Anne-Bebek

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Giderme

Siz değerli okurlar için bebeklerde burun tıkanıklığını giderme hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur, nasıl tedavi edilir, nasıl geçer, burun tıkanıklığının sebepleri gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar dilerim.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı 

Burun tıkanıklığı bebeğinizi çok rahatsız edici ve sinirli yapabilir. Bebeklerin karşılaştığı ve bazı ev ilaçları yardımıyla kolayca tedavi edilebilen yaygın bir sağlık problemidir. Bu makale size kolay ve basit çözüm yolu gösterecek.

Bir bebekte tıkanık bir burun oldukça zahmetli olabilir ve  tedaviye ihtiyaç duyulur. Ancak, tıkanıklık hissi veren bir burun hızla rahatlayabildiğin den paniğe gerek yoktur,  evdeki malzemeleri kullanarak  bebeğinizi burnun açabilirsiniz.

Bebeğinizin burun tıkanıklığını gidermeye başlamadan önce, bebeklerinizin klinik tedavi  boyutuna gelmişse  bu yöntemleri uygulamanın fayda sağlamaycağını unutmayın. Bebeğiniz üç aydan daha kısa süredir, soğuk algınlığı  var ise  ilaç kullanmayın üç ayı geçmiş soğuk alğınlığı ve yavaş ilerleyen hasatalık gözlemliyorsanız bebeğinizi için tıbbi ilaç kullanabilirsini zaten hekimlerde bunu mecburen kullanmanız için reçete edecektir.

Evde Burun Tıkanıklığı Çözümü

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi noktasında oldukça farklı ve etkili çözümler bulunmaktadır. Bunlardan bir kaç tanesini sizlere sıralamak ve ayrıntılı biçimde aktarmak için seçtim. Bana göre en etkili ve kolay teknikler olmasına dikkat ettim.

Bir Buhar Çözümü 

Buhar solunumu veya buhar banyosu bebeklerde tıkanmış burun için rahatlatmanın en iyi yollarından biridir. Buhara maruz kalmak, bebeğin burnunu tıkayan mukusun gevşemesine yardımcı olabilir. Mukus burun geçişini temizleyerek kendi kendine damlar ve bebeğinizin nefes almasını kolaylaştırır. Çocuğu yıkamak gerekli değildir, onunla birlikte sadece buhar kabına yakın oturmak, burnunu temizleyen nemlendirici olarak çalışabilir. Ayrıca, bir teknede kaynar su ile bebeğinizin burnunun yakınında tutarak biraz buhar hazırlayabilirsiniz; bebeğiniz için kendinizi güvende hissedin.

Not: Öksürük için sıcak buhar uygulanmaz aksine soğuk buhar kullanılmalıdır bunlarda medikalcilerden temin edebilirsiniz.Doktor tavsiyesine ihtiyaç vardır.

 

.Burun Damlaları 

Tuzlu su yeni yürümeye başlayan çocuklar için popüler bir burun tıkanıklığı tedavisidir. Hazır bir tuzlu su kiti satın alabilir veya evde hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı tuzlu su yapmak için tek yapmanız gereken tek fincan ılık su ve yarım çay kaşığı sofra tuzu karışımı hazırlamaktır. Damlalık yardımı ile bebeğin burun deliklerine birkaç damla tuz çözeltisi koyun (çoğu durumda her burun deliğine bir damla yeterlidir). Sonra bebeğin burnuna her iki taraftan hafifçe masaj yapın. İşlemi tekrarlamadan önce, damlalık kirletilmiş olabileceğinden, hijyen sağlamak için damlatma uçlarını sterilize ettiğinizden emin olun. Hazır olarak Eczaneler den temin edebilirsin.

Emme Cihazları 

Bebeğinizin burnundaki mukozadan kurtulmanıza yardımcı olabilecek iki tip emme cihazı veya burun pompaları mevcuttur.

Bazı Yararlı İpuçları

  • Soğuk algınlığı, iştahı azaltma eğilimi gösterir ve sinirlilik ve ağlama süreleri uzar, bu da dehidrasyona neden olur. Bir bebeğin su ve meyve suları şeklinde gerekli miktarda sıvı aldığından emin olmalıdır.
  • Bebeğiniz bu gibi durumlarda nefes almakta zorlandığını düşündüğü için paniğe kapılabilir, yumuşak, eğlendirici okşalar bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.
    Kapalı bir burun ile mücadele ederken daima bebeğinizi sıcak battaniyelerle örtün.
  • Bebeklerde burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı veya alerji gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bir yetişkin bir yılda 2-5 kez soğuk algınlığı yaşayabilir, ancak bu bebeklerde yılda ortalama 7 olabilir.
  • Bebeğiniz akıcı bir burun ve soğuk algınlığı çekiyorsa acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan bazı semptomlara dikkat etmeniz isteyebilirsiniz. Sıcaklığı 102 ° F (38.9 ° C) ‘yi aştığında, kırmızı gözlü, bir haftadan uzun süre öksürdüğü veya balgamda kan çizgileri varsa bebeğinizi doktora götürün.
    Bishop’s Weed (Trachyspermum ammi) özellikle çocuklarda burun tıkanıklığı tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tohumlar, ince bir bez ya da mendil ile sarılabilir ve hemen rahatlama için doğrudan teneffüs edilebilir.
  • Bebek odasında nemi arttırmak ve burun pasajlarını yumuşak tutmak için kullanılabilen buharlaştırıcılar veya nemlendiriciler piyasada da mevcuttur. Aşırı nemin önlenmesi için cihazı bebeğin uzağında tutmaya özen göstermelisiniz.

Yukarıda listelenen çözümler, sadece bebekler için değil, her yaştan çocuklar için geçerlidir. Havalı bir bebek burnuyla baş etmek, hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça zor bir görev olabilir, ancak yaşanabilecek rahatsızlıktan kurtulmak için uzunca bir yol kat eden çeşitli çözümler bulunmaktadır. Bu zorlu burun tıkanıklığından kurtulmak için evde uygulayabileceğini bu yöntemleri deneyin, ancak çok endişe  ediyorsanız  doktorunuza başvurabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyelerin yerine kullanılamaz.

Sağlıklı Mutlu Yaşamlar.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.