Sağlık

Panik Atak için Basit Ama Etkili Gevşeme Teknikleri

Panik ataklar için gevşeme teknikleri kişinin stresi etkili bir şekilde yönetmesine yardımcı olabilir. Birçoğu, derin nefes alma, meditasyon ve panik ataklarla baş etmede etkili ilerleyici kas gevşetme gibi rahatlama tekniklerini bulur. Diğer yaygın teknikler arasında yoga, hipnoz ve tai chi bulunmaktadır.

panik atak

Panik atak olması durumunda, bir kişi belirgin bir sebep bulunmamasına rağmen var olan ani korku hisseder. Bu zayıflatıcı korkuya genellikle ciddi fiziksel reaksiyonlar eşlik eder. İnsanlar sıklıkla bir kalp krizi geçirmiş gibi hissediyorlar; bazıları ise panik atak sırasında öleceklerini düşünüyor. Bu nedenle, korku kaynağı olabilir ve bir insanı çaresiz hissetmesini önleyemez.

Her koşulda sık ağır panik atak geçiren bir kişi bu durumdan etkilenir. Bir tür kronik anksiyete bozukluğudur. Daha önce de belirtildiği gibi, bir atak olma ihtimali büyük endişe kaynağı olabilir. Bununla birlikte, durum üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilecek birçok gevşeme tekniği vardır.

Panik atak genellikle on dakika içinde en üst seviyede gerçekleşir, Ve nadir durumlarda yarım saatten fazla sürebilir. Bu süre zarfında, bir kişi sanki kontrolü kaybediyor ya da delirmiş gibi hissedebilir ve geçmek üzeredir. Kalp çarpıntısı / göğüs ağrısı yaşayabilir ve / veya solunum güçlüğü çekebilir. Ayrıca hipervantilasyon yapabilir, titremeye başlayabilir, sıcak basması veya titreme yaşayabilir ve mide bulantısı hissedebilir.

Derin nefes

Derin veya kontrollü solunum çok sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir. Sakin bir yerde yatın, gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın solun ve nefesinizi toplayın, 20 ye kadar sayın. Bunu, vücudunuzdaki her bir kas grubunu ayak parmaklarınız dan başlayarak gerginleştirmeyi ve gerginleştirmeyi içeren aşamalı kas gevşemesi ile birlikte takip edebilirsiniz. Beş saniye veya daha uzun süre gerginleştirin ve 30 saniye dinlendirin.
Otojenik Gevşeme

Bu teknik hem stresle uğraşmak için hem görsel imaj hem de farkındalık için kullanıliır. Sakinleşmesine ve kasları rahatlatmasına yardımcı olan sözler veya önerileri kendisine tekrarlamak gerekir. Bir kişi huzurlu bir yeri görselleştirmeli ve ardından kalp atışlarını azaltmak için nefeslerini kontrol etmelidir.

Yoga

Yoga, stresle mücadele için çok etkili bir yol değil, aynı zamanda genel sağlık problemleri içinde yararlıdır. Yoga derin nefes alıp hareket eden durağan hareketler içeren eski bir tekniktir. Zamanla, yoga sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve stresle başa çıkmak için daha donanımlı hale getirir. Yavaş, düzenli hareketler ve nazik germe içeren yoga, stres giderme için en iyisidir.
Panik atak gevşeme teknikleri ilaç ve terapi ile birlikte tamamlayıcı bir tedavi olarak önerilir. Anksiyete bozukluğu olan insanlara doğal bir stres yardımcısı olduğu için günde en az 30 dakika egzersiz yapmaları önerilir.

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir