Anne-Bebek

Bebeklerde Pişik Tedavisi

Siz değerli okurlar için bebeklerde pişik tedavisi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda bebeklerde pişik neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl geçirilir, bebeklerde pişik tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar aradım. Bebekler sık sık farklı sebeplerden kaynaklı pişik olur. Zaten bu farklı sebepleri yazımda tamamen inceledim. Peki ama sürekli pişik olan bebeğimize nasıl müdahale etmeliyiz? İşte temel sorun ve benim incelediğim konuda burası. İyi okumalar.

Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerin ciltleri oldukça az yağlı, hassas ve de duyarlıdır. Bu nedenden dolayı mikroplara ve tahrişe karşı direnci oldukça azdır. Tam doğması gereken vakitte doğan bebeklerin ciltlerinin üzerinde vernix caceose adlı koruyucu bir madde bulunmaktadır.
Son dönemler içerisinde doktorların hem fikri; bebekleri doğduktan hemen sonra yıkanmaması yönündedir. Bu sayede vücutlarında bulunan mumsu madde bebeklerin cildini koruma işlemini gerçekleştiriyor olacaktır. Tabi bu durum normal ve sağlıklı doğan bebekler için geçerlidir. Ayrıca birçok hastanede de bu yöntem önerilmektedir.
Beklenen doğumdan geç doğan bebeklerin cilt tabakaları genelde pul, pul olur ve dökülmelere neden olur. Bu durum oldukça fizyolojik olup gayet normaldir.

Bebek cilt bakımında önemli olan hususlar;

  1. Bebeklerde Pişik TedavisiBebeğin cildinin tahriş olmaması için kıyafetleri deterjan ile temizlenmemelidir. Bu durumda sabun tozları tercih edilmelidir. Yıkama işleminin ardından bol su ile durulanmalı ve güneşte kurutulmalıdır. Kuruma işleminin ardından kesinlikle ütülenmelidir
  2. Bebeğin en çok tahriş olan yeri genelde bebek bezine maruz bırakılan yeridir. Yeni doğan bebeğin uykusunu bölmemek veya uyandırmamak için bezinin değişimi sonraki sefere ertelenmemelidir. Bu durum pişik olmasına ve cildinin tahriş olmasına sebebiyet verebilir.
  3. Özellikle yaz aylarında doğmuş bir bebeğin cildine çok önem verilmelidir. Bebek sarılıp sarmalanmamalıdır. Bu durum hem bebeğin daralmasına hem de sıcaktan dolayı cildin tahriş olmasına neden olacaktır.
  4. Bebeğin güneş ile teması mümkün oldukça az olmalıdır.

Bebeklerde Pişik Tedavisi

Pişik; yüzeyin alt tabakaların sıyrılmasıdır. Sıyrılan kısımlara bebeğin idrarının ve kakasının temasında kızarıklıklar oluşur. Sıcak günlerde terle temas etmesi bu oluşumları artırır. Cildi yumuşatan, koruyan, bariyer oluşturan kremler vardır. Bu kremlerin düzenli olarak kullanılması pişiği önleyebilir. Pişiklerin içinde oluşan ve üzerine yerleşen mikroorganizmalar birçok enfeksiyona yol açabilirler. Kundak bezi bölgesinde mantarlar yerleşince, hızla büyüyüp bebeğin canının çok yanmasına neden olurlar. Bebek sürekli ağlar ve emmemeye başlar. Eğer mantar olduğu düşünüyorsak mantar kremleriyle tedaviye başlamamız gerekecektir.
Sürekli tekrar eden pişikler: Sürekli tekrar eden ve tedaviye cevap vermeyen inatçı pişikler varsa, bebeğin sindirim sistemindeki bozukluk nedeniyle besinler sindirilemez bebek asitli kaka yapmaya başlar, bunun sonunda anüsün etrafından başlayan etrafa yayılan pişikte doktora gidilebilir. Doktor bunu anlar ve gerekirse sindirim sistemiyle ileri tetkikleri uygular.

Bebeğinizin Pişik Olmaması için

Bebeğinizin altını temizlerken duru su kullanın. Hazır ıslak mendillerden sabunlardan mümkünse uzak durun.
Pişik yerlerine pudra, nişasta türü maddeler sürmeyin, bu tür ürünler bebeğinizin akciğerlerine kaçarak solunum sıkıntısı yapabilirler.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.