Saksıda Domates Yetiştirmede Püf Noktalar

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Domates yetiştirme fikri, bahçeler veya büyük arsalarla sınırlı değildir. Domates, Saksıda Şehrin ortasında aparman dairesinde bile yetiştirilebilir. Önemli olan doğru saksı, toprak, domates çeşitleri, yerini seçerseniz ve bitkiye gerekli besin maddelerini tedarik ederseniz, Verimli Lezzetli domatesler yetiştirebilirsiniz.

Bir şehrin kalbinde yaşayıp büyük bir arsa sahibi olmasanız bile, sulu domateslerin tadını çıkarabilirsiniz. Anahtar faktör, domates bitkilerini maksimum güneş ışığına maruz bırakacak şekilde güneşli bir terasa veya balkona sahip olmanızdır. Saksı satın alırken, domates çeşitlerini seçerken ve domates bitkilerinin bakımı sırasında dikkatli bir planlama yapılması gerekiyor. Kısaca, kaplarda ve kaplarda yetiştirilen domateslerin ipuçlarını vereceğiz.

Doğru Saksı Seçimi

Domates dik otur ve derin kök sistemine sahiptir. Dolayısıyla, domates plantasyonunu seçen kaplar, derin (beş galon veya daha fazla), plastik veya fiberglas kap olmalıdır. Kök gelişimi için yeterli alan sağlayarak, sağlıklı bir kök sisteminin korunmasını kolaylaştıracaktır. Köklü bir kök sistemi, bir bitkinin sağlıklı büyümesi için çok önemlidir.

Domates Çeşitini Seçme

Bu, saksıda domates yetiştirmek için en önemli adımdır. Bazı domates çeşitleri büyüktür ve büyük ölçüde yayılmıştır. Bahçelerde veya serada yetiştirirken kazıkların ve desteklerin kullanılmasından zaten haberdar olabilirsiniz. Onları çömleklerde ve kaplarda dikmek için, cüce ve çalılık domates çeşitlerini seçmeniz gereklidir. Bu çeşitlerle, bitkiler yönetilebilir bir boyutta bakımı kolaydır.
Seçenekler mevcutsa, hastalıklara dirençli ve belirsiz domates fideleri seçin. Belirsiz çeşitler meyveyi istikrarlı bir şekilde üretirken, belirleyici çeşitlilik aynı anda maksimum meyveyi taşır.

Saksı Topraklarının Hazırlanması

Domates kaliteli  ve organik toprakta iyi yetişir. Turba yosunu ve çiftlik kompostu ekleyerek hazır toprak satın alabilir veya kendi başınıza hazırlayabilirsiniz. Saksıyon karışımı hazırlıyorsanız bitki besinlerini ilave edin. Bitkilerin su ve besin maddeleri için doğrudan saksı toprağına bağlı olduğunu unutmayın. Bahçe toprakları Saksı için çok ağır olduğundan genellikle tercih edilmez.
Sağlıklı toprak karışımı eklediğinizden emin olun, aksi takdirde saksı topraklarında toprak kaynaklı mantarların ve diğer patojenlerin, hastalıkların gelişimine neden olabilir.

Domates Ekme

Domatesleri saksıya dikmek için Hazırladığımız toprağı  Saksıya koymadan önce fideyi saksını ortasına yerleştirin. Sonra toprağı yaprakların olduğu kısıma kadar doldurun. Bu şekilde, sağlıklı bir kök sistemi teşvik etmiş olacağız. Dikim esnasında, fide çevresindeki üst toprağa hafifçe basın veya sıkıca tutturun.

Domates Fidelerini Bakım İpuçları

Işık ve su, domateslerin saksılarda ve kaplarda sağlıklı büyümesini sürdürmek için en önemli iki faktördür. Sağlıklı bir bitki, yaklaşık beş saatlik bir ışığa ihtiyaç duyar. Saksı domates bitkilerini, bitkilerin maksimum güneş ışığı alacağı herhangi bir bölgede, balkon veya pencere bölmesine yerleştirebilirsiniz. Mümkünse, daha az rüzgarlı bir yer seçin, zira  hızlı rüzgar toprağın kurumasına neden olabilir.
Saksı domates bitkileri uygun bir yere konduktan sonra, bitkileri iyice su ile yıkayın. Bitkileri düzenli olarak sulayıp organik gübrelerle toprağa eklediğinizden emin olun. Su tutma ve yabancı ot kontrolü için, saman veya kabuk malç ile malçlama düşünebilirsiniz. İlk meyveler görününce domates bitkilerine  kafes gibi destekler sağlayın.
Domates çeşitliliğine ve büyüyen koşullara bağlı olarak, bitki 6-8 hafta içinde meyve vermeye başlayacaktır. Hastalıklara duyarlı oldukları için yeterli özen gösterilmelidir. Domates bitki hastalıklarının çoğunluğu toprak kaynaklı mantarlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, saksı çukuru hastalıksız olduğu müddetçe, domates bitkilerinde çok daha az hastalık olasılığı vardır. Hastalık oluşması durumunda hastalıklı parçaları mümkün olduğunca atabilir ve daha fazla yayılmayı önlemek için hafif mantar ilaçları kullanabilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir