Reflü ve Mide Ekşimesi İçin Yasaklı Gıdalar

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Reflü ve Mide Ekşimesi

Göğüste sıcaklık ve  yanma, boğazda acı tad, midede şiddetli şişkinlik   tüm bu işaretler asit reflü ile ilgilidir.Birçok kişi özofagus (Yemek Borusu) tan mideyi kapatan alt özefageal sfinkterin (LES) düzgün çalışmadığı ve mide asitlerinin özofagusa geri döndüğünde asit reflü den muzdariptir. Asit reflü, sigara içmek, obezite, kan basıncı ilaçları, egzersiz ve mide bozuklukları ile tetiklenebilir. Diyet, ayrıca mide ekşimesi ve asit reflüde önemli bir rol oynamaktadır. Özofagus sırasındaki dokuları şiddetlendiren veya alt özofagus sfinkterinin düzgün kapatılmasına ve asitleri midede tutma yeteneğini etkileyebilecek çeşitli gıdalar ve içecekler vardır.

Reflü ve Mide Ekşimesi İçin Yasaklı Gıdalar

Aslında sağlık uzmanları, asit reflüyü tetikleyebilecek gıdaları tanımlamak için diyetinizi gözden geçirmenizi önerir. Unutmayın, farklı insanlar farklı yiyeceklerden rahatsız olabilirler.
Mide ekşimesi ve asit reflüsünüz varsa yememeniz gereken gıdalar şunlardır;

1. Kahve

2. Çikolata

3. Alkol

5.Gazlı İçecekler

6. Narenciye

7. Sarımsak

8. Nane

9. Yağlı Etler

10. Peynir

11. Siğara

12 . Acı

13. Çay

  • Bunlar direkmen reflünüz tetikler ve nefes darlığı,boğaz yanması ,boğazda tıkanıklık hissi,çıkmayan balgam hissi gibi rahatsızlıklara yol açar.
  • reflünüz gidermek için bol miktarda su için su asit düzeyini azaltır yada maydanoz tüketebilirsiniz maydanozda asit düzeyini azaltır ve refüliniz hafifletir.
  • Reflünüz arttıgında gegirme çogalr bunu için üstteki tavsiyeler uyamnız gerekir ayrıca dik oturmanız faydanıza olacaktır.
  • Karbonatlı su mide ekşimesini giderir ve reflüden dolayı yükselen asit düzeyini azaltır.
  • bu rahatsızlıkların temel sebebi reflünün faranjit tetiklemesidir faranjit boğaz ve mide borusu rahatsızklarını optiumu düzeye çıkartır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir