Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Günümüzde en çok görülen hastalıklar arasında kansızlık yer almaktadır. Ancak kansızlığın farklı nedenleri olabilmektedir. Ancak genel olarak kansızlık için genellikle kan hücresi üretimini destekleyen B12 vitamini, demir ve folik asit bakımından zengin besinler tüketilmelidir.

Demir, kanla birlikte oksijen taşımakla görevli olan hemoglobin proteinini üretilmesine yardım etmektedir. Bu proteinin eksilmesi durumunda baş ağrısı, iştah kaybı, kabızlık ve duygu durum değişikliği yaşanabilir. Kansızlık genel olarak vücudun gerekli mineralleri alamamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden kansızlık ciddiye alınacak bir hastalık türüdür. Eğer sizde de kansızlık şikayeti var ise mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Ayrıca kansızlık kaslarda güçsüzlük, aşırı yorgunluk ve kasılmalar gibi sorunları da tetikleyebilmektedir.

KANSIZLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

Kuzu Ciğeri: Günlük demir ihtiyacınızın karşılanması için 100 gram kuzu ciğeri yemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bu miktarda kuzu ciğeri, vücudun B12 ihtiyacının 12 katı B12 vitamininin içeriğinde barındırır. Manganez, selesyum, çinko, B6, A ve K vitaminine sahip olan kuzu ciğeri, kansızlığa iyi gelmektedir.

Uskumru Balığı: Kansızlığa iyi gelen besinler arasında uskumru balığı önemli bir yer tutmaktadır. 100 gram uskumru balığı günlük B12 ihtiyacının 3 katı kadar vitamin barındırmaktadır. Uskumru dışında somon, sardalye ve ton balığı da kansızlığa iyi gelmektedir.

Kuzu Eti: Günlük B12 vitamininin %39’unu ve demir ihtiyacının %9’unu 100 gram kuzu eti ile karşılayabilirsiniz. Kuzu etinin tek olumsuz yanı ise doymuş yağ içermesi olarak gösterilmektedir.

Beyaz Peynir: Kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelen beyaz peynir, günlük demir ihtiyacının %4’ünü, B12 vitaminin de %28’ini karşılar.

Yumurta: Günlük 1 orta boy yumurta tükettiğini taktirde vücudunuzun demir ihtiyacının %5’ini ve B12 ihtiyacının da %11’ini karşılamış olursunuz. Ayrıca yumurta da doymuş yağ ve kolesterol bakımından zengindir.

Tavuk Eti: Kırmızı ete oranla çok daha az kolesterol içeren tavuk eti, günlük ihtiyacınızı karşılayabilmektedir. Kansızlığı önleme konusunda tavuk eti önemli bir yer taşımaktadır.

Kansızlığa iyi gelen diğer besinler ise şu şekilde; Yağsız yoğurt, yağsız süt, karalahana, istiridye, balık yumurtası.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir