Sağlık

Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde en çok görülen hastalıklar arasında göz kuruluğu yer almaktadır. Bilindiği üzere hava şartları, çevrede oluşan etkenler ve vücutta bulunan sıkıntılar sonrası ortaya çıkabilmektedir. Genellikle göz kuruluğu için çeşitli göz damlaları ve ilaçlar verilmektedir. Ancak bazı durumlarda tıbbi operasyonlar da gerçekleştirilmektedir.

Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

göz kuruluğu nedir

-Göz kuruluğu neden olur?

Göz Kuruluğu Nedir?

Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kuruluğu bazı sebepler sonrası ortaya çıkabilmektedir. Azalmış gözyaşı üretimi ve düşük kaliteli gözyaşları, göz kuruluğunu etkileyebilmektedir. Ayrıca hava değişimleri, vücuttaki eksiklikler ve çevredeki etkenler de yine göz kuruluğuna sebep olmaktadır. Kesin teşhisi öğrenmek için bir uzmana başvurmak şart. Çok geciktiği taktirde başka sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bazı insanlarda su, yağ ve mukus dengesi sıkıntılı olabilmektedir. Bazı ilaçların kullanımı da bu üçlünün dengesini bozmaktadır. Dengenin bozulması sonrası gözde kuruluk meydana gelmektedir.

-Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Göz kuruluğu için bireylerde genellikle bu belirtiler ortaya çıkmaktadır. Eğer sizler de bu şikayetleri yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurun.

-Gözlerde batma, yanma ve kaşıntı.

-Göz çevresinde lifli mukus.

-Duman ya da rüzgarda gözlerin aşırı tahriş olması.

-Gözün sürekli yorgun olması.

-Işığa bakamama ve aşırı duyarlılık.

-Göz içinde bir şey varmış hissi.

-Aşırı gözyaşı akması.

-Bulanık görme, baş dönmesi.

-Evde Tedavi Edilebilir Mi?

Maalesef göz, evde tedavi edilemeyecek kadar hassastır. Sizler de bu tür şikayetler yaşadığınızda acil olarak doktora gitmelisiniz. Göz kuruluğundaki artış, diğer göz problemlerine de yol açmaktadır. Bunlar görme bozukluğu, ağrı oluşumu ve göz bebeğinin zarar görmesi şeklindedir. Göz oldukça hassas bir organdır. Bu yüzden çeşitli bitkisel tedavi yöntemler ya da ilaçlar göze zarar verebilmektedir. Bir uzmana danışıldığı taktirde gerekli teşhis konulacaktır. Uzman kontrolünde kullanılan ilaçlar göz kuruluğunu önlemektedir.

Ancak zaman zaman bu konuda tıbbi müdahaleler de gerekebilir. Bu durumda göz içinde ya da çevresinde ufak bir operasyon yapılmaktadır. Genellikle bu operasyon riskli olmamaktadır. Ancak yine de kendinizi uzman bir doktorun ellerine bırakmanız daha güvenli olacaktır. Göz diğer organlara göre daha fazla hassasiyet ve dikkat istemektedir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir