Anne-Bebek

Bebeklerde Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

Siz değerli okurlar için bebeklerde pişik nasıl tedavi edilir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda bebeklerde pişik oluşumu,neden oluşur,belirtileri nelerdir, nasıl geçirilir gibi sorulara cevaplar aradım. Bebeklerde neden bu kadar çok sık pişik olur sorusu özellikle değindiğim bir sorudur. Bildiğimiz üzere de pişik tedavisi bir sürü yolla gerçekleştirebilir fakat bebeklerimizin kanserojen maddelere maruz kalmasını istemeyiz değil mi? Bundan kaynaklı evde doğal yollarla gerçekleştirilen pişik tedavisi en sağlıklısıdır. İyi okumalar.

Bebeklerde Pişik

Özellikle yeni doğan bebeklerde pişik sorunu ortaya çıkmaktadır. Bebek bezinin bulunduğu bölgelerde meydana gelen tahrişler, bebeğin cildinde acı veren yaralara yol açmaktadır. Bu da bebeğinizin huzursuz olmasına yol açmaktadır. Bu konumuzda ise bebeklerde pişik tedavisi hakkında en çok sorulan soruları sizler için derledik.

Bebeklerde Pişik Nasıl Tedavi Edilir

Pişik genellikle yeni doğan bebeklerde kullanılan bebek bezi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bebeğin derisinde tahrişe yol açacak kremler kullanılması da pişiği oluşturmaktadır. Bu yüzden bebeklerde bez alımı konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bebeklerde Pişik Nasıl Tedavi EdilirPişik Nasıl Önlenir?

Bebeklerde pişik konusunda bazı yöntemler ile önlenebilmektedir. Ayrıca bezin gevşek bağlanması da önemlidir. Bu sayede derinin tahriş olmasının önüne geçilmektedir. Bebeğinizin altını temizlerken peçete ya da ıslak mendili derisine fazla sürtmemeye dikkat edin. Ayrıca altını sıkça değiştirmek ve altını kuru, serin tutmak da pişiği önleyen en önemli faktörlerden birisidir.

Kimyasal İçerikli Temizleyiciler Zararlı Mıdır?

Genellikle bebeklere özel üretilen ıslak mendillerde kimyasal maddeler ve alkol bulunmamaktadır. Ancak bebek için özel olarak ürünleri kullanmadığınız taktirde pişik sorunu ortaya çıkabilir. Bu durumda ise marketlerden ürün alırken bebeğe özel olmasına dikkat edin.

Pişik Kremi

Oluşan pişik sonrası bebeğinizi uzman bir doktora götürebilirsiniz. Doktorlar ise genellikle bebeklere özel pişik kremleri ve pudra vermektedir. Ancak yetişkinler için özel üretilen kremleri ve ilaçları bebeğiniz için kullanmamaya özen gösterin. Aksi taktirde tedavinin yanı sıra bebeğinizde pişik sorunu daha da artabilir.

Pişiğin Nedenleri

Evet, sürekli bez bağlanması ve vücudun kapalı olması pişiği önlemektedir. Zaman zaman bebeklerinizin altını değiştirmeden önce bir süre açık tutmanız, bebeğin cildinin hava almasına neden olacaktır. Bu da pişiği önleyen en önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Bebeğinizin altında pişik sonrası kabarcıklar ve yaralar oluştu ise dikkat edin. Ayrıca bebeğinizin ateşi yükseldi ve yara kısmından kırmızı döküntüler yaşanıyor ise derhal bir uzman doktora gidin. Doktor gerekli incelemelerin ardından gerekli olan tedaviyi uygulayacaktır.

Sağlıklı Mutlu Yaşamlar.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.