Gebelik

Gebelik Sırt Ağrılarını Gidermek İçin İpuçları

Gebelik Sırt Ağrıları, Önce hamile kalman için sizi tebrik ederim! Bu makaleyi okuyor iseniz o zaman muhtemelen gebelik sırasında sırt ağrısı çeken pek çok kadından birisiniz. Sırt ağrısı, gebelik süresince oldukça yaygın bir semptomdur ve aynı zamanda hamile bir kadının en sakat bırakıcı koşullarından biridir. Bu yazı, gebelik sırt ağrısını hafifletmek ve hamilelikten daha fazla zevk almanıza yardımcı olacak bazı ipuçları sunar.

Gebelik Sırt Ağrıları

Sırt ağrısı, üçüncü trimesterde normalde bebeklerin ağırlık verdiği zaman sırt kaslarındaki gerginliğe neden olur. Bununla birlikte, sırt ağrısı deneyimini gebelikte daha önce yaşamak nadiren görülür, özellikle eğer gebelik öncesi acı çekmişseniz. Ne yazık ki, gebelik hamilelik öncesinde herhangi bir ağrı ve ağrıyı artırma eğilimindedir.

Sırt ağrısının en yaygın nedeni, hamilelik sırasında kabul edilen olağandışı kavisli duruşun neden olduğu vertebra sıkışmasıdır. Dik duruşta, gerginlik çoğu, omurganızın yanında çalışan emici kasların kaslarında desteklenir. Bu kas grubu, omurga için ana destek kaynağıdır ve omurganızı postür pozisyonunda tutmak için davranır.

Gebelik sırasında yaşanan duruşlarda meydana gelen değişiklikler, bu kasları daha fazla zorlar. Bu kaslardaki gerginlik, sırtta sertlik ve ağrıya yol açar ve omurganızdan çıkan sinirlerin sıkışmasına neden olabilir. Bu, sinir sisteminizi etkiler ve bir dengesizliğe neden olur. Dengesiz sinir sistemi, özellikle hamile olduğunuzda olmak için sağlıklı bir durum değildir. Bilimsel kanıtlar, gebe annenin yaşadığı herhangi bir ağrı ya da endişe duygusunun fetüsün gelişiminde doğrudan bir etkisinin olduğunu göstermektedir

İşte gebelik sırt ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

1 . Bel ağrısı egzersizleri bel ağrısı ve siyatik hafifletmek için çok yardımcıdır. Arkalık düz ve dizler yukarıya doğru (ayak tabana düz), pelvik taban kaslarınızı sıkıştırın ve 10 saniye basılı tutun. Hafifçe rahatla. Pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi, sırtı desteklemeye yardımcı olur.

2. Yatakta çarpmanızı desteklemek için yastık ve minder kullanın. Bu, sırt kaslarınızdaki gerginliği önler.

3. Arabaya, yatağa veya küvete binerken ve çıkarken dikkatli olun. Kas gerginliğine neden olabilecek ani sarsıntılı hareketlerden kaçının. Otururken, bacaklardan geçmeyin ve eğilin. Mümkün olduğunca dik durmaya çalışın. Omurgayı desteklemek için sırtınızın arkasında küçük bir yastık veya havlu kullanın.

4. Biraz ve sık sık geçin. Aralarındaki dinlenme olmadan çok uzun veya yorucu yürür yürüyüşe çıkmamaya çalışın. Yürüyüşe çıkarken uygun yürüyüş ayakkabısı giydiğinizden emin olun. Topuklu ayakkabı giymeyi önlemeye çalışın.

5. Bir egzersiz veya doğum topunda oturarak düzenli olarak dinlenin. Bu bebeğin ağırlığını pelvisinizden alıyor ve istikrarlı bir konumda tutuyor.

6. Bir omuza ağır torbalar taşımaktan kaçının. Taşıdığınız ağırlığı dengeleyin.

7. Vücudunuza aşırı yük bindiren spor veya egzersizlerden kaçının. Yüzme, çok sakinleştirici ve rahatlatıcı iken vücut ağırlığını destekleyen iyi bir egzersizdir. Germe egzersizleri gergin kasları hafifletmeye yardımcı olur.

8. Gebelik sırt ağrısını hafifletmenin en etkili yolu omurgayı destekleyen kasların içindeki gerilimi serbest bırakmaktır. Bu, Bowen Tekniğini kullanarak çok kolay ve etkili bir şekilde yapılır. Arka kasları rahatlatmak sırt ağrısından derhal rahatlama sağlar ve aynı zamanda omurganızdan çıkan sinirlerin sıkışmadan kurtulmasına izin verir. Sonuçlar, ağrı ve sertliğin azalması, kan akışının artması ve sinir sisteminizin dengelenmesidir.

Bowen Tekniği, herkes tarafından kullanılabilen ve öğrenilebilen oldukça nazik, güvenli ve basit bir tekniktir. Verimliliği ve nazikliği nedeniyle hamile annelerin ve bebeklerin tedavisinde hızla tercih edilen yöntem haline geliyor.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir