SağlıkYaşam

Selvi Yağı

Siz değerli okurlar için  selvi yağı hakkında bir yazı hazırladım.  Yazımda selvi yağı nedir, selvi ağacı nasıl yetişir, nasıl bir bitkidir gibi sorulara cevaplar aradım. Selvi ağacının ortalama ömrü 2000 yıl olarak bilinmektedir. 30 metrenin üstüne çıkan uzunluğuyla parkların ve bahçelerin peyzajında kendisine yer bulan bir ağaç türüdür. Nemli toprak seven selvi ağacından elde edilen yağının faydaları saymakla bitmez. İyi okumalar dilerim.

Selvi Yağı

Günümüz koşullarında yoğun strese maruz kalan insanoğlu pek çok etkinin yanında saç dökülmesi probelemlerini de yoğun bir şekilde yaşamaktadır. Bu sorun için bir çok kimyasal için yoğun para harcayan insanlara en güzel alternatif selvi yağıdır. Saçları dökülen kişilerin, şampuanlarına katarak veya doğrudan uygulayacağı selvi yağı sayesinde bu sıkıntıdan kurtulmaları mümkündür. Saçlara masaj yapılarak uygulanan selvi yağı, dökülmelere iyi geldiği gibi, yağlı saç problemi olan kişiler için de etkili bir çözüm sağlar.

Selvi Yağı Faydaları

Selvi YağıMikrop öldürücü ve ağrı kesici etkileri bulunan selvi yağını yara ve kesiklerin üzerine sürerek hijjen ve yarada hızlı iyileşme, diğer kimyasallardan uzak durarak, doğal yollardan sağlanabilir. Bir çok kadında özellikle doğum sonrası ortaya çıkan, ayakta fazla durarak çalışmak zorunda kalan erkeklerde de görülebilen ayaklarda varis denilen toplardamar bozulmalarına masaj yaparak uygulanması durumunda faydalı olmaktadır. Çok oturmaya ya da başka etkenlere dayalı olarak ortaya çıkan ve ülkemizde herkesin belki de en azından bir kaç tanıdığında bulunan, yaygın bir problem olan hemoroid tedavisinde kompres yaparak uygulanabilir ve hem hijyen hem rahatlama sağlarken iyileşmeye de yardımcı olur. Bir çok kadının şikayeti olan selülitlere karşı masaj yaparak kullanılabilir.
Rahatlatıcı etkisi olan selvi yağı, depresyondaki kişilerde de çok etkili bir biçimde sonuç gösterir ve etkilerini azaltmaya yardımcı olurken, beklenmedik ve büyük değişiklikleri kişinin kabullenmesinde etkili rol oynar. Yoğun çalışan ve gün boyu ayakkabı giyen insanlarda ayak kokusu olması kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu kokulardan kurtulmak için temiz ayağa ve parmak aralarına selvi yağı sürülebilir ve rahatsız edici kokulardan kurtulunabilir.Yağlı ve akneli ciltlerde kullanılarak temizlik sağlanırken, sıkılaştırıcı etkisiyle olgun ciltlerde genç bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.