Yemek Tarifleri

Aile Danışmanı

Aileniz zorlu bir dönemden geçiyorsa – ister stres , öfke ya da keder olsun – aile terapisi bir fark yaratabilir. Bu, çiftlerin, çocukların veya genişletilmiş bir ailenin üyelerinin daha iyi iletişim kurmayı ve çatışmalar yoluyla çalışmayı öğrenmelerine destek olabilir. Seanslar, aile terapisti olarak adlandırılan bir uzman tarafından yönetiliyor. Aile terapisinde ekstra eğitim almış bir psikolog , sosyal hizmet uzmanı veya terapist olabilir. Yazımda aile danışmanlığı nedir, faydalı mıdır, terapinin faydaları, nasıl aile danışmanı olabilir, kimler aile danışmanına başvurabilir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Aile Danışmanı

Aile danışmanı, insanların zihinsel ve duygusal bozuklukları ve sorunlarını aileleri ile ilişiklerini ile yönetmelerine ve üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Yardım etmeleri gereken kişileri dinlemeleri, soru sormaları, kişinin sorunlarını anlamasına yardımcı olmalarını ve hayatlarını daha iyi hale getirmek için stratejiler geliştirmelerini isterler.

Aile Danışmanı Ne İş Yapar

Aile danışmanının görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Danışanların duygu ve deneyimlerini araştırmaya, teşvik ederler.
 • Danışanlarının tepkilerini uygulamaya koymalarına, boşanma vb. yaşam değişikliklerine uyum sağlamalarına, yardımcı olurlar.
 • Danışanlarını geleceklerini şekillendirmelerinde desteklerler.
 • Danışanların davranışlarını değiştirmeleri ve zor durumlarla başa çıkabilmeleri için strateji ve beceriler geliştirmelerine yardımcı olurlar.
 • Psikiyatristler ve sosyal hizmet uzmanları gibi diğer profesyonellerle birlikte koordine tedavi uygularlar.
 • Aile danışmanları, danışanlarına yardımcı olmak için çeşitli teknikler ve araçlar kullanmaktadır.
 • Aile danışmanları, hastaların hastalıklarını veya hastalık etkilerini en aza indirecek stratejiler ve beceriler geliştirmelerine yardımcı olur.

Aile danışmanı ailelere, çiftlere ve/ veya bireylere tedavi uygularlar. Bazıları yaşlılar, üniversite öğrencileri veya çocuklar gibi belli gruplarla çalışırlar.
Aile danışmanı diğer ruh sağlığı profesyonellerinin aksine, bireyleri tedavi ederken bile tedaviye aile merkezli bir bakış açısı getirirler. Sadece danışanı değil, danışanın ilişkilerini de tedavi ederler. Aile danışmanları bazen de düşük benlik saygısı, stres, bağımlılık ve madde bağımlılığı gibi konuları esas alarak çalışırlar

Aile Danışmanı Nasıl Olunur

Psikoloji, sosyoloji, sosyal hizmet, rehberlik, tıp, çocuk gelişimi veya hemşirelik bölümlerinden birinde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Milli eğitim bakanlığı, üniversiteler veya yüksek öğretim kurumundan aile danışmanlığı eğitimi almış olmak şarttır. Ya da yukarıda bahsedilen lisans dallarını tamamladıktan sonra aile danışmanlığı üzerine yüksek lisans veya doktora eğitimi alanlar aile danışmanı unvanını alırlar.

Aile Danışmanlarının Sahip Olması Gereken Özellikler

Aile danışmanları aşağıdaki özel niteliklere sahip olmalıdır.

 • Merhametli olmalıdır. Aile danışmanı sıklıkla stresli ve zor durumdaki insanlarla çalışırlar. Bu yüzden şefkatli ve empati yeteneği olan kişiler olmalıdır.
 • Kişilerarası iletişim becerileri iyi olmalıdır. Farklı insanlarla çalışabilmek gibi bir özellikleri olmalıdır. Çünkü zaman zaman psikiyatristler ya da ruh sağlığı uzmanları gibi profesyonellerle de, işbirliği içinde çalışmaları gerekebilir.
 • Dinleme becerileri gelişmiş olmalıdır. İyi dinleme becerisi aile danışmanı için çok önemlidir. Danışanlarının sorunlarını ve değerlerini anlamak için, danışanlarını dikkatle dinlemelidirler.
 • Organizasyon becerileri gelişmiş olmalıdır. İyi örgütsel beceriler, ödemelerin takibi, zaman zaman sigorta şirketleri ile çalışmak zorunda olan aile danışmanları için özellikle önemlidir.
 • Konuşma becerileri gelişmiş olmalıdır. Aile danışmanları, danışanları ile etkileyici bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Fikir ve bilgilerini, danışanların kolayca anlayabileceği şekilde ifade etmelidirler.

Aile Danışmanlığı

Aile danışmanlığı, bir ailenin üyelerini durumu veya ilişkilerindeki sorunlar üzerinde çalışmak için bir araya getirirler. Endişeler arasında aile ilişkileri çatışma, sağlık sorunları, bağımlılık ve diğer değişiklikler de yer alabilir. Danışmanlar, ailenin kendi kalıplarını tanımasına, pozitif ve geliştirici alternatifler geliştirmesine, tüm aile üyelerinin bu süreçte seslerini duyurmasına yardımcı olur.
Her danışmanlık deneyimi, her birey benzersiz olduğu için eşsizdir. Bireysel, çiftler ya da aile danışmanlığı oturumlarında olup bitenler, yardım arayan birey ya da bireylerin ihtiyaç ve katkılarına bağlı olarak değişim gösterir.
Aileler bir destek, teşvik ve sevgi kaynağı olabilir. Ancak bazen aileler de zorlanır ve aile üyeleri kendilerini izole eder veya gözden kaçırırlar. Aile danışmanları, işte bu dönemlerde aileye yardımcı olurlar.
Aile danışmanlığı, kardeşlerin geçinemediği zamanlarda veya ebeveynlerin ya da çocukların boşanma sonrası geçirdiği zor zamanlarda yardımcı olabilir. Yeni bir aile kurmak zorlu bir iştir. Bu noktada birçok ebeveyne, herkesin ailede yerine yerleştirilmesinde yardımcı olabilir. Bir aile olarak ne kadar zor dönemler geçirirseniz geçirin, yardım alarak kolayca atlatabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.