İşletme Yönetim Türleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İşletme yöneticilerinin seçilme kaynaklarına göre üç yönetim türü vardır.

İşletme Yönetim Türleri

1-Ailesel Yönetim
2-Siyasal Yönetim
3-Profesyonel Yönetim

İşletme Yönetim Türleri1-Ailesel Yönetim: İşletme sahipliği, temel politik karar organları ve hiyerarşinin tamamı veya büyük bir kısmının aile bireylerinden meydana geldiği yönetim türüdür. En önemli özelliği, yönetim kademelerinin aile bireyleri ve akrabalara açıklığıdır. Ailesel yönetime, ekonomik gelişme başlangıçlarında çokça rastlanır. Ekonomik gelişime yeni başlayan, işgücü kıtlığı yaşanan toplumlarda, aile bireylerinin eğitim görmüşlükleri nedeniyle ailesel yönetim cazip gelmiştir. Maliyet düşüklüğü nedeniyle küçük sanayi ve basit organizasyonlarda etkin görülmüştür.

2-Siyasal Yönetim: İşletme sahipliği, temel politik karar organları ve yönetim kademelerinin siyasi eğilim ve ilişkili kişilere ait olduğu yönetim türüdür. Siyasal yönetimde, eğitimli kişiler çalıştırılabilmesiyle birlikte, siyasi düşünce ve amaçlar yönetimde etkilidir.

3-Profesyonel Yönetim: Temel politik karar organları ve hiyerarşik kademelerde uzmanlık ve yetenek doğrultusunda seçilmiş kişiler bulunan yönetim türüdür. Yönetimin meslek haline geldiği yönetim türüdür.
Bu üç yönetim türü birbirinden tamamen farklı değildir. Hepsi birden uygulanabilir. Ekonomik gelişmeye göre yaygınlaşmaktadırlar. En önemli ve en yaygını profesyonel yönetimdir.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – Genel İşletme – Haziran 2008

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Tags from the story

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir