Yemek Tarifleri

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi Nedir, Nasıl Çocuk Geliştirmek Gerekir, Pedagoji

Çocuk gelişimi, doğumdan başlayıp yetişkinliğin başlangıcına kadar olan bir çocukta ortaya çıkan fiziksel, dil, düşünce ve duygusal değişimler dizisini ifade eder. Bu süreçte bir çocuk ebeveynlerine / velilerine bağımlılıktan bağımsızlığa doğru ilerler.Yazımda da çocuk gelişimi nedir, pedagoji nedir, çocuk yetiştirmek, çocuk gelişim teknikleri nelerdir,okul öncesi çocuk gelişimi nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar aradım. Her yaş aralığında ki çocukların gelişim süreçleri ve izlenen yöntemlere ona göre değişiklik göstermektedir.

Çocuk Gelişimi


Küçük çocuklar, yetişkinlerle güvenli pozitif ilişkiler yaşadıklarında gelişirler. Son yıllarda yapılan araştırmalar çocukların nasıl öğrendiği ve geliştiği hakkında pek çok şey ortaya koymuştur. Çalışmalar erken çocukluk evresinin gelişimsel değişikliklerin gerçekleşebileceği bir zaman dilimi olduğunu öne sürmektedir. Erken çocukluk dönemi, bir çocuğun geleceği için derin ve kalıcı sonuçlar elde ettiği bir dönemdir. Uzun zamandır tartışılan konu, genetik mi yoksa çevre mi çocuk gelişiminde daha etkilidir başlığı altında toplanmaktadır. Son çalışmalar göstermiştir ki, çocuk gelişimi büyük oranda altta yatan biyolojik kimliği ile ilişkilidir.

Çocuk Gelişimi Nasıl Yapılmalı

Araştırmalar çocuklarda öğrenme sürecinin bebeklikten itibaren başladığını ortaya koymaktadır. En erken yıllarında çocuklar dünyalarını öğrenmeye başlıyorlar. Küçük çocuklar için bu öğrenme süreci çok hızlı ve etkili olmasının yanı sıra daha sonraki yaşamları için de temel oluşturmaktadır. Çocuk gelişimi, anne karnından itibaren başlamaktadır.

Erken Çocukluk Gelişimi Ve Ebeveynlik İpuçları (Doğum-2 Yaş Arası)

Özellikle ilk kez bir bebeği büyütmek hem heyecan verici, hem de zorlayıcıdır. Bu bir ömür boyu sürecek bağları geliştirmek için uygun bir zamandır. Çocuğa içsel öz kaynak sağlayarak, benlik saygısı ve başkalarına karşı pozitif ilişki kurma yeteneği kazandırmak için önemli bir zaman dilimidir. Aynı zamanda ebeveynlerin, bu yeni insanın kim olduğunu keşfetmeye başladıkları zamandır. Her çocuk gelişimi aşamasında farklı tepkiler verir.. Ebeveynlerin her çocuğun kendine özgü özelliklerini ve yeteneklerini anlama, saygı duyma, destekleme ve teşvik etmeleri zorunludur.

Bebek Gelişimi Ve Ebeveynlik İpuçları (18 Ay- 3 Yıl)

Bir çocuk ilk adımlarını kendi başına atmaya başladığında, gelişiminde yeni bir evre başlar. Bu aşamada, çocuklar dünyanın etrafında dolaşmak için artık özgürdürler. Çevrelerinin aktif olarak araştırabilmeleri için uygun bir zamandır. Dil gelişimi, bu dönemde önemli ölçüde hızlanır. Bu da çeşitli nesnelerin isimlerini sorarak öğrenmelerine yol açar. Aynı zamanda bu evrede kendi bağımsız doğalarını keşfederek ‘’Evet’’ ya da ‘’Hayır’’ deme yeteneğini geliştirirler. Bu evre, psikologların duygusal düzenleme dedikleri yetenekleri geliştirmek için en y uygun zamandır. Onlar içgüdüsel olarak ‘’Hayır’’ diyebilirken, başkalarından da ‘’Hayır’’ kabul etmeyi öğrenmede, yardıma ihtiyaç duyarlar.
Bu dönem aynı zamanda fiziksel ve entelektüel gelişimin hızlı bir aşamasıdır. Bu dönemde çocuklar okula gitmeye hazırdırlar. Bu da akranlarıyla işbirliği içinde etkileşime girmeyi kapsar. Aynı zamanda fiziksel ve entelektüel olarak rekabet edebilmeyi içerir. Bir çocuğun ebeveyni, teşvik, destek ve rehberliğin sadece doğru bileşimini sağlayan bir koç olarak, görev yapar. Ebeveynlerin ayrıca temel öğrenmenin gelişiminde birincil öğretmen olarak hizmet etmeleri gereklidir. Bunun yanı sıra yeni kavramların ve becerilerin aktif gelişimini ve deneyimlemesini de teşvik etmelidirler.

Okul Öncesi Gelişim Ve Ebeveynlik İpuçları (3-6 Yaş)

Okul öncesi çocuklar, öğrenme dünyasına doğru gelişmektedirler. Çoğu okul öncesi veya anaokuluna başlayarak ya da birinci sınıfa giderek bu gelişim sürecini tamamlarlar.
Okul öncesi çocuklar, sayıları, harfleri okumaya başlamaya ve basit matematik işlemlerini öğrenmeye açıktır. Bu aynı zamanda müzik öğrenmeleri için de kritik bir dönemdir. İnce motor becerilerini geliştirirler. Bu nedenle de, sanat, el sanatları, ve her türlü oyuncakla ( vagon, scooter, bisikler vb) ilgilenirler. Ayrıca bu gelişim döneminin sonunda, organize sporlara katılımı sağlayan, spor becerilerini de geliştirirler.
Bu dönemde en önemli öğrenme şekli, oyun oynamaktır. Çocuk gelişimi için kullanılabilecek en iyi fırsat bu dönemde karşınıza çıkar. Her türlü oyunun cazip olmasını sağlayın. Bu yolla dil, sosyalleşme ve yaratıcılığın gelişimini sağlayın. Çevrelerini keşfetme konusundaki ilgi, bilime olan ilgilerini artırır. Ayrıca evin çevresindeki eşyaların yanı sıra, legolar, bloklar vb. yapı setleri inşa etmeyi severler.

Okul Çağı Çocuk Gelişimi Ve Ebeveynlik İpuçları (6-12 Yaş)

Okul çağındaki çocukları yetiştirmek keyifli bir deneyim olabilir. Onları yeni aktivitelere yönlendirmek, atletik etkinliklerde eğlendirmek ve başarılarını alkışlamak genellikle ebeveynlerin çoğu için yapmaları gereken davranışlardır. Bununla birlikte, başarıya ulaşmak, genellikle engellemeden ve bazen de zayıflıkları kabul etmenin yanı sıra güçlü yanları kutlamak ve onlarla birlikte olmayı öğrenmekle başlar. İyi donanımlı ebeveynler, çocukları için mükemmel antrenörler olabilirler.
Küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar sürekli deneyime ihtiyaç duysalar da, okul çağındaki çocuklar daha fazla bağımsızlık için kademeli olarak hazır hale geliyorlar. Ancak iyi seçimler yapmak ve öz disiplini uygulamak, öğrenim dönemindeki pek çok kişi için zordur. Ebeveynler bu dönemde çocuğun yavaş yavaş içselleştireceği, bir ahlaki kod vermek zorundadırlar.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.