Sağlık

Cilt Bakımı

Siz değerli okurlar için cilt bakımı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda cilt bakımı nedir, nasıl yapılır, cilt bakım önerileri nelerdir, kuru cilt bakımı nasıl yapılır, yağlı cilt bakımı nasıl yapılır sorularına cevaplar aradım. Cilt bakımı özellikle mevsim değişikliklerinde oldukça önem kazanmaktadır. Malum yaz aylarına da girmişken cilt tipimize göre bakım yapmak oldukça önemli olacaktır. İyi okumalar.

Vücut Bakımı

Kuru Cilt BakımıPek çok insan vücuduna bakım yapmakta ve belirli bir yaş sonrasında daha az yenilenme fonksiyonu gösteren vücudu için yenileyici ürünler kullanmaktadırlar. Vücut bakımı son derce önemli olup, kozmetik sektöründe bu konu ile ilgili oldukça fazla ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin içeriklerine bağlı olarak özellikleri ve etki ettikleri noktalar farklılık göstermektedir. Ürünlerin içeriği hakkında ve kalitesi hakkında markalar baz alınarak araştırma yapılmalı ve doğru cilt tipinde uygun ürünler tercih edilmelidir. Çünkü her bireyin cilt dokusu farklıdır ve bu ürünler cilt tipi belirlendikten sonra kullanılmalıdır.
Eğer bu uygulanış biçimi terci edilmezse cilt bakımı için kullanılan ürünlerden verim alınamayacak ya da ciltte yağlanma kuruma gibi sıkıntılar doğabilecektir. Vücut bakımı için geliştirilen ürünler pek çok farklı teste tabii tutularak hazırlanır ve alerjik reaksiyon verebilmesi durumuna karşı özel durumlardan geçirilir. Alerjen olabilen ya da hassasiyeti bulunan bireylerin kullanmadan önce ürün içeriğini okuması ve bilgi alması gerekmektedir. Vücut bakımı sayesinde her bir organınızın ve deri dokunuzun güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kuru Cilt Bakımı

Vücut dokusu her insanda özgünlük gösterir ve hormonal, enzimsel çalışma durumuna bağlı olarak vücut tipleri birbirinden oldukça farklıdır. Vücut tipleri dokusal olarak nem seviyesine göre biçimlendirilir ve buna bağlı olarak her bir vücut tipi için kozmetik sektöründe ürünler geliştirilir. Yağlı, kuru, normal ve hassas olmak üzere 4 temel doku içeren vücut tipleri belirlenmiştir. Bu vücut tiplerine göre geliştirilen krem, losyon ve bakım yağları kuru ciltler için farklı yağlı ciltler için farklı olacak biçimde piyasadaki yerini alarak tüketiciye sunulmaktadır.
Kuru vücut bakımı ise oldukça nem kaybı yaşayan dokulardan oluşan vücutlarda tavsiye edilen bir durumdur. Deri altındaki farklı doku hücreleri vücutta var olan sudan tam anlamıyla yararlanamaz ya da nem ihtiyacını karşılayamaz ise kuru bir vücut ortaya çıkacaktır. Kurumuş vücuda hem içerden hem dışardan nem takviyesi gerekmektedir. Bu nedenle bireylerin iç organları için mineralli sıvılar alması ve dışarıdan kuru vücut bakımı için üretilen ürünlerden kullanması gerekmektedir. Bu şekilde vücudun nem dengesi sağlanarak daha sağlıklı bir yapıya kavuşması mümkün olur.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı Cilt BakımıVücut bakımı yapılırken cildinize özen göstermek adına doğru ürünleri kullanmanız verimli sonuçları da beraberinde getirecektir. Yağlı bir vücuda sahip olan bireylerin vücutlarındaki fazla yağı uzaklaştırması daha sağlıklı bir vücut dokusuna sahip olmalarını sağlayacaktır. Yağlı vücut bakımı için geliştirilen pek çok ürün asidik formda üretilmektedir. Bunun nedeni ise yağların asit içeren bileşiklerde çözünüyor yani parçalanıyor olmasıdır. Bu sayede pek çok yağ dokusu asidik reaksiyonlar sonucunda daha sağlıklı ve normal bir düzeye gelmiş olacaktır.
Yağlı vücut bakımı hakkında önerilen ürünleri kullanmadan önce bu ürünlerin sizin cildiniz için doğru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Vücudun her bir alanı birbirinden bağımsız olarak farklı doku alanları içerebilmektedir. Yani bir bölgede kuruluk varken hemen yan dokuda yağlı olabilmektedir. Bu nedenle vücut tipinin iyi bilinmesi ve dokusal olarak zarar vermeden doğru ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Yağlı vücut bakım ürünleri genel olarak su bazlı olarak üretilmektedir. Yağ içermeyen çok daha az yoğun olan ürünler bu formatta satışa sunulmaktadır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.