Sağlık

Depresyon ve Bağırsak Sağlığı Arasındaki Şaşırtıcı Bağlantı

Siz değerli okurlar için depresyon ve bağırsak sağlığı arasındaki şaşırtıcı bağlantı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda bağırsak sağlığı nedir, bağırsak sağlığının bozulması, depresyona neden girilir, depresyonun sebepleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Peki depresyona girdiğimizde her zaman bağırsak sağlığımız bozulur mu? Bu soru en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Yazımda da bu konuya dikkatlice değindim. İyi okumalar.

Bağırsak Sağlığı

Bağırsak sağlığının zihinsel refaha bağlı olduğu inancı yüz yıllardır biliniyor.. 1900’lü yılların başında bilim insanları ve klinisyenler mide-bağırsak sağlığı ve zihinsel sağlık arasındaki ilişkiyi araştırdılar. 1930’a kadar görüşler tersine döndü ve zihinsel sağlık bozukluklarının gastrointestinal bozukluklarda etkili bir faktör olduğu düşünülüyordu.

Bağırsak sağlığına olan ilgi hiç bu kadar güçlü olmamış ve bağırsak mikrobiyota yapılan araştırmalar davranış sorunları, ruh hali ve bakteri dengesizliği arasında yakın bir ilişki ortaya koymuştur. Bağırsak mikrobiyotik ve bağırsak ortamının durumunu etkileyen birçok faktör vardır, diyet büyük bir etkendir. Bağışıklık sistemi sağlığı da yakından ilişkilidir.

Bağırsaklarınızın Beyninize Nasıl Bağlandığı

Bağırsak SağlığıBağırsak vagus siniri, enterik sinir sistemi ve bağırsak-beyin ekseni vasıtasıyla beyne bağlıdır. Vagus siniri beyin gövdesinden boyuna, göğüs ve karnı uzatır. Sinir, dokuzuncu kafa siniri köklerine kadar kuyruklu olan medüllerdeki köklerle beyin sapından çıkar. Vagus siniri, adrenal bezler dışındaki tüm organlara motor parasempatik lifleri boyundan kolonun ikinci segmentine kadar iletir. Kalp hızı, konuşma, terleme ve çeşitli gastrointestinal işlevleri düzenlemeye yardımcı olur.

Enterik sinir sistemi merkezi sinir sistemine bağlanır. 200-600 milyon nöron içeriyor. Bağırsak duvarındaki lokal ve merkezi olarak çıkıntı yapan duyu nöronları bağırsak duvarındaki mekanik koşulları izler. Yerel devre nöronları ise bu bilgiyi bütünleştirir. Bu, motor nöronların sindirim enzimleri, mukus, mide asidi ve safra gibi bağırsak duvarı ve glandüler sekresyonlardaki düz kasların aktivitesini etkilemesini sağlar.

Enterik sinir sistemi, özerk çalışma ve parasempatik (yani vagus siniri yoluyla) ve sempatik sinir sistemleri yoluyla merkezi sinir sistemi ile iletişim kurma kabiliyeti nedeniyle “ikinci beyin” olarak adlandırılmıştır.

Sonunda, bağırsak-beyin ekseni, beyindeki duygusal ve bilişsel merkezleri periferik bağırsak işlevleriyle birleştiren, merkezi ve enterik sinir sistemi arasındaki iki yönlü iletişimden oluşur. Hayvan deneylerinde, bağırsak mikroorganizmalarının vagus sinirini harekete geçirebileceğine ve beynin ve davranış üzerindeki etkilere aracılık etmede kritik bir rol oynayabileceğine dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır.

Depresyon ve Kaygıda Bakterilerin Rolü

Araştırmalar, bağırsak mikrobiyotunun beyin kimyasını ve davranışını etkilediğini gösterdi. Örneğin irritabl bağırsak sendromundan (IBS) ve bağlantılı kramp, karın ağrısı, şişme, gaz, ishal ve kabızlık geçiren insanlar genellikle depresyon ve kaygıdan şikayetçilerdir.

Bakterilerle depresyon ve kaygı arasındaki etkileşim her iki yönde de geçerlidir. Örneğin, 2009 yılında yapılan bir çalışmada, erkek farenin, annelerinden ayrı bırakılarak farenin mikrobiyotik değişime uğradığını vurguladı. Araştırmacılar, yavruları 11 gün boyunca sadece üç saat ayrılmış olsa da, bu advers olayın depresyondan irritabl bağırsak sendromuna kadar uzanan yaşamın ilerleyen dönemindeki hastalıklara karşı savunmasızlığı artırabileceği sonucuna varılmıştır.

Bağırsak mikrobiyotolojisi serotonin ve dopamin üretimine doğrudan etki etmektedir. Aslında, vücudun serotoninin % 90’ından fazlası bağırsakta bulunur. Serotonin gastrointestinal hareketliliğin anahtar düzenleyicisidir. Serotonin aynı zamanda “iyi hissettirici” nörotransmitterlerden biridir ve refah ve mutluluk duygularına katkıda bulunur. Aslında, enterik sinir sistemi, serotonin, dopamin ve asetilkolin dahil olmak üzere otuzdan fazla nörotransmitterden yararlanır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.