Gebelik

Hamilelik Belirtileri’ni Nasıl Anlayabilirim

Gebelik semptomları her kadın için aynı değildir. Bazı kadınlarda hafif derecede belirtiler görülürken, bazılarında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Fakat vücudunuzun farkında olmak, en ufak değişiklikleri farketmek, hamile olup olmadığınızı bilmenize yardımcı olur. Burada birçok kadının yaşadığı gebelik belirtileri ve semptomlarının bir listesini oluşturduk.

Hamilelik Belirtileri‘ni Nasıl Anlayabilirim

Hamilelik Belirtileri
Gebelik en erken belirtileri

Göğüslerde Değişim
Göğüsler normalden biraz dolgun hissedebilirler, göğüslerin önceki dönemlere göre büyük ve dik olurlar. dikkatle bakılırsa,  normalden biraz daha koyu hale geldiğini gözlemleyebilir. Dolayısıyla, bir kadın tüm bu bedensel değişiklikleri yaşıyorsa, Hamile olabilir.

Bulantı
Genellikle hamile olan kadınların, özellikle de uyandıklarında bulantı hissettiği görülür. Ayrıca, koku alma duygusunun aniden arttığını da söylerler. Bu nedenle, bu semptomları aniden yaşayan herhangi bir kadının, korunmasız seks yaptıktan sonra hamile kalması olasılığı vardır.

Adet Dönemleri Arasında
Gözlemlenmesi Adet Dönemleri arasında lekelenme, implantasyon kanamasından kaynaklanıyor olabilir. Kadınların neredeyse yüzde yirmisi ile otuzu hamileliklerinde implantasyon kanaması yaşandığı bilmektedir. Döllenmiş yumurta kendisini uterus astarına yerleştirir ve bu işlem sırasında vajinadan kan akıtır. İmplantasyon kanaması, genellikle bir kadının adet dönemlerinin bitiş tarihlerinden 5-7 gün önce meydana gelir.

Karın Krampları
Kadın herhangi bir nedenle karın krampına maruz kalırsa, gebe kalmış olabilir. Bazen implantasyon kanamaya neden olmaz, sadece kramplara neden olabilir. Bu yüzden kramp döllenmiş yumurtanın implantasyonunun uterusta gerçekleştiğini söylemenin başka bir yoludur.

Yorulma
Bir kadın sürekli bir yorgunluk hissediyorsa, bunun hamilelikten kaynaklanması mümkündür. Bunun ardındaki nedeni, bir kadın gebe kaldığında, progesteron düzeylerinin artması ve buna bağlı olarak kan üretiminin hızlanması da eşlik ediyor. Aynı zamanda, kan şekeri seviyelerinin yanı sıra kan basıncı seviyeleri de düşer. Vücudundaki tüm bu değişiklikler onu her zaman yorgun  hissettiriyor.

Sık idrara çıkma
araştırmalar, kadının hamile kaldığına normalde daha fazla sıvı halde oldugunu gösteriyor ve  böylece hamile kaldığında mesaneye çok fazla baskı uygulandığını göstermiştir. Bu gibi durumlarda, kadın sık idrara çıkma yaşar. Bu yüzden aniden kendine tuvalete giren her kadın, hamileliğin bir işareti olarak kabul etmelidir.

Arta Yeme İsteği / Aversions
Erken işaretlerden biri kadının yeme alışkanlıklarının artış gösteren değişime ugramasıdır. Örneğin, kadın aniden bazı gıdalar için bir istek duygusu geliştirirse veya bazı gıdalar tarafından tamamen engellendiğini hissederse, bunun nedeni muhtemel bir gebelik olabilir. Bu besin istek ve besin isteksizlikleri bazen bir kadının gebelik süresince son bulur.

Baş ağrısı ve sırt ağrısı
Bir kadın hamile kaldığında , Baş ağrısı yapmasına neden olabilecek vücudunun içinde bir çok hormonal değişiklik meydana gelir. İkincisi, uterus büyüdükçe kadının sırtına baskı yapar ve böylece sırt ağrısı çeker. Baş ağrısı ve sırt ağrısı, herhangi bir sebep olmadan mavi harekete başlamış olabilir, çünkü kadın hamile olabilir.

Böyle bir bulgu ve belirtiyi kendinde belirleyerek bir kadın hamile olup olmadığını öğrenebilir. Yine de kesinlikle emin olmak için,  bir test yaptırmalı dır. bir eczaneden idrar gebelik testi seti almalı ve evde test etmelidir.test etmek için en uygun zaman, adet dönemlerin bitmesinden birkaç gün sonradır. Eczaneden aldığınız bazı ev hamilelik testlerinin% 97-99 doğruluk oranına sahip olduğu bilinmektedir.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close