Anne-Bebek

Bir Çocuğu Disiplin Etmek İçin Etkili Olmayan Yollar

Siz değerli okurlar hatta daha çok eve beyinler için bir çocuğu disiplin etmek için etkili olmayan yollar hakkında bir yazı hazırladım. Makalemde çocuklarımızı nasıl disipline ederiz, nasıl iyi yetiştirebiliriz üzerine değil, çocuklarımızı yetiştirmek adına neyi yanlış yapıyoruz üzerine değindim. Bu noktada çok detaylı bir çalışma gerçekleştirdim.İyi okumalar dilerim.

Çocuk Yetiştirmekte Yanlışlar

Ebeveyn olmak, baş etmek için zor bir iştir. Ebeveynlerin en zor görevlerinden biri, bir çocuğu disiplin altına almaktır. Ebeveynler, bir çocuğu disipline etmek için farklı yollar geliştirmiştir. Bazı ebeveynler sağlam, diğerleri çok yumuşak olup kınama ve çocuklarına vuramıyorlar. Bette Davis’e göre “Disiplin bir çocuğa bakmanın bir sembolüdür Disiplin rehberliktir Aşk varsa bir çocuğa karşı çok sert olma gibi bir şey yoktur”. Sözlerinin doğru olduğu gerçeği var. Ebeveynler, bir şeyi ispatlamak veya çocuğun acı çekmesini istemek için değil, çocuklarını sevgiden uzaklaştırmalıdırlar. Maalesef, makul bedensel ceza ve istismar arasındaki farkı hala bilmeyen ebeveynler var. Sonuç olarak, çocuk istismarının bir sonucu olarak beşten fazla çocuk her gün ölür. Daha iyi anlamak için, bir çocuğun disipline edilmesinin en yaygın etkisiz yollarını sıralayalım.

Çocuklara Bağırmak

Çocuklara Bağırmak

Kötüye kullanım, zararlı, zararlı veya saldırgan olan her şey olarak tanımlanır. Fiziksel, manevi, cinsel ve duygusal yönleri içerir. İstatistiklere dayalı olarak, sözlü taciz veya bir çocuğu rahatsız edici ve küçümsenen ifadelerle aşağıya çekmek, cinsel tacizden çok daha uzun süreli zarara neden olabilir. Çocuğunuza bağırmak ve çığlık atmak, sözlü taciz biçimidir. Anne-babaların bağırmanın bir çocuğun durumunu anlamasına hiç yardım etmeyeceğini anlamaları önemlidir. Bağırmak, çocuğun kendine olan güveni düşürebilir.

Shaming

Shaking, bir çocuğu alenen aşağılamak gibi iş görür. Bir çocuğun ebeveyn tarafından, halka açık bir işareti giymesi ve yanlış işlediği şeyleri ortaya çıkarması için zorlandığı birkaç durum vardır. Aşağılanma çabuk bir düzeltme olduğunu düşünen ebeveynler var. Ancak uzmanlar, bu disiplinin bir yanlış olduğunu düşünüyorlar. Çocuğu kamusal alanda utandırma şekli, duygusal taciz biçimidir. Çoğu zaman, bu tür ceza veya disiplinlerden mustarip olan çocuklar intihar eder çünkü onlar dünya tarafından reddedildiğini ve ana-babalarının onları umursamadıklarını hissederler.

Bir tehlike olarak Son çare olarak, birçok ebeveyn, istemeden çocuklarını disipline etmenin bir yolu olarak tehditlere dönüşüyor. Bir kıyamet yapılmazsa veya çocuğu vururken veya vururken korkunçsa, tehditler partiye gitmemek kadar açık olabilir. Veliler, bir tehdidin bir çocuğa davranışın pratik ve makul sonuçları hakkında hiçbir şey öğretmediğini hatırlamalıdır. Bu türden disiplinlerden kaçınmak için, “Eğer ev ödevinizi yapmayacaksanız, tabii olacaksınız” ifadesini kullanmamaya çalışın, ki bu çok olumsuzdur. Daha pozitif olun ve az cezalandırın. Alternatif olarak, bunu “Ödeviniz bittikten hemen sonra arkadaşlarınızla birlikte oynamak ve oyun oynayabilirsiniz” olarak değiştirebilirsiniz.

Yok Saymak

Yok Saymak

Gözardı etmek hem bir Etkili ve etkin olmayan disiplin tarzı. Bir çocuk taciz ederken etkili olabilir. Davranışı görmezden gelebilir, ancak çocuğun güvende olduğundan emin olabilirsiniz. Öte yandan, görmezden gelmek, bir ebeveyn çocuğa artık dikkat etmediğinde, örneğin çocuğunun başka bir kişiye çarpıştığını görmezden gelince kötüleşir.

Şüphesiz, mükemmel bir ebeveyn yoktur. Biri kısa düşebilir ve öfke içinde olabilir. Öfkenin en kötüimizi getirebileceğini ve akıllıca olmayan kararlar verebileceğini unutmayın. Anababaların ana rolü, çocuğu istismardan korumak ve kötüye kullanmaya başlamamaktır. Ebeveynlik yeteneklerinizden endişe duyuyorsanız, çocuğunuzun doktoru ya da saygın ebeveynlik grupları gibi uygun disiplin becerilerini öğrenmenize yardımcı olabilecek insanlarla iletişime geçmek isteyebilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.