İshal Çocuklar Nasıl Beslenmelidir

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bebeklerde ve çocuklarda ne çok görülen hastalıklar arasında ishal yer almaktadır. Yediği besinler, hijyen, havanın sıcaklığı gibi etkenler sonrası oluşan ishal, bebek ve çocuklarda ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Anne adayları ise bu dönemde nasıl bir gıda takviyesi yapacağını bilememektedir. Aşağıda bulunan besinleri tükettiği taktirde çocuğunuzda ya da bebeğinizde bulunan ishal sorunu ortadan kalkacaktır.

Su Takviyesi Yapın: İshal olan çocuğa ilk olarak su takviyesi yapılmalıdır. Çünkü ishal durumu vücutta bulunan sıvının ciddi manada azalmasına yol açmaktadır. Kaynatılmış 1 litre suyun içerisine iki çorba kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuz katılmalıdır. Daha sonra bu karışım yarım çay bardağı ile yavaş yavaş çocuğa içirilmelidir. Bu tedavi yöntemi uygulandığında çocuktan bulunan ishal yaklaşık olarak 2 gün içerisinde geçmektedir. Ayrıca bu karışımın yanına ayran, meyve suyu, pirinç suyu ve çay gibi takviyeler de yapılabilir. İshalin uzun sürmesi durumunda bir uzmana gitmekte fayda var.

Hastanın kaybettiği sıvının tekrar yerine koyulması için sulandırılmış inek sütü, ayran, sulu çorba takviyesi de iyi olacaktır.

Anne Sütü ya da Yağsız Süt: İshalde çocuklara anne sütü de verilebilir. Anne sütü içeriğinde barındırdığı besinler sayesinde ishali önlemektedir. Ayrıca süt mamulleri ve yağsız süt de yine seçenekler arasında yer almaktadır.

Ayran veya Yoğurt: İshal sırasında verilebilecek en iyi besinler arasında yoğurt yer almaktadır. İlk olarak ayran şeklinde içirilerek su ihtiyacı görülmüş olur. İsterseniz ayranın içerisinde az miktarda tuz ilavesi de yapılabilir. Ancak yoğurdun yağsız olması, taze olması ve ekşi olmaması gerekmektedir. Bilindiği üzere yoğurdun ishali önlemesinin yanı sıra mikrop öldürücü özelliği de bulunmaktadır.

Pirinç Suyu: İshal tedavisinde pirinç suyu da kullanılabilmektedir. 1 litre suya 2 çorba kaşığı pirinç konur. Daha sonra yarım saat kadar kaynatılır. İyice süzüldükten sonra bir kahve kaşığı karbonat, bir kahve kaşığı tuz ve az miktarda şeker ilavesi yapılır. Bu karışım ishale çok iyi gelmektedir. Pirinç unu ile muhallebi yaparak da aynı sonuca ulaşmanız mümkündür.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir