Hafıza Güçlendiren hareketler

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hafızanızı harekete geçirmek için yapmanız gereken belki de gerçekten harekete geçmektir! Bellek üzerine yapılan çalışmalarda bazı fizyolojik hareketlerin hafıza üzerinde olumlu etkileri olduğu görüldü. Bazılarına göre bunlar birer fenomen olsa da bazılarına göre mutlaka işe yarıyor. İşte hafıza dostu 4 hareket…

Hafızanızı güçlendirecek 4 beyin dostu hareket
Siz de o bir gördüğünü/duyduğunu bir daha unutmayanlara çok özeniyorsunuz, değil mi? Eğer öyleyse onların seviyesine erişebilmeniz için 4 önerimiz var.

Sakız çiğneyin
Sakız çiğnemek boş insan işi şeklinde bir görüntü verse de meydana getirilen araştırmalar hafızayı sağlamlaştırdığı yönünde. Öyle ki yapılan bir araştırmada hafıza ve dikkat testleri uygulanmış ve sakız çiğneyenlerin çiğnemeyenlere oranla %25 oranında daha çok başarı puanı aldığı gözlenmiş.

Bilim insanoğluı bu fenomen üzerine kati bir izahat yapamasa da, araştırmalar sakızın beyindeki dikkat ve bellek ile ilişkili olan hipokampustaki aktiviteyi artırabileceğini gösteriyor.

“Mastication-induced arousal” olarak adlandırılan bir teoriye bakılırsa de sakız çiğnemek beyindeki kan dolaşımını artırıyor ve bu vaziyet da beynin performansı üzerinde pozitif neticelar doğuruyor.

Gözlerinizi sağa sola çevirin

yapılan bir öteki araştırma gösteriyor ki her sabah yalnız 30 saniye süresince gözleri sağa ve sola çevirmek beynin hatırlama bölümünde yüzde 10 performans artışına niçin oluyor. Gözleri hareket ettirmenin hafızaya niçin iyi geldiği tam olarak açıklanamasa da araştırmacılar, yatay göz hareketlerinin beynin sağ ve sol yarıkürelerini harekete geçirmeye ve bağlamaya yardımcı bulunduğunu varsayıyor.

şu demek oluyor ki unutkanlıktan kurtulmak için tek yapmanız gereken sabahları gözlerinizi yatay hareketlerle bir sağa bir sola çevirmek.

Mini kestirmelerle şarj olun

İşte bir başka harika bellek geliştirme yöntemi: Gün içinde minik uyku kaçamakları yapmak. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, uykunun hafıza üzerinde ciddi anlamda yapıcı bir tesiri var. Bir çalışmada hafıza görevinden 45-60 dakika önce uyuyan iştirakçilerin, uyumayanlara oranla 5 kat daha başarılı olduğu ortaya çıkmış. Aynı şekilde fareler üzerinde yapılan hafıza uyku testlerinden de benzer sonuçlar elde edilmiş. Kısaca siz siz olun, hafızanıza ihtiyacınız olduğu zamanlarda uyku kaçamakları yapın.

Elinizle yazın

anımsamak dilediğiniz şeyleri elinizle yazın. Yeniden gözden geçirmek için de yararlı olmasının yanında bu eylemin hafızanız üzerinde de pozitif yönde etkisinin olduğu görülüyor. UCLA araştırmacılarının yaptığı bir gözlem gösteriyor ki ders notlarını bilgisayarına alan öğrencilerle, eliyle not alan öğrencilerin yazdıklarını hatırlama oranları farklı. Notları eliyle alan öğrenciler daha çok bilgiyi hatırlayabiliyorken, bilgisayarla not almak hafızayı zayıflatıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir