Sağlık

Cilt Lekesi

Siz değerli okurlar için cilt lekesi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda cilt lekesi nedir, neden oluşur, sebepleri nelerdir, belirtileri, kesin tedavisi gibi sorulara cevaplar aradım. Cilt lekesi yazımı okuyorsanız biliyorum ki bu sorunla karşılaştınız veya karşılaşmak üzeresiniz. Şunu bildirmek istiyorum cilt bakım tedavisi noktasında sizlere önerilerde bulunacağım fakat mutlaka dermatologa gitmenizi öneriyorum. İyi okumalar dilerim.

Cilt Lekesi

Hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın bir şekilde görülen rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda cilt lekeleri yer almaktadır. Genellikle yanak, alın ve çenede meydana gelen ancak vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelebilen bu lekeler sırt, göğüs hatta el üstünde bile görülebilmektedir. Temel olarak ciltte meydana gelen renk değişimleri olarak açıklanabilecek cilt lekeleri ya deriden daha açık renkte ya da deriden daha koyu olmaktadır. Yaşamsal herhangi bir tehdit yaratmayan cilt lekeleri, kimi zaman hastaların sosyal yaşamdan uzaklaşmasına ve insanlarla ilişki kurmasına engel bir durum teşkil edebilmektedir. Bu gibi durumlarda, cilt lekelerinin mutlaka bir tedavisi olduğu unutulmamalı ve mutlaka bir hekime görünerek, uzman yardımı almak gerekmektedir.

Cilt Lekesi Sebepleri

Cilt lekeleri, gebelik lekeleri, et benleri, cilt benleri, şarap lekesi, yaşlılık benleri, karaciğer lekesi – yaşlılık lekesi, çiller ve akne sebebiyle oluşan lekelerden oluşmaktadır ve her birinin tedavi edilmesi için hekimiz size farklı tedavi seçenekleri önerecektir. Unutmamalısınız ki, cilt lekelerinin her birinin sebebi farklı olabilmektedir, dolayısıyla tedavileri de farklı farklı olmaktadır.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Cilt Lekesi

Cildinizde bulunan ve sizi rahatsız eden cilt lekeleri için öncelikli olarak bir uzmana görünerek, kimyasal peeling tedavisinden faydalanabilirsiniz. Çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak, cildinizin üst tabakasının soyulması ve alt tarafta bulunan sağlıklı derinin ortaya çıkmasını sağlayan bu işlem sayesinde kısa bir süre içerisinde cildinizdeki lekelerden kurtulabileceksiniz. Kimyasal peelingi tercih etmiyorsanız, banyo sırasında lekelerin bulunduğu bölgeyi yumuşak bir şekilde keseleyerek, ölü derinin soyulmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda her mevsimde mutlaka daha fazla leke oluşmasını engellemek için yüksek faktörlü bir güneş koruma kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Güneş korum kremi, lekelerinizi geçirmeyecektir, ancak yenilerinin çıkmasını da engelleyecektir. Dilerseniz, eczanelerden cilt soyucu krem satın alabilir, bu kremleri lekelerinizin üzerine sürerek, lekeli derinin soyulmasını sağlayabilirsiniz. Cilt lekeleri için elma sirkesini su ile seyrelterek lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Bu yöntemle zamanla lekelerinizin renginin açıldığını göreceksiniz. Son olarak ise eğer cilt lekeleri sizin için ciddi anlamda sıkıntı yaratıyorsa, lazerle yapılan leke tedavi yöntemlerinden yararlanmayı tercih edebilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.