Isırgan Otunun Kanıtlanmış 5 Faydası

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Isırgan otu Nedir?

Isırgan otu’nun botanik ismi Urtica dioica’dır.

Uyuz ısırganına genellikle ısırgan otu veya ısırgan yaprağı sokan yaygın ısırgan otu denir ve Urticaceae ailesindeki otsu çok yıllık çiçekli bir bitkidir.

Isırgan otu bitkisi, tahriş edici kimyasallar içeren yapraklar ve saplar üzerinde çok sayıda ince tüylere (trichomes) sahiptir. Bitki cilt ile temasa girdiğinde bu kimyasallar bırakılır.

Bununla birlikte, merak uyandırıcı olan şey, ısırgan otu bitkisinin bu dikenli tüyleri veya omurgaları ağrı yaşayan vücudun alanıyla temasa girdiğinde, ağrıyı gerçekten de azaltabilir. Bilim adamları, ısırganın bunu vücuttaki enflamatuvar kimyasalların seviyelerini azaltarak ve vücudun ağrı sinyallerini iletme biçimini engelleyerek yaptığını düşünüyor.

 

Isırgan otunu içeriği

Isırgan otu ne içeriyor?

Aslında Stinging Nettle bitkisinde sorunlara neden olan bir sürü madde vardır:

Histamin
asetilkolin
serotonin
formik asit
tartarik asit
okzalik asit

Asetilkolin ve serotonin batmaya neden oluyor ve asitlerin daha uzun süre dayanmasına neden oluyor. Tartarik ve oksalik asitler, ısırgan otlarının tüm türlerinde bulunmazlar, ancak bu onların işlevidir.

Serotonin bu listedeki tuhaf biri. Genellikle kendinizi iyi hissettiren bir şey olarak düşünülür, ancak derinize enjekte edilmiş iyi hissetmezsiniz.

İlginç olan şey, bilim adamları, tek başına bu maddelerin herhangi birinin, Stinging Nettle bitkisinden aldığı kadar rahatsızlığa neden olmak için yeterli olmadığını düşünüyorlar, ancak kombinasyon halinde etkileri artmış olabilirler.

Isırganın Isırganın Faydaları

ısırgan otu bitkisinin neden olabileceği tahrişe rağmen, bununla birlikte düşünülmesi gereken bir besin gücüdür. Protein, lif, yağ, fenolik bileşikler, karotenoidler, tanin ve anti-oksidanlar ile yüklüdür.

Hatta yıllarca ısırgan üzerinde yaşadığı söylenen Milarepa adlı bir Tibet kökenli figür bile var – bu süreçte yeşil bile görünüyor. .

ısırgan otu, uzun bir tıbbi geçmişi vardır. Ortaçağda diüretik ve eklem ağrısı tedavisinde kullanılmıştır.

Bunun şu faydaları olduğu söyleniyor:

Kardiyovasküler

ısırgan, yüksek tansiyon üzerinde Fas’da yaygın olarak kullanılan hipertansiyon için faydalı bir etkisi olduğu gösterildi.

Bu çalışma , Stinging Nettle’ın kalp hastalığının önlenmesinde kullanılması gerektiğini belirtmektedir.

Prostat sağlığı ve idrar sorunları

ısırgan otunun prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğu veya yavaşlatdığı gösterilmiştir. BPH’nin (Benign Prostat Hiperplazisi – büyümüş bez bezi) tedavisinde faydalı olduğu da gösterilmiştir.

ısırgan köklerinde prostat hücre metabolizmasını ve büyümesini baskılayan bazı doğal steroidal bileşen olduğu varsayımı vardır. ( Kaynak , kaynak )

ısırgan ayrıca prostat kanserine karşı bir takım taahhütlerde bulundu.

Nezle ,Alerji,bahar alerjisi

ısırgan otu, alerjiler için iyi bilinen doğal bir çare . Isırgan otu kullandıktan sonra alerji mevsimi boyunca kendinizi daha iyi hissedecekseniz.

Yukarıda, histamin’in ısırganı’ın ısırmasını sağlayan bileşenlerinden biri olduğunu belirttim. Histamin içeren bir şeyin aslında alerjileri tedavi etmesine yardımcı olabileceğini düşündürücüdür, ancak durumun böyle olduğunu gösteren araştırmalar vardır.

Eklem Ağrısı, Osteoartrit ve Diğer Enflamatuvar Durumlar

Sızlanan ısırgan otu yaprağı özleri romatizmal hastalıkların tedavisi için Almanya’da kullanımı mevcut. Onu daha iyi çalışması için diğer mekanizmalarla birlikte kullanıldığı anlamına gelen bir adjuvan terapi.

Bu raporda, Stinging Nettle’ın romatizmal artrit gibi hastalıklı enflamatuar yığınları inhibe edebileceği öngörülüyor

Kanama

ısırgan otu, burun kanaması ve bağırsak kanaması gibi iç kanamalar için kullanılmıştır.

Bileşenlerden sadece bir tanesine rağmen ısırgan otu, kanamanın durdurulmasında etkili olduğu kanıtlanmış olan Bitkisel bir karışım olan Ankaferd Blood Stopper’ın bir parçasıdır.

İnsülin Direnci ve Diyabet

Tip 2 Diyabet, çoğu zaman kalp sorunlarına yol açabilen inflamasyon da dahil olmak üzere vücuda yıkıcı hasar veren bir hastalıktır. IL-6 (interlöken-6) bu hastalıkta büyük bir faktördür ve yağ dokusu tarafından salgılanmaktadır.

İster inanın ister inanmayın, Isırgan otu’ Tip 2 Diyabet’deki  bu kilit oyuncuları modüle etmede etkili olduğu gösterildi .

Isırganın Diğer Faydaları:

Uzun yıllar boyunca, Isırgan otu diğer birçok sağlık sorunları için kullanılmıştır.

saç büyümesini için
bağışıklık sistemi güçlendirici
anemi tedavi için
emzirmede
böbrek bozuklukları
ishal tedavisi
astım
hemoroid
gebelik kasılmaları

böcek ısırması
cilt ve tırnak sağlığı
akne tedavisi
egzama iyileştirici
Tiroit sağlığı

Isırgan Nasıl Kullanırım

Isırgan kullanmanın birçok yolu vardır.

Çay

Sebze olarak yenir

Tentür

İnfüzyon

Kapsül

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir