Sağlık

Soğuk Algınlığından Korunmak

Siz değerli okurlar için soğuk algınlığından korunmak hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda soğuk algınlığı nedir, grip neden olunur, soğuk algınlığına ne iyi gelir, grip tedavisi gibi sorulara cevaplar aradım. Umarım faydalanabileceğiniz bir yazı olmuştur. İyi okumalar.

Soğuk Algınlığı

Grip ve soğuk algınlığı sonbahar mevsiminde başlar ve Mart’a Nisan’a kadar kadar sürer.

Çocuklarda kreş, okullarda, yetişkinlerde de iş yeri gibi ortamlarda virüsler bulaşıcı olabilmektedir.

Grip

Grip ve soğuk algınlığına 200’den fazla virüs yol açmaktadır. Dünya çapında salgınlara neden olabilen, bağışıklığı düşük kişilerde ölümlere dahi sebep olan bir sağlık problemidir.

Yılda 5-10 kez soğuk algınlığı ve gribe yakalanabilmektedir. Zaman içerisinde, bağışıklık sistemi virüs türlerini tanıdıkça hastalığa kapılma riski azalma eğilimi gösterir.

Soğuk Algınlığından Korumak

Soğuk algınlığından korunma yolları esasında o kadar da zor değildir. Her zaman tükettiğiniz ve tüketebileceğiniz ürünleri soğuk algınlığına kapılma riski olan zamanlarda tüketmelisiniz. Bu noktada sizlere soğuk algınlığından doğal yollarla korunma yolları ve soğuk algınlığına karşı hangi besinleri tüketebiliriz sorularına cevaplar aradım. Zaten bunu yazımın başında da aktarmıştım.

Zencefil

Bu kök, hastalıklara ve soğuka neden olan bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olan doğal bir antiviraldir.Bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olan antiseptik ve anti-inflamatuar özellikler içerir. Zencefil, soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan bir antihistaminik ve dekonjestan gibi davranır. Ayrıca, özellikle soğuk virüslerin en yaygın ailesi olan rinovirüsleri hedef alan seskiterpenler denilen kimyasallar içerir. Yemeklerinize ekleyin veya düzenli olarak taze zencefil çayı için.

Bal 

Bal büyük antioksidan, antiviral ve antibakteriyel özellikler sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı yaşar. Sıcak limon suyuna veya zencefil çayınıza 1-2 çorba kaşığı ekleyin.

 

Limon

Limon suyunun temas ettiğinde zararlı virüsleri öldürebileceğini biliyor muydunuz? Antiseptik, antioksidan ve temizleyici özelliklere sahiptir ve C Vitamini bakımından çok zengindir. Kış aylarında sıcak limon suyu bağışıklık sisteminiz için harika. Tat zevk değil, sadece biraz bal ekleyin. Fakat konsantrasyonundan değil, gerçek organik limon suyundan emin olun.

Sarımsak

Sarımsak enfeksiyonlar için harika ve vücudun bağışıklık sistemini uyarır. Ezilmiş, doğranmış veya kıyılmış çiğ tüketildiğinde en iyi sonucu verir. Aşırı pişmiş sarımsak, önemli tıbbi bileşikleri ve etkili olması için gerekli olan enzimleri yok edebilir.

Cayenne

Cayenne, C vitamini bakımından zengin olup, soğuk algınlığının üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Vücudun bağışıklık sistemini destekler ve karın durumunda ağrı genellikle normal gastrointestinal fonksiyona hızlı bir dönüş getirir. Cayenne, vücudundaki dolaşımı uyaran karakteristik “ısı” ile tanınır. Boğaz ağrısı ile de çok etkilidir.

 

Ham Elma Sirkesi 

Ham elma sirkesi, sindirimi teşvik eden, vücudun pH seviyelerini dengeleyen, vücudu detoksize eden ve bakteri ve virüslerle mücadele eden güçlü enzimler içerir. Sabahları salatanıza koyun veya elma sirkesi ile sıcak su deneyin. Güne başlamak ve daha enerjik hissetmek için harika bir yoldur!

 

Şeker Tüketmeyin

Şeker kilo almaya neden olur, ayrıca bağışıklık sisteminizi de zayıflar. Şekerli içecekler veya gıdalar, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlardan ve bakterilerden kurtulmak için görevini yapmasını engelleyebilir. Ancak, şekeri kullanmaktan kaçınmak soğuk bir grev yapmadan önce yapılır.

 

Vitamin Takviyesi 

Bağışıklık sağlığı için gerekli olan bazı mikro besin öğeleri vardır – özellikle kış aylarında. Çoğu kişi diyetleri yoluyla bu besleyicilerden yeterince yararlanmaz. Hasta olduğunuzda veya hasta olduğunuzda ek miktarlar almanız büyük bir yardım olabilir. Bunlar arasında: C vitamini, A, D, Çinko, Selenyum, Omega-3 yağ asitleri ve iyot bulunur.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “Soğuk Algınlığından Korunmak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.