Gebelik

Gebelikte Yumurtalık Kist Nasıl Tedavi Edilir

Hamileyken bile Kistinizden Kurtulma Yöntemleri

Hamilelik sırasında yumurtalık kisti tedavi etmek zorundaysanız, zor olabilir. Geleneksel tedavi yöntemleri mevcut değildir veya sizin için özellikle tehlikelidir. Ağrı yönetimi bile daha karmaşıktır. Hamileyken yumurtalık kistini başarılı bir şekilde nasıl tedavi edebilirsiniz?

Bir yumurtalık kistinin tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemler doğum kontrol hapları veya kistin ameliyatla çıkarılmasıdır. Hamileyken doğum kontrol hapları söz konusu değildir. Kist özellikle büyük, tehlikeli şekilde yerleştirilmiş veya katı bileşenlere sahipse, cerrahi olarak çıkartılmasına gerek duyabilirsiniz. Genellikle ikinci trimesterde laparoskopi kullanılarak yapılır.

Hamilelik sırasında bir yumurtalık kistine yakalanan geri kalanımız, kistin kendi kendine temizleyip bırakmayacağını beklemek zorunda kalacaktır. Neyse ki, çoğu kadın için geçerlidir, ancak birkaç ay sürebilir. Bununla birlikte yolda yardımcı olmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemler var

Ağrıyı Kontrol Altına Girme

Birincisi, yumurtalık kist ağrısı varsa, onu kontrol etmeniz gerekir. Hamileliğin kendisi olduğu kadar rahatsız edici olabilir. Size yardımcı olması için asetaminofen içeren karşı ilaçları kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, asla ibuprofen içeren ilaçları kullanmayın. Bu doğmamış çocuğunuza ciddi zarar verebilir.

Ayrıca ağrınızı doğal olarak yönetmeye çalışabilirsiniz. Sıcak kompresler ve su şişeleri, karnınızdaki gerginliği gidermeye yardımcı olabilir, bu da yumurtalıktaki stresinizi azaltacaktır. Bu, baskıyı hafifletir ve ağrınızı hafifletir. Doğum öncesi yoga veya bitki çayları gibi diğer gevşeme yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

Kistten Kurtulmak

Hamilelik sırasında yumurtalık kistini tedavi etmek için öncelikle vücudunuzu temizlemelisiniz. Hamileyken, çoğu bitkisel takviyeden kaçının, bebeğe zararlı olabilir. Bununla birlikte, bol miktarda su içip diyetinizi geliştirmeniz karaciğeri temizlemenize yardımcı olabilir.

Çoğu musluk ve birçok şişe sular esansiyel miktarda hormonal ilaç içerebileceğinden, filtrelenmiş su içirdiğinizden emin olun. Bu aslında kistinizi daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, yumuşak plastik şişeler yeni doğan erkeklerde inmemiş testislerle bağlantılı BPA içerir. BPA vücudunuzdaki östrojeni taklit eder, bu da yumurtalıkları ağırlaştırır. Cam veya metal kaplardan içmeyi deneyin ve mikrodalgadan düşmeden veya plastikleri dondurmadan kaçının.

Komplikasyonlar için Dikkat Edin

Yumurtalık kistleri ile en sık rastlanan komplikasyonlar yumurtalık burulma ve rüptüre kistlerdir. Her ikisi de hemen tıbbi tedaviyi gerektirir.

Yumurtalık burulmasında kistin ağırlığı yumurtaluğun bükülmesine neden olur ve kan dolaşımını keser. Bu, kistin bulunduğu tarafta zayıflatıcı ağrı hissedecektir. Bu gerçekleşirse, derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Bir tarafta ağrıda ani bir artış veya sürekli yanma hissi ile keskin yoğun bir ağrı varsa, kistiniz patlamış olabilir. Buna ayrıca vajinal kanama eşlik edebilir. Bu olursa, hemen doktorunuza danışın. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanmanız ve iç kanamanızın olmadığından emin olmanız gerekir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir