Kadın ile Erkek Eşit midir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kadın ile Erkek Eşit midir? Sorusuna Cevap

Kadın ile Erkek Eşit midir

Kadın ile Erkek Eşit midir?

Sorusuna gerekli cevap bir çırpıda verilmeyeceği için bu yazımızda kadın ve erkeğin eşit olduğu veya bir birinden üstün olduğu konularda ayrıntılı açıklamalar yapacağız.

ilk olarak H.z Muhammed (s.a.v) veda hutbesindeki ” üstünlük takva iledir” sözünü hatırlatalım.

Ve Nahl Suresini 97 ayetinde Yüce ALLAH (c.c)  erkek yada kadın inanmış olsun ayeti kerimesinde :

”Erkek ya da kadın, inanmış olması yanında bir de dürüst ve erdemli davranan kimseye hiç şüphesiz arı-duru bir hayat tattıracağız. Ve yine şüphesiz böylelerini, yapabildikleri en güzel şey ne ise ona göre ödüllendireceğiz.”

(Nahl 11/97)

Dünyada Allah’ın çağrısına uyup ondan sakınanlar, emirlerine boyun eğenler kadın-erkek ayrımı yapılmadan mükafatlandırılacaklardır. Yüce Allah (cc) insan olma, dini emirlerine muhatap olma ve dünyada yaptıklarının karşılığında ceza ve mükafatla karşılaşma konusunda eşit olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

”Halbuki -ister kadın olsun ister erkek olsun- iman edip doğru ve yararlı işler yapan kimse cennete girecek ve bir hurma çekirdeği(ni dolduracak) kadar bile haksızlığa uğramayacaktır.”

(Nisa 4/124)

Ekleyelim.

Kadınla erkeğin eşit oldukları sahalar bulunduğu gibi, erkeğin kadını çok gerilerde bıraktığı, yahut onun çok gerisinde kaldığı sahalar da mevcut. Onun için, meseleyi sadece bir tek madde çözümlemek mümkün değil.

Kadın ve erkek hukuki açıdan eşit midir sorusuna evet eşittir diyebilirken her açıdan eşit midir sorusuna : Madem ki, iki ayrı cinsten söz ediliyor; öyleyse mutlak eşitlik nasıl düşünülebilir ki?

Hakimiyet başka, üstünlük ve fazilet daha başkadır.Çünkü, kadın olsun erkek olsun, her insan Allah ın kuludur. O, hangi kulunu üstün tutuyor, daha çok seviyorsa ve hangi kulundan razı ise üstünlük ancak onundur. İlahi ferman olan Kur’an’a baktığımızda, üstünlük ölçüsü olarak, karşımıza cinsiyetin değil takvanın çıktığını görüyoruz.

Kadın, hayat arkadaşına (ona nispetle) daha çok bağlı. Ondan daha vefalı. Dünya sevgisinde erkekten çok ileri.

Kadını bu psikolojisi içinde değerlendirmek ve onun erkekleşmesine değil, ideal bir kadın olmasına çalışmak gerekir.

 

 

Hamilelik belirtilerini nasıl anlayabilirim yazımızı okudunuz mu?

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir