisteminizi boşaltmanıza yardımcı olacaktır.

* Rahat ayakkabı giyin.

Aşağı Sırt ve Bacak AğrısıAşağı Sırt ve Bacak Ağrısı

Bu başka bir semptomdur.Aşağıda sıralanan rahatsızlıklar, doktorunuza bildirilmelidir. Beklenen annelik. Diğer pek çok rahatsızlıktan sorumlu olan büyümekte olan uterusun baskısı siyatik siniri de etkiliyor ve bel, bel ve bacak ağrısına neden olabilir. Bu ağrıyı gidermek için, daha sık egzersiz yapmayı, hamileliği yoga veya Pilates, pelvik eğilme, yüzme veya yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. İyi bir duruşa dikkat et ve bu arada ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmek için ayağınızı kaldırın.

Diğer Semptomlar

 •  Kaşıntılı Göbek : Uterus büyüdükçe ve büyümeye başlarsa oluşur Yeni bebeğiniz ve cildiniz uzar. Gebelik hormonları, hamilelik sırasında bazı kaşıntıların yanı sıra karaciğer enzimlerindeki değişikliklerle sonuçlanabilir.
 •  Büyütülmüş göğüsler: Küçük göğüslü kadınlar için, bu şimdiye kadarki en iyi gebelik belirtisi olabilir. Hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler kan akışını artırır ve göğüslerinizde olağandışı derecede şişmiş, ağrılı ve eğlenceli hissettirir.
 •  Daha az ruh hali vakası
 •  Absentmindedness

Nadir Semptomlar

 • Nadir SemptomlarGebelikte uyuşma ve karıncalanma parmakları ve ayak parmakları normaldir ve sinirlerde şişen dokulara bağlı olduğu düşünülmektedir
 • Dolgunluk : Eklemlerin gevşetilmesi ve su tutulması, geçici cesurluklara neden olacak nesneler üzerinde daha az sıkı tutun.
 • Gestasyonel Diyabet : Hamileliğin altıncı ve yedinci ayında ilk fark edilir. Pankreas yeterli insülin üretemediğinde veya vücudun insülin düzgün şekilde işleyemediği, bunun sonucunda glükoz seviyesinin yüksek olduğu durumlarda oluşur. Gebelik diyabeti daha önce diyabet görmemiş kadınlarda görülür ve doğumdan sonra durum kaybolur. Dikkat etmeniz gereken belirtiler şöyledir:
 •  Aşırı kilo artışı
 •  Aşırı susuzluk
 •  Vajinal enfeksiyon
 •  Aşırı yorgunluk
 •  Aşırı açlık
 •  Bulanık görüş

Bu belirtilerin fark edilmesi halinde lütfen doktorunuza danışın.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.