Sağlık

Sıcak Suyun Faydaları

Siz kadincasor.com okurları için sıcak suyun faydaları hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda sıcak suyun faydaları nelerdir, sıcak su içmek neye yarar,neden sıcak su içmeyi sevmiyoruz gibi sorulara cevaplar aradım. Herkes şunu soruyor sıcak su zayıflatıyor mu ? Bu soruya ancak yazımın tamamında cevap verebilirim. Ancak şunu söyleyebiliyoruz ki kimse sıcak su tüketmekten hoşlanmaz fakat faydalarını öğrenince de sıcak su içmekten geri durabilecek misiniz? Hiç sanmıyorum! Yazımında tamamını okumanızı ve sağlığınız için hayatınıza sıcak suyu sokmak için bir fırsat yaratmanızı diliyorum. İyi okumalar.

Sıcak Su

Çok soğuk iklimler istisna, sıcak su insanların çoğu tarafından tercih edilmez. Çoğumuz  sıcak su içmeyi sevmiyoruz. Bazılarımız sıcak su içmenin canlandırıcı olmadığı görüşündedir. Sıcak su içtiklerinde susuzluklarının azalmadığını düşünenlerde var. Bazıları sıcak su kullanmanın cildi kurutuğunu düşünüyorlar. Bununla birlikte, yararlarını öğrendikten sonra, kesinlikle soğuk suyun aksine sıcak suyuna içmek isteyeceksinizdir. Soğuk su içmenin bazı yan etkisi vardır. Soğuk su böbrekleri aşırı derecede yorabiliyor. Boğaz ağrısı, sinüzit vb. Yol açabilir. Sıcak su kullanımıyla ilgili herhangi bir fikri oluşturmadan önce sıcak su yararlarına bir göz atalım;

Sıcak Suyun Faydaları

Sıcak Suyun Faydaları

Uzmanlara göre, sıcak suyla duş almak yada kaplıcalar, vücudunuzun herhangi bir yerinde yaşadığınız acıyı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Sıcak su kan dolaşımını arttırır, bu da vücut mekanizmasını geliştirir. vücut sıcaklığı kalbe daha hızlı pompalamaya çalışarak ayarlamaya çalışır. Bununla birlikte, bu kan basıncında geçici bir artış. Bu kan dolaşımını artırır.

Uzmanlara göre, kendinizi sıcak suya batırmak, vücudunuzun herhangi bir yerinde yaşadığınız acıyı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Vücut sıcak suyla ne kadar uzun süre ıslatılırsa , kan ısınır. Bu, kan damarlarının genişlemesine yol açar. Sıcak kan kaslara daha derinlere ulaştığında, kas gevşemesine yardımcı olur. Sıcak su kasların hareket aralığını artırmaya da yardımcı olur.

Sıcak Su İçmek

sıcak içme suyu en önemli yararı kan dolaşımını artırır olmasıdır. Birçok doktor sabaha ilk önce bal ve limon ile sıcak su içilmesini önerir. Limon ve suda bulunan bal, suya daha iyi tat verir ve vücudun bağışıklığını artırmaya yardımcı olur.

Sabahları sıcak su içmek, uyurken vücudunuzdan çıkan nemi kazanmaya yardımcı olur. Sıcak su ayrıca iç organları rahatlatır ve sıcak tutmaya yardımcı olur.

Sıcak su vücuttaki istenmeyen maddeleri ve toksik maddeleri çıkararak kanın temizlenmesine yardımcı olur. Eğer bu toksinler vücutta birikirse dehidrasyona neden olabilirler ve ayrıca gerginlik, ağrı, baş ağrısı oluşturabilirler. Çoğumuz baş ağrısı çekiyor ve nedenini bulamıyoruz. Çoğu durumda, bağırsağımız temiz olmadığından. İçilen sıcak su, vücudumuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur ve aynı zamanda kabızlık, ishal veya tahrişi olan bağırsak sendromunu önler.

Sabahları uyandığınız anda sıcak su içiremiyorsanız, kahvaltı masasına geçmeden önce bir bardak sıcak su almanın alışkanlığını yapın. Sıcak su sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Sıcak su içmek egzama, sedef hastalığı, kuru cilt ve kırışıklıklar gibi deri hastalıklarıyla mücadelede yardımcı olur. Artık sağlıklı ve esnek cildiniz için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Kilo vermek isteyen veya kiloya duyarlı insanlar, özellikle sıcak su tüketimini alışkanlık haline getirmelidirler. Sıcak suyun vücuttaki yağ hücrelerinin miktarının düşürülmesine yardımcı olduğuna inanılıyor. Tabii ki fiziksel aktivitenizi de artırmanız gerekiyor.

Sıcak su , öksürük veya balgamı giderir ve solunum sistemini raharlatır. Böylece, sıcak su boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve sinüzit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Sıcak su menstrüel kramplar ve depresyon içinde çok işe yarar. Uykusuz gecelerden muzdarip iseniz, sıcak su içmeyi deneyebilirsiniz, çünkü geceleri dinlendirici ve huzurlu bir uyku sağlayacaktır.

Yasal Uyarı: Bu makalede verilen bilgiler yalnızca okuyucuyu bilgilendirme amaçlıdı içindir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.